Sobki DSFR (all releases) - en to id translation catalogue (56 entries)

en: Register
id: Daftar

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Subject
id: Judul

en: Description
id: Deskripsi

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Name
id: Nama

en: Help
id: Bantuan

en: Top
id: Atas

en: Upload
id: Unggah

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: Separator
id: Pemisah

en: Page title
id: Judul halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Hostname
id: Nama host

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Configure block
id: Konfigurasi blok

en: Changed
id: Berubah

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Library
id: Pustaka

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: The name of the shortcut.
id: Nama shortcut.

en: The comment author's name.
id: Nama penulis komentar

en: Models
id: Model

en: The user ID of the comment author.
id: ID pengguna dari penulis komentar.

en: The comment author's home page address.
id: Alamat halaman beranda penulis komentar.

en: The comment author's hostname.
id: Nama host penulis komentar.

en: The time that the comment was created.
id: Waktu saat komentar dibuat.

en: The time that the comment was last edited.
id: Waktu terakhir kali komentar diedit.

en: Fallback date format
id: Format tanggal fallback

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: The comment author's email address.
id: Alamat email penulis komentar.

en: Default comments
id: Komentar default

en: Allows commenting on content
id: Bolehkan mengomentari konten

en: The time that the user was last edited.
id: Waktu saat pengguna terakhir kali mengedit.

en: Layout Builder
id: Pembuat Tata Letak

en: Media library
id: Perpustakaan media

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: HTML Date
id: Tanggal HTML

en: HTML Datetime
id: Tanggal jam HTML

en: HTML Month
id: Bulan HTML

en: HTML Time
id: Jam HTML

en: HTML Week
id: Minggu HTML

en: HTML Year
id: Tahun HTML

en: HTML Yearless date
id: Tanggal tanpa tahun HTML

en: Default long date
id: Tanggal panjang standar

en: Default medium date
id: Tanggal format menengah bawaan

en: Default short date
id: Tanggal format singkat bawaan

en: Content editor
id: Editor konten
