Sobki DSFR (10.1.0-beta2) - en to ro translation catalogue (296 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Moderated content
ro: Conținut moderat

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: more
ro: mai multe

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: More
ro: Mai multe

en: Action
ro: Acțiune

en: Tags
ro: Etichete

en: view
ro: afișează

en: Edit
ro: Editați

en: Size
ro: Mărime

en: Reset
ro: Resetează

en: Use count
ro: Număr de utilizări

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Help
ro: Ajutor

en: True
ro: Adevărat

en: Default
ro: Implicit

en: Top
ro: Sus

en: Archive
ro: Arhivă

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Updated
ro: Actualizat

en: Layout
ro: Prezentare

en: Attachment
ro: Anexă

en: Upload
ro: Încarcă

en: Titles
ro: Titluri

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Email
ro: email

en: Files
ro: Fișiere

en: User ID
ro: ID utilizator

en: Error
ro: Eroare

en: Created
ro: Creat

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Bottom
ro: Partea de jos

en: Footer
ro: Subsol

en: To
ro: Către

en: From
ro: De la

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Term
ro: Termen

en: Term name
ro: Numele termenului

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Success
ro: Succes

en: Warning
ro: Avertizare

en: Last update
ro: Ultima actualizare

en: Authored by
ro: Autor

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Plain text
ro: Text simplu

en: Desc
ro: Descendent

en: Table
ro: Tabel

en: Color
ro: Culoare

en: Role
ro: Rol

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
ro: @site este momentan în mentenanță. Vom reveni cât de curând. Vă mulțumim pentru înțelegere.

en: Redirect
ro: Redirecționare

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Tools
ro: Instrumente

en: Recent comments
ro: Comentarii recente

en: Template
ro: Șablon

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: English
ro: Engleză

en: French
ro: Franceză

en: Token
ro: Simbol

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Member for
ro: Membru pentru

en: Front page
ro: Pagina principală

en: Languages
ro: Limbi

en: Configure block
ro: Configurați blocul

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Notice
ro: Notificare

en: Your message has been sent.
ro: Mesajul tău a fost trimis.

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Author Name
ro: Numele autorului

en: Glossary
ro: Glosar

en: Changed
ro: Schimbat

en: Completed
ro: Finalizată

en: Relationship
ro: Relație

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Translations
ro: Traduceri

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Published comments
ro: Comentarii publicate

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Complete
ro: Finalizat

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: Apply
ro: Aplică

en: Information
ro: Informații

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Taxonomy Terms
ro: Termeni Taxonomie

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Used in
ro: Utilizat în

en: Form
ro: Formular

en: Permission
ro: Permisiune

en: Grid
ro: Grilă

en: Audio file
ro: Fișier audio

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: No comments available.
ro: Nu sunt comentarii disponibile.

en: A user is considered online for this long after they have last viewed a page.
ro: Un utilizator este considerat online pe această durată de timp după ultima accesare a unei pagini din site.

en: Offset
ro: Decalaj

en: Locked
ro: Blocat

en: Publish content
ro: Publicare conținut

en: Unpublish comment
ro: Retrage comentariu

en: Newest first
ro: Cele noi primele

en: Block type
ro: Tipul blocului

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Not applicable
ro: Nu se aplică

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Temporary
ro: Temporar

en: No files available.
ro: Nu sunt fișiere disponibile.

en: Frontpage
ro: Prima pagină

en: Delete comment
ro: Șterge comentariu

en: MIME type
ro: Tip MIME

en: Posted in
ro: Publicat în

en: Upload date
ro: Data încărcării

en: Dashboard
ro: Panou de control

en: Search index
ro: Index căutare

en: Video file
ro: Fișier video

en: Publish comment
ro: Publicare comentariu

en: Draft
ro: Proiect

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: @interval ago
ro: @interval în urmă

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Who's new
ro: Cine e nou

en: Date and time
ro: Data și timp

en: Who's online
ro: Cine e online

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Alert
ro: Alertă

en: Author name
ro: Nume autor

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Delete content
ro: Ștergeți conținut

en: Moderation state
ro: Starea de moderare

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Monthly archive
ro: Arhivă lunară

en: Operations links
ro: Legături de operare

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Full comment
ro: Comentariu complet

en: Save comment
ro: Salvare comentariu

en: Unapproved comments
ro: Comentarii neaprobate

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Recent content
ro: Conținut recent

en: Unpublish content
ro: Retrage conținut

en: Make content sticky
ro: Evidențiați conținutul

en: Make content unsticky
ro: Făceți conținutul neevidențiat

en: Promote content to front page
ro: Promovare conținut pe prima pagină

en: Remove content from front page
ro: Elimină conținutul de pe prima pagină

en: Save content
ro: Salvare conținut

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: The name of the shortcut.
ro: Numele comenzii rapide.

en: Time zones
ro: Fusuri orare

en: Taxonomy term page
ro: Pagina unui termen de taxonomie

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Basic page
ro: Pagină simplă

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ro: Folosiți <em>pagini simple</em> pentru conținut static, cum ar fi o pagină 'Despre noi'.

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ro: Folosiți taguri pentru a grupa articolele similare în categorii.

en: No media available.
ro: Nu există suport media disponibil.

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Changed date
ro: Data modificării

en: The comment author's name.
ro: Numele autorului comentariului.

en: Assign %role role
ro: Atribuiți rolul @role

en: Asc
ro: Ascendent

en: Not specified
ro: Nu este specificat

en: Master
ro: Expert

en: Get the actual content from a content revision.
ro: Obțineți conținutul actual dintr-o revizie a conținutului.

en: Wide
ro: Larg

en: Media type
ro: Tip media

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Original language
ro: Limba originală

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: The user ID of the comment author.
ro: ID-ul de utilizator al autorului comentariului.

en: The comment author's home page address.
ro: Adresa primei pagini a autorului comentariului.

en: The comment author's hostname.
ro: Numele de gazdă al autorului comentariului.

en: The time that the comment was created.
ro: Momentul în care a fost creat comentariul.

en: The time that the comment was last edited.
ro: Momentul în care a fost editat ultima dată comentariul.

en: With selection
ro: Cu cele selectate

en: Welcome!
ro: Bun venit!

en: 1 place | @count places
ro[0]: 1 loc
ro[1]: @count locuri

en: Registering module
ro: Înregistrare modul

en: Lists (Views)
ro: Liste (Vizualizări)

en: Fallback date format
ro: Format pentru dată de rezervă

en: File usage
ro: Întrebuințarea fișierului

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: The comment author's email address.
ro: Adresa de email a autorului comentariului.

en: Default comments
ro: Comentarii implicite

en: Allows commenting on content
ro: Permite adăugarea de comentarii la conținut

en: The time that the user was last edited.
ro: Momentul în care utilizatorul a fost editat ultima data.

en: Search result highlighting input
ro: Evidențierea intrării în rezultatele căutării

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Large (480×480)
ro: Mare (480×480)

en: HTML Date
ro: Data în format HTML

en: HTML Datetime
ro: Data și ora în format HTML

en: HTML Month
ro: Luna în format HTML

en: HTML Time
ro: Timpul în format HTML

en: HTML Week
ro: Săptămâna în format HTML

en: HTML Year
ro: An în format HTML

en: HTML Yearless date
ro: Data fără an în format HTML

en: Default long date
ro: Data implicită, în format lung

en: Default medium date
ro: Data implicită, în format mediu

en: Default short date
ro: Data implicită, în format scurt

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ro: d/m/Y -H:i

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Block the selected user(s)
ro: Blochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Cancel the selected user account(s)
ro: Anulează contul(rile) utilizatorului selectat

en: Unblock the selected user(s)
ro: Deblochează utilizatorul(ii) selectat(i)

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: Links related to the active user account
ro: Legături către contul utilizatorului activ

en: Administrative task links
ro: Legături către sarcini administrative

en: Site information links
ro: Legături către informații site

en: Site section links
ro: Legături către secțiuni site

en: User tool links, often added by modules
ro: Legături către unelte de utilizator, deseori adăugate de module

en: Recent comments.
ro: Comentarii recente.

en: Find and manage files.
ro: Găsiți și gestionați fișiere.

en: All content, by month.
ro: Tot conținutul, după lună.

en: Recent content.
ro: Conținut recent.

en: All content promoted to the front page.
ro: Tot conținutul a fost promovat pe prima pagină.

en: All content, by letter.
ro: Tot conținutul, după litere.

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ro: Conținut aparținând unui anumit termen dintr-o taxonomie.

en: Shows a list of the newest user accounts on the site.
ro: Afișează o listă a celor mai noi conturi de utilizator de pe site.

en: Who's online block
ro: Blocul Cine este conectat

en: Shows the user names of the most recently active users, and the total number of active users.
ro: Afișează numele de utilizatori ale celor mai recenți utilizatori activi, precum și numărul total de utilizatori activi.

en: Max 1300x1300
ro: Maxim 1300x1300

en: Max 2600x2600
ro: Maxim 2600x2600

en: Max 325x325
ro: Maxim 325x325

en: Max 650x650
ro: Maxim 650x650

en: Narrow
ro: Îngust

en: Files overview
ro: Privire de ansamblu asupra fișierelor

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ro: Informații referitoare la frecventa de utilizare pentru {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: A list of new users
ro: O listă de utilizatori noi

en: There are currently @total users online.
ro: În acest moment sunt @total utilizatori conectați.

en: There are currently 0 users online.
ro: În acest moment sunt 0 utilizatori conectați.

en: A list of users that are currently logged in.
ro: O listă de utilizatori care sunt, în prezent, autentificați.

en: Media name
ro: Nume media

en: Find and manage media.
ro: Găsiți și gestionați media.

en: Use local images for reusable media.
ro: Utilizați imagini locale pentru suporturi reutilizabile.

en: Find and manage comments.
ro: Găsiți și gestionați comentariile.

en: The approved comments listing.
ro: Lista comentariilor aprobate.

en: Comments published
ro: Comentarii publicate

en: The unapproved comments listing.
ro: Lista comentariilor neaprobate.

en: Comments unapproved
ro: Comentarii neaprobate

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
ro: Încă nu a fost creat conținutul primei pagini. <br>Consultați <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">Ghidul utilizatorului</a> pentru a începe setarea site-ului dvs.

en: A locally hosted audio file.
ro: Un fișier audio găzduit local

en: A locally hosted video file.
ro: Un fișier video găzduit local.

en: @interval hence
ro: @interval, de unde
