Open Social (all releases) - en to nl translation catalogue (258 entries)

en: Title
nl: Titel

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: Invite only
nl: Alleen op uitnodiging

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Read more
nl: Lees meer

en: Email notifications
nl: E-mailmeldingen

en: Action
nl: Actie

en: Last updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Tags
nl: Labels

en: File
nl: Bestand

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Daily
nl: Dagelijks

en: Weekly
nl: Wekelijks

en: None
nl: Geen

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Export
nl: Exporteren

en: Field
nl: Veld

en: Font
nl: Lettertype

en: Update
nl: Bijwerken

en: View
nl: Weergeven

en: Download count
nl: Aantal downloads

en: Path
nl: Pad

en: Number of items
nl: Aantal items

en: Event
nl: Evenement

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Text
nl: Tekst

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: User
nl: Gebruiker

en: Email
nl: E-mail

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Sent email to %recipient
nl: E-mail is naar %recipient verzonden

en: Update options
nl: Bijwerkopties

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Post
nl: Bericht

en: Event type
nl: Evenementtype

en: User settings
nl: Gebruikersinstellingen

en: Url
nl: URL

en: Never
nl: Nooit

en: Header
nl: Kop

en: Footer
nl: Voet

en: Menu link
nl: Menulink

en: Custom
nl: Aangepast

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Field name
nl: Veldnaam

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Authored by
nl: Geschreven door

en: groups
nl: groepen

en: Book Pages
nl: Boekpagina's

en: System
nl: Systeem

en: Owner
nl: Eigenaar

en: here
nl: hier

en: Color
nl: Kleur

en: Role
nl: Rol

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Last
nl: Laatste

en: Close
nl: Sluiten

en: Visibility settings
nl: Zichtbaarheidsinstellingen

en: Add a comment
nl: Reageer

en: Notifications
nl: Meldingen

en: comments
nl: reacties

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: Node title
nl: Node-titel

en: Community
nl: Gebruikersgroep

en: @time ago
nl: @time geleden

en: Topic
nl: Onderwerp

en: Allowed values list
nl: Lijst met toegestane waardes

en: Activity
nl: Activiteit

en: First
nl: Eerste

en: Entity
nl: Entiteit

en: Immediately
nl: Onmiddellijk

en: Sorting
nl: Sorteren

en: posts
nl: berichten

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Reverse
nl: Omkeren

en: Excluded file extensions
nl: Uitgesloten bestandsextenties

en: users
nl: gebruikers

en: Finished
nl: Voltooid

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Please wait...
nl: Even geduld...

en: Font settings
nl: Lettertype instellingen

en: Join group
nl: Lid worden van groep

en: Request membership
nl: Vraag lidmaatschap aan

en: 1 member | @count members
nl[0]: 1 lid
nl[1]: @count leden

en: Information
nl: Informatie

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Language code
nl: Taalcode

en: Reply
nl: Reageren

en: topics
nl: onderwerpen

en: Not configured
nl: Niet geconfigureerd

en: No comments available.
nl: Geen reacties beschikbaar.

en: Interests
nl: Interesses

en: Interface language
nl: Taal van de editor

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Account information
nl: Account-informatie

en: About
nl: Over

en: - none -
nl: - geen -

en: All comments
nl: Alle reacties

en: Translate
nl: Vertalen

en: Fonts
nl: Lettertypen

en: Album name
nl: Naam van het album

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: User roles
nl: Gebruikersrollen

en: This month
nl: Deze maand

en: View image
nl: Bekijk afbeelding

en: My albums
nl: Mijn albums

en: Delete Comment
nl: Reactie verwijderen

en: Last Month
nl: Vorige maand

en: Request to join
nl: Verzoek om lid te worden

en: Send mail
nl: E-mail versturen

en: Publish the selected comments
nl: De geselecteerde reacties publiceren

en: Unpublish the selected comments
nl: De geselecteerde reacties depubliceren

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
nl: Gebruiker %name gebruikte een eenmalige login-link op %timestamp.

en: View comments
nl: Reacties bekijken

en: @interval ago
nl: @interval geleden

en: - Any -
nl: - Elk -

en: The text of the comment.
nl: De tekst van de reactie.

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Content selection
nl: Inhoudsselectie

en: Publishing status
nl: Publicatiestatus

en: Like
nl: Vind ik leuk

en: Book page
nl: Boekpagina

en: Delete the selected comments
nl: De geselecteerde reacties verwijderen

en: Mentions
nl: Vermeldingen

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: log in
nl: inloggen

en: General configuration
nl: Algemene instellingen

en: Activity ID
nl: Activiteit-ID

en: Entities
nl: Entiteiten

en: Field types
nl: Veldtypes

en: Select one or more comments to perform the update on.
nl: Selecteer één of meer reacties die u wenst bij te werken.

en: Edit own comments
nl: Eigen reacties bewerken

en: Basic page
nl: Eenvoudige pagina

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Event types
nl: Evenementtypes

en: Public Group
nl: Publieke Groep

en: Color Scheme
nl: Kleurenschema

en: Next month
nl: Volgende maand

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Post comments
nl: Reageren

en: Payload
nl: Inhoud

en: Social
nl: Sociaal

en: The author of the comment.
nl: De auteur van de reactie.

en: Delete own comments
nl: Eigen reacties verwijderen

en: Allowed values list: invalid input.
nl: Lijst met toegestane waardes: ongeldige invoer.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
nl: Lijst met toegestane waardes: enkele waardes die momenteel in gebruik zijn worden verwijderd.

en: Group visibility
nl: Groepszichtbaarheid

en: Request group membership
nl: Groepslidmaatschap aanvragen

en: Add Activity
nl: Activiteit toevoegen

en: files
nl: bestanden

en: text formats
nl: tekstformaten

en: Entity id
nl: Entiteit-ID

en: Activity settings
nl: Activiteitsinstellingen

en: Recipient user
nl: Ontvanger

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: Add images
nl: Afbeeldingen toevoegen

en: Activity stream
nl: Activiteitenoverzicht

en: Allowed values function
nl: Toegestane waarden-functie

en: This field supports tokens.
nl: Dit veld ondersteunt tokens.

en: Install demo content
nl: Demo-inhoud installeren

en: Text value
nl: Tekstwaarde

en: on the
nl: op de

en: The user language code.
nl: De taalcode van de gebruiker.

en: events
nl: evenementen

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
nl: Het @entity_type waarop gereageerd is.

en: Comment display format settings
nl: Weergaveinstellingen voor reacties

en: Allowed value with label
nl: Toegestane waarde met label

en: The entity type
nl: Het entiteitstype

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
nl: Recursie gevonden tijdens het renderen van entiteit @entity_type @entity_id. Rendering is afgebroken.

en: The time that the entity was created.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit is aangemaakt.

en: The time that the entity was last edited.
nl: Het tijdstip waarop de entiteit voor het laatst is bewerkt.

en: Reply-to
nl: Antwoordadres

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href=":logout">log out</a> and try using the link again.
nl: U gebruikt een eenmalige login-link voor de gebruiker %resetting_user, maar een andere gebruiker (%other_user) is al ingelogd op de site op deze computer. <a href=":logout">Log uit</a> en gebruik de link opnieuw.

en: Configure Activity entities
nl: Activiteiten instellen

en: Create new Activity entities
nl: Nieuwe activiteiten aanmaken

en: Administer Activity entities
nl: Activiteiten beheren

en: Allow to access the administration form to configure Activity entities.
nl: Geef toegang tot het formulier om activiteiten in te stellen.

en: Delete Activity entities
nl: Activiteiten verwijderen

en: Edit Activity entities
nl: Activiteiten bewerken

en: View unpublished Activity entities
nl: Ongepubliceerde activiteiten bekijken

en: A boolean indicating whether the Activity is published.
nl: Een boolean om aan te geven of een activiteit gepubliceerd is.

en: The Activity ID.
nl: De activiteit-ID.

en: Action that is triggered when a entity is created
nl: Actie wordt uitgevoerd wanneer een entiteit wordt aangemaakt.

en: Community activity context
nl: Communityactiviteiten-context

en: Content in my group activity context
nl: Inhoud van 'mijn groepsactiviteiten'-context

en: Group activity context
nl: Groepsactiviteiten-context

en: Profile activity context
nl: Profielactiviteiten-context

en: Stream (explore)
nl: Stroom (verkennen)

en: Stream (group)
nl: Stroom (groep)

en: Stream (home)
nl: Stroom (home)

en: Stream (profile)
nl: Stroom (profiel)

en: Add a reply
nl: Reactie toevoegen

en: Reply to Comment
nl: Reageer op reactie

en: Edit Comment
nl: Reactie bewerken

en: Event enrollment
nl: Aanmelding evenement

en: Show all :num_comments comments
nl: Alle :num_comments reacties weergeven

en: A users expertises
nl: Gebruikersexpertises

en: Topic types
nl: Onderwerptypes

en: Address module requirements)
nl: Adresmodule vereisten

en: Basic implementation of activites in Open Social
nl: Basis implementatie van activiteiten in Open Social

en: Administer comments
nl: Reacties beheren

en: All notifications
nl: Alle meldingen

en: Notification from %site_name
nl: Melding van %site_name

en: Disable public visibility
nl: Publieke zichtbaarheid uitschakelen

en: Profile tag
nl: Profiellabel

en: event enrollments
nl: Aanmeldingen

en: Install %module_name module.
nl: Installeer %module_name-module.

en: Uninstalled %module_name module.
nl: Module %module_name gedeïnstalleerd.

en: Generated %num %demo_description.
nl: Genereerde %num %demo_description.

en: Owner activity context
nl: Eigenaaractiviteiten-context

en: New Book Page
nl: Nieuwe boekpagina

en: Delete all comments
nl: Alle reacties verwijderen

en: The name of the user you want to make a member
nl: De naam van de gebruiker die u lid wilt maken

en: By submitting this form you will become a member of the group. Please fill out any available fields to complete your membership information.
nl: Door het indienen van dit formulier word u lid van de groep. Vul de beschikbare velden in om uw lidmaatschapsinformatie compleet te maken.

en: Invitation only
nl: Enkel op uitnodiging

en: Public - visible to everyone including people who are not a member
nl: Publiek - zichtbaar voor iedereen, inclusief personen die geen lid zijn

en: Community - visible only to logged in members
nl: Gebruikersgroep - enkel zichtbaar voor ingelogde leden

en: Execute action
nl: Actie uitvoeren

en: -- Select action --
nl: -- Selecteer actie --

en: For each email notification below, you can choose to turn it off, receive it immediately or in a daily or weekly digest. Email notifications will only be sent when you are not active in the platform.
nl: Voor elke e-mailmelding kunt u kiezen om die uit te schakelen, onmiddellijk te ontvangen, of in een dagelijks of wekelijks overzicht te ontvangen. E-mailmeldingen worden enkel verzonden wanneer u niet actief bent op het platform.

en: Based on your @settings, the notification above is sent to you <strong>:frequency</strong>
nl: Gebaseerd op uw @settings werd bovenstaande melding  <strong>:frequency</strong> naar u verzonden

en: email notification settings
nl: e-mailmelding-instellingen

en: Selected @count entities:
nl: @count items geselecteerd:

[ctx: Comment Button]
en: Comment
nl: Reageren

en: Changing the group may have impact on the <strong>visibility settings</strong>.
nl: Het wijzigen van de groep kan impact hebben op de <strong>zichtbaarheidsinstellingen</strong>.

en: Refresh interval in seconds
nl: Vernieuwingsfrequentie in seconden

en: Modules installed
nl: Geïnstalleerde modules

en: Manage Enrollments
nl: Uitnodigingen beheren

en: @interval hence
nl: @interval vanaf nu

en: Next 30 days
nl: Volgende 30 dagen

en: Next 14 days
nl: Volgende 14 dagen

en: Next 7 days
nl: Volgende 7 dagen

en: Open to enroll - users can enroll for this event without approval
nl: Open voor nieuwe leden - gebruikers kunnen lid worden zonder bevestiging

en: Open to join
nl: Open voor nieuwe leden

en: Content blocks
nl: Inhoudsblokken
