Sobki DSFR (10.0.0-alpha5) - en to de translation catalogue (7 entries)

en: Disabled
de: Abgschaltet

en: Enabled
de: Ygschaltet

en: User ID
de: Aawänder-ID

en: Front page
de: Ystigssyte

en: Basic page
de: Basis-Syte

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
de: <em>Basis-Syte</em> si guet für statischi Syte, zum Byspil es Impressum.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
de: Tags wäre brucht zum Inhalt zum glyche Thema z kategorisiere.
