Sobki DSFR (10.0.0-alpha5) - en to pl translation catalogue (180 entries)

en: Register
pl: Rejestracja

en: Delete
pl: Usuń

en: Submit
pl: Zachowaj

en: Content
pl: Zawartość

en: Subject
pl: Tytuł

en: Email notification
pl: Powiadomienia e-mail

en: Description
pl: Opis

en: Language
pl: Język

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: Administration
pl: Administracja

en: More
pl: Więcej

en: Tags
pl: Tagi

en: Homepage
pl: Strona domowa

en: Size
pl: Rozmiar

en: Reset
pl: Resetuj

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Name
pl: Nazwa

en: Taxonomy term
pl: Termin taksonomii

en: Preview
pl: Podgląd

en: Help
pl: Pomoc

en: Default
pl: Domyślny

en: Top
pl: Góra strony

en: Teaser
pl: Skrót

en: Components
pl: Komponenty

en: Upload
pl: Wyślij plik

en: Titles
pl: Tytuły

en: User
pl: Użytkownik

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Contact
pl: Kontakt

en: Created
pl: Utworzono

en: Page title
pl: Tytuł strony

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Footer
pl: Stopka

en: Hostname
pl: Nazwa hosta

en: Published
pl: Opublikowane

en: Promoted to front page
pl: Promowany na stronie głównej

en: Normal
pl: Zwykły

en: Plain text
pl: Czysty tekst

en: General
pl: Ogólne

en: Start
pl: Początek

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
pl: Na @site mamy w tej chwili przerwę techniczną. Powinna się ona wkrótce skończyć. Dziękujemy za cierpliwość.

en: Anonymous
pl: Anonim

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Full
pl: Pełny

en: Gender
pl: Płeć

en: English
pl: Angielski

en: French
pl: Francuski

en: Token
pl: Wzorzec

en: Front page
pl: Strona główna

en: Languages
pl: Języki

en: Configure block
pl: Konfiguracja bloku

en: Days
pl: Dni

en: Months
pl: Miesięcy

en: Your message has been sent.
pl: Wiadomość została wysłana.

en: Video
pl: Wideo

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Document
pl: Dokument

en: Relationship
pl: Powiązanie

en: Translations
pl: Tłumaczenia

en: Complete
pl: Zakończone

en: Anonymous user
pl: Użytkownik anonimowy

en: Form
pl: Formularz

en: Sitemap
pl: Mapa witryny

en: Next >
pl: Następny >

en: Global
pl: Globalne

en: Authenticated user
pl: Użytkownik uwierzytelniony

en: Hide all
pl: Ukryj wszystko

en: Show all
pl: Pokaż wszystko

en: Publish content
pl: Publikuj zawartość

en: Unpublish comment
pl: Wstrzymaj publikację komentarzy

en: User account
pl: Konto użytkownika

en: Main navigation
pl: Główna nawigacja

en: Not applicable
pl: Nie dotyczy

en: Primary tabs
pl: Zakładki podstawowe

en: Secondary tabs
pl: Zakładki dodatkowe

en: Delete comment
pl: Usuń komentarz

en: Search index
pl: Indeks wyszukiwania

en: Publish comment
pl: Opublikuj komentarz

en: Save Draft
pl: Zapisz szkic

en: Yes/No
pl: Tak/Nie

en: Education
pl: Edukacja

en: Compact
pl: Kompaktowy

en: Delete redirect
pl: Usuń przekierowanie

en: Date and time
pl: Data i czas

en: Breadcrumbs
pl: Breadcrumby

en: Library
pl: Biblioteka

en: Status messages
pl: Wiadomości statusu

en: Delete content
pl: Usuń zawartość

en: Main page content
pl: Zawartość główna

en: Full comment
pl: Pełen komentarz

en: Save comment
pl: Zapisz komentarz

en: Full content
pl: Pełna wersja wpisu

en: Unpublish content
pl: Zakończ publikację wpisów

en: Make content sticky
pl: Przyklej wpis

en: Make content unsticky
pl: Odklej wpis

en: Promote content to front page
pl: Opublikuj zawartości na stronie głównej

en: Remove content from front page
pl: Usuń zawartość ze strony głównej

en: Save content
pl: Zapisz zawartość

en: The name of the shortcut.
pl: Nazwa tego skrótu.

en: Time zones
pl: Strefy czasowe

en: Taxonomy term page
pl: Strona terminów kategorii

en: Basic page
pl: Prosta strona

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pl: Użyj <em>prostych stron</em> dla Twoich statycznych treści, takich jak strona 'O nas'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
pl: Używaj tagów do grupowania artykułów podobnych tematycznie w kategorie.

en: Update URL alias
pl: Zaktualizuj alias URL

en: The comment author's name.
pl: Nazwa autora komentarza.

en: Not specified
pl: Nieokreślone

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pl: Zgłoszenie zapisane. Możesz wrócić do tego formularza później, a wpisane wartości zostaną zapamiętane.

en: 404 page not found
pl: 404 strona nie znaleziona

en: Wide
pl: Szeroki

en: Full HTML
pl: Pełny HTML

en: Publish taxonomy term
pl: Publikuj termin taksonomii

en: Unpublish taxonomy term
pl: Wstrzymaj publikację terminu taksonomii

en: The user ID of the comment author.
pl: ID użytkownika, który jest autorem komentarza.

en: The comment author's home page address.
pl: Adres strony autora komentarza.

en: The comment author's hostname.
pl: Hostname autora komentarza.

en: The time that the comment was created.
pl: Czas utworzenia komentarza.

en: The time that the comment was last edited.
pl: Czas ostatniej edycji komentarza.

en: Editorial
pl: Redakcyjny

en: Fallback date format
pl: Awaryjny format zapisu daty

en: 403 access denied
pl: 403 dostęp zabroniony

en: Site branding
pl: Marka witryny

en: The comment author's email address.
pl: Adres email autora komentarza.

en: Default comments
pl: Domyśle komentarze

en: Allows commenting on content
pl: Pozwala komentować zawartość

en: The time that the user was last edited.
pl: Data ostatniej edycji użytkownika.

en: Layout Builder
pl: Kreator Układu

en: Search result highlighting input
pl: Podświetl frazę wyszukiwania

en: Media library
pl: Biblioteka mediów

en: Primary admin actions
pl: Podstawowe akcje administratora

en: Large (480×480)
pl: Duży (480×480)

en: HTML Date
pl: Data HTML

en: HTML Datetime
pl: Data i czas HTML

en: HTML Month
pl: Miesiąc HTML

en: HTML Time
pl: Czas HTML

en: HTML Week
pl: Tydzień HTML

en: HTML Year
pl: Rok HTML

en: HTML Yearless date
pl: Data bez roku HTML

en: Default long date
pl: Domyślna data długa

en: Default medium date
pl: Domyślna data średnia

en: Default short date
pl: Domyślna data krótka

en: User account menu
pl: Menu konta użytkownika

en: Block the selected user(s)
pl: Zablokuj wybrane konto użytkownika(ów)

en: Cancel the selected user account(s)
pl: Anuluj wybrane konto użytkownika(ów)

en: Unblock the selected user(s)
pl: Odblokuj wybrane konto użytkownika(ów)

en: Basic HTML
pl: Podstawowy HTML

en: Restricted HTML
pl: Ograniczony HTML

en: Links related to the active user account
pl: Odnośniki związane z aktywnym kontem użytkownika

en: Administrative task links
pl: Odnośniki administracyjne

en: Site information links
pl: Odnośniki dotyczące informacji o stronie

en: Site section links
pl: Odnośniki sekcji strony

en: User tool links, often added by modules
pl: Odnośniki do narzędzi użytkownika, często dodanych przez moduły

en: Max 1300x1300
pl: Maksimum 1300x1300

en: Max 2600x2600
pl: Maksimum 2600x2600

en: Max 325x325
pl: Maksimum 325x325

en: Max 650x650
pl: Maksimum 650x650

en: Narrow
pl: Wąskie

en: Delete media
pl: Usuń media

en: Linkit result thumbnail
pl: Miniaturka znalezionego wyniku

en: Save media
pl: Zapisz media

en: Publish media
pl: Publikuj media

en: Unpublish media
pl: Wstrzymaj publikację mediów

en: Content editor
pl: Edytor treści

en: Use local images for reusable media.
pl: Wykorzystuje lokalne obrazy w mediach wielokrotnego użytku.

en: A locally hosted audio file.
pl: Przechowywany lokalnie plik audio.

en: A locally hosted video file.
pl: Przechowywany lokalnie plik video.

en: Remote video
pl: Zdalne wideo

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
pl: Zdalne wideo z YouTube lub Vimeo.

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
pl: Zarchiwizowane

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pl: Wersja robocza

[ctx: Workflow state label]
en: Published
pl: Opublikowane

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
pl: Zarchiwizuj

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore to Draft
pl: Przywróć wersję roboczą

[ctx: Workflow transition label]
en: Restore
pl: Przywróć

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pl: Stwórz nową wersję roboczą

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
pl: Opublikuj

en: Media Library thumbnail (220×220)
pl: Miniaturka biblioteki mediów (220x220)

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
pl: Wysłany plik lub dokument, taki jak PDF.
