Sobki DSFR (all releases) - en to tr translation catalogue (75 entries)

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Content
tr: İçerik

en: Subject
tr: Konu

en: Description
tr: Açıklama

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Help
tr: Yardım

en: Top
tr: En üst

en: Teaser
tr: Özet

en: Upload
tr: Yükle

en: Email
tr: E-posta

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Separator
tr: Ayraç

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Bottom
tr: Alt

en: Comment
tr: Yorum

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Published
tr: Yayında

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Full
tr: Tam

en: Token
tr: Simge

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: Changed
tr: Değişti

en: Document
tr: Belge

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Search index
tr: Dizinde ara

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Compact
tr: Sade

en: Library
tr: Kütüphane

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full comment
tr: Tüm yorum

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: The name of the shortcut.
tr: Kısayolun adı.

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: The comment author's name.
tr: Yorum yazarının adı.

en: The user ID of the comment author.
tr: Yorum yazarının kullanıcı kimliği.

en: The comment author's home page address.
tr: Yorum yazarının giriş sayfası adresi.

en: The comment author's hostname.
tr: Yorum yazarının anasistem adı.

en: The time that the comment was created.
tr: Yorumun oluşturulduğu zaman.

en: The time that the comment was last edited.
tr: Yorumun en son düzenlendiği zaman.

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: Site branding
tr: Site markası

en: The comment author's email address.
tr: Yorum yazarının e-posta adresi.

en: Default comments
tr: Varsayılan yorumlar

en: Allows commenting on content
tr: İçeriğe yorum yapılabilmesini sağlar

en: The time that the user was last edited.
tr: Kullanıcının en son düzenlendiği zaman.

en: Layout Builder
tr: Yerleşim Oluşturucu

en: Search result highlighting input
tr: Aranan ifadenin vurgulandığı arama sonucu

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: Content editor
tr: İçerik düzenleyici
