Sobki DSFR (all releases) - en to uk translation catalogue (85 entries)

en: Register
uk: Реєстрація

en: Delete
uk: Видалити

en: Content
uk: Вміст

en: Subject
uk: Тема

en: Description
uk: Опис

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Help
uk: Довідка

en: Top
uk: Зверху

en: Teaser
uk: Анонс

en: Layout
uk: Макет

en: Upload
uk: Викласти

en: Email
uk: Електронна пошта

en: User ID
uk: ID користувача

en: Created
uk: Створено

en: Separator
uk: Розділювач

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Bottom
uk: Знизу

en: Comment
uk: Коментар

en: Hostname
uk: Назва хоста

en: Published
uk: Опубліковано

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Full
uk: Повністю

en: Token
uk: Замінник

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: Diff
uk: Різниця

en: Changed
uk: Змінено

en: Document
uk: Документ

en: Teaser text
uk: Текст анонсу

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Metatags
uk: Мета-теги

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Python
uk: Пітон

en: Search index
uk: Пошуковий індекс

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Compact
uk: Компактний

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Library
uk: Бібліотека

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Full comment
uk: Повний коментар

en: Full content
uk: Повний вміст

en: The name of the shortcut.
uk: Назва швидкої кнопки.

en: Taxonomy term page
uk: Сторінка терміна таксономії

en: Video URL
uk: URL відео

en: This link will take you to an external web site. We are not responsible for their content.
uk: Це посилання приведе вас на зовнішній веб-сайт. Ми не несемо відповідальності за його вміст.

en: The comment author's name.
uk: Ім'я автора коментаря.

en: Models
uk: Моделі

en: The user ID of the comment author.
uk: Ідентифікатор користувача, що має автор коментаря.

en: The comment author's home page address.
uk: Адреса домашньої сторінки автора коментаря.

en: The comment author's hostname.
uk: Назва хоста автора коментаря.

en: The time that the comment was created.
uk: Час, коли коментар був створений.

en: The time that the comment was last edited.
uk: Час, коли коментар був відредагований востаннє.

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: (link is external)
uk: (посилання зовнішнє)

en: The comment author's email address.
uk: Електронна адреса автора коментаря.

en: Default comments
uk: Коментарі за замовчуванням

en: Allows commenting on content
uk: Дозволяє коментувати матеріали

en: The time that the user was last edited.
uk: Час коли користувача востаннє редагували.

en: Layout Builder
uk: Конструктор макетів

en: Search result highlighting input
uk: Підсвічене введення результатів пошуку

en: Media library
uk: Медіатека

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: Content editor
uk: Редактор вмісту
