Sobki DSFR (10.0.0-alpha5) - en to tr translation catalogue (166 entries)

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Content
tr: İçerik

en: Subject
tr: Konu

en: Email notification
tr: E-Posta bildirimi

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: More
tr: Devamı

en: Tags
tr: Etiketler

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Top
tr: En üst

en: Audio
tr: Ses

en: Teaser
tr: Özet

en: Components
tr: Bileşenler

en: Upload
tr: Yükle

en: Titles
tr: Başlıklar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Separator
tr: Ayraç

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Bottom
tr: Alt

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Plain text
tr: Düz metin

en: General
tr: Genel

en: Start
tr: Başlangıç

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
tr: @site şu anda bakımda. Kısa bir süre sonra geri döneceğiz. Sabrınız için teşekkürler.

en: Anonymous
tr: Adsız

en: Tools
tr: Araçlar

en: Full
tr: Tam

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: English
tr: İngilizce

en: French
tr: Fransızca

en: Token
tr: Simge

en: Front page
tr: Ana sayfa

en: Languages
tr: Diller

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Days
tr: Günler

en: Months
tr: Aylar

en: Your message has been sent.
tr: İletiniz gönderildi.

en: Changed
tr: Değişti

en: Document
tr: Belge

en: Relationship
tr: İlişki

en: Translations
tr: Çeviriler

en: Complete
tr: Tamam

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: < Previous
tr: < Önceki

en: Global
tr: Genel

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Show all
tr: Tümünü göster

en: Publish content
tr: İçeriği yayınla

en: Unpublish comment
tr: Yorumu yayından al

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Not applicable
tr: Uygulanmıyor

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Delete comment
tr: Yorumu sil

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Publish comment
tr: Yorumu yayınla

en: Yes/No
tr: Evet/Hayır

en: Compact
tr: Sade

en: Date and time
tr: Tarih ve zaman

en: Library
tr: Kütüphane

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Delete content
tr: İçeriği sil

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Save comment
tr: Yorumu kaydet

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Unpublish content
tr: İçeriği yayından kaldır

en: Make content sticky
tr: İçeriği kalıcı yap

en: Make content unsticky
tr: İçeriğin kalıcılığını kaldır

en: Promote content to front page
tr: İçeriği ana sayfaya yükselt

en: Remove content from front page
tr: İçeriği ana sayfadan kaldır

en: Save content
tr: İçeriği kaydet

en: The name of the shortcut.
tr: Kısayolun adı.

en: Time zones
tr: Zaman dilimleri

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: Basic page
tr: Temel sayfa

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
tr: <em>Temel sayfa</em>ları, 'Hakkımızda' sayfası gibi sabit içerikler için kullanın.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
tr: Benzer konulardaki yazıları kategoriler halinde gruplamak için etiketleri kullanın.

en: Update URL alias
tr: Yol ismini güncelle

en: The comment author's name.
tr: Yorum yazarının adı.

en: Not specified
tr: Belirtilmemiş

en: Wide
tr: Geniş

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Publish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayımla

en: Unpublish taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimini yayından kaldır

en: The user ID of the comment author.
tr: Yorum yazarının kullanıcı kimliği.

en: The comment author's home page address.
tr: Yorum yazarının giriş sayfası adresi.

en: The comment author's hostname.
tr: Yorum yazarının anasistem adı.

en: The time that the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu zaman.

en: The time that the comment was last edited.
tr: Yorumun en son düzenlendiği zaman.

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: Site branding
tr: Site markası

en: The comment author's email address.
tr: Yorum yazarının e-posta adresi.

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: The time that the user was last edited.
tr: Kullanıcının en son düzenlendiği zaman.

en: Layout Builder
tr: Yerleşim Oluşturucu

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Block the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcıları engelle

en: Cancel the selected user account(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarını iptal et

en: Unblock the selected user(s)
tr: Seçilmiş kullanıcı hesaplarının engellemesini kaldır

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Links related to the active user account
tr: Etkin kullanıcı hesabı ile ilişkili bağlantılar

en: Administrative task links
tr: Yönetim görevleri bağlantıları

en: Site information links
tr: Site bilgileri bağlantıları

en: Site section links
tr: Site bölümleri bağlantıları

en: User tool links, often added by modules
tr: Sıklıkla modüller tarafından eklenen kullanıcı araçları bağlantıları

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Narrow
tr: Dar

en: Delete media
tr: Ortamı sil

en: Save media
tr: Ortamı kaydet

en: Publish media
tr: Ortamı yayımla

en: Unpublish media
tr: Ortamı yayından kaldır

en: New submission added to [webform:title].
tr: [webform:title] başlıklı forma yeni gönderi girildi.

en: Content editor
tr: İçerik düzenleyici

en: A locally hosted audio file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir ses dosyası.

en: A locally hosted video file.
tr: Yerel olarak barındırılan bir video dosyası.

en: Remote video
tr: Uzak video

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
tr: Yüklenmiş dosya veya belge, örneğin bir PDF.
