Sobki DSFR (10.0.0-alpha6) - en to ur translation catalogue (81 entries)

en: Title
ur: عنوان

en: Status
ur: حالت

en: Register
ur: شمولیت اختیار کریں

en: Delete
ur: حذف کریں

en: Submit
ur: جمع کرائیں

en: Operations
ur: معاملات

en: Content
ur: متن

en: Moderated content
ur: معتدل مواد

en: Username
ur: اسم صارف

en: Type
ur: قِسم

en: Author
ur: مصنف

en: List
ur: فہرست

en: Subject
ur: موضوع

en: Description
ur: وضاحت

en: Language
ur: زبان

en: more
ur: مزید

en: Disabled
ur: غیر فعال

en: Enabled
ur: فعال

en: Administration
ur: تنظیم

en: Comments
ur: تبصرے

en: More
ur: مزید

en: Action
ur: ایکشن

en: Tags
ur: ٹیگز

en: Homepage
ur: آبائی صفحہ

en: view
ur: مشاہدہ کریں

en: Edit
ur: تدوین

en: Size
ur: حجم

en: Reset
ur: دوبارہ ترتیب دیں

en: Use count
ur: استعمال شدہ کی تعداد

en: Link
ur: ربط

en: Image
ur: تصویر

en: Feed
ur: فیڈ

en: Name
ur: نام

en: edit
ur: ترمیم

en: Taxonomy term
ur: ٹیکسانمی ٹرم

en: Label
ur: عنوان

en: Preview
ur: جائزہ

en: Help
ur: مدد

en: True
ur: صحیح

en: Default
ur: طے شدہ

en: Archive
ur: آرکائیو

en: Audio
ur: آڈیو

en: Filename
ur: فائل کا نام

en: ID
ur: شناخت

en: User
ur: صارف

en: Email
ur: ای میل

en: Contact
ur: رابطہ

en: Active
ur: فعال

en: Block
ur: بلاک

en: Page
ur: صفحہ

en: PHP
ur: پی ایچ پی

en: Roles
ur: رولز

en: Comment
ur: تبصرہ

en: Hostname
ur: ہوسٹ کا نام

en: Published
ur: شائع شدہ

en: Filter
ur: فلٹر

en: Normal
ur: عمومی

en: Last update
ur: گزشتہ تجدید

en: Authored by
ur: تصنیف از

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ur: @site فی الحال زیرِ تعمیر ہے۔ براہِ مہربانی کچھ دیر بعد دوبارہ کوشش کیجیے۔

en: Anonymous
ur: گمنام

en: Sort by
ur: کی طرف سے  کی گئی مرتب سازی

en: English
ur: انگریزی

en: French
ur: فرانسیسی

en: ‹ previous
ur: › گزشتہ

en: next ›
ur: اگلا>

en: Front page
ur: سرورق

en: Languages
ur: زبانیں

en: Configure block
ur: بلاک کو مرتب کریں

en: Your message has been sent.
ur: آپ کا پیغام ارسال کر دیا گیا ہے۔

en: ‹ Previous
ur: › گزشتہ

en: Block description
ur: بلاک کی وضاحت

en: Blocks
ur: بلاکس

en: « first
ur: » ابتدائی

en: last »
ur: آخری »

en: Locked
ur: بند

en: Entity type
ur: Entity کی قسم

en: MIME type
ur: MIME کی قسم

en: ‹‹
ur: ››

en: ››
ur: ‹‹

en: « First
ur: » ابتدائی
