Open Social (13.0.0-alpha10) - en to pt translation catalogue (513 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Save configuration
pt: Guardar configuração

en: enabled
pt: ativo

en: Status
pt: Estado

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de utilizador.

en: Forgot password?
pt: Esqueceu-se da senha?

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Approve
pt: Aprovar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Encerrada

en: Invite only
pt: Apenas por convite

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Send email
pt: Enviar email

en: Email notification
pt: Notificação por email

en: disabled
pt: inativo

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Public
pt: Público

en: Read more
pt: Ler mais

en: Email notifications
pt: Notificações por email

en: more
pt: mais

en: Comments
pt: Comentários

en: Action
pt: Ação

en: Last updated
pt: Última atualização

en: On
pt: Ligado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: view
pt: ver

en: unpublished
pt: não publicado

en: Overview
pt: Vista global

en: File
pt: Ficheiro

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Login
pt: Entrar

en: Advanced options
pt: Definições avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Daily
pt: Diariamente

en: Weekly
pt: Semanalmente

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Exibir configurações

en: Test
pt: Testar

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Parent
pt: Pai

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Export
pt: Exportar

en: Label
pt: Etiqueta

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Guardar

en: Help
pt: Ajuda

en: Font
pt: Tipo de letra

en: Default
pt: Por defeito

en: Summary
pt: Resumo

en: Update
pt: Atualizar

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Album
pt: Álbum

en: Icon
pt: Ícone

en: View
pt: Mostrar

en: Format
pt: Formato

en: Download count
pt: Contagem de downloads

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Section
pt: Secção

en: Teaser
pt: Resumo

en: Number of items
pt: Número de itens

en: never
pt: nunca

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Attachment
pt: Anexo

en: Taxonomy settings
pt: Configurações de taxonomia

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Ficheiros

en: User ID
pt: ID de utilizador

en: Created
pt: Criado

en: Sent email to %recipient
pt: Email enviado para %recipient

en: Content management
pt: Gestão de conteúdos

en: Update options
pt: Opções de atualização

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Post
pt: Publicar

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Logo
pt: Logótipo

en: Event type
pt: Tipo de evento

en: User settings
pt: Definições de utilizador

en: Url
pt: URL

en: Off
pt: Desligado

en: Extensions
pt: Extenções

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Recipients
pt: Destinatários

en: Private Messages
pt: Mensagens privadas

en: Inbox
pt: Caixa de entrada

en: Menu link
pt: Ligação de Menu

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Last login
pt: Último início de sessão

en: Time zone
pt: Fuso horário

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Items
pt: Itens

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Nodes
pt: Nós

en: Authored by
pt: Criado por

en: Disclaimer
pt: Aviso legal

en: Details
pt: Detalhes

en: groups
pt: grupos

en: Introduction
pt: Introdução

en: System
pt: Sistema

en: Address
pt: Morada

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Send
pt: Enviar

en: Owner
pt: Proprietário

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Add a role to the selected users
pt: Adicionar os utilizadores selecionados a um grupo

en: Remove a role from the selected users
pt: Remover os utilizadores selecionados de um grupo

en: Members
pt: Membros

en: My groups
pt: Meus grupos

en: Table
pt: Tabela

en: Events
pt: Eventos

en: here
pt: aqui

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: Upcoming events
pt: Próximos eventos

en: All day
pt: Todo o dia

en: Configuration
pt: Configuração

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Appearance
pt: Aparência

en: Role
pt: Grupo

en: First name
pt: Primeiro nome

en: Last name
pt: Apelido

en: Invitations
pt: Convites

en: Log in
pt: Entrar

en: Blog
pt: Blogue

en: Add new comment
pt: Adicionar novo comentário

en: Users
pt: Utilizadores

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Button
pt: Botão

en: Last
pt: Último

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Expose
pt: Expor

en: Filters
pt: Filtros

en: Order
pt: Ordem

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Operation
pt: Operação

en: Function
pt: Função

en: Notifications
pt: Notificações

en: Location name
pt: Nome do local

en: City
pt: Município/Concelho

en: Postal code
pt: Código postal

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: comments
pt: comentários

en: Group members
pt: Membros do grupo

en: Attachments
pt: Anexos

en: Approved
pt: Aprovado

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Pending
pt: Pendente

en: Show
pt: Mostrar

en: message
pt: mensagem

en: Add to calendar
pt: Adicionar à agenda

en: 1 item | @count items
pt[0]: 1 item
pt[1]: @count itens

en: Clear
pt: Limpar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi efetuada.

en: Node title
pt: Título do nó

en: Accept
pt: Aceitar

en: You
pt: Você

en: published
pt: publicado

en: Member for
pt: Membro desde

en: @time ago
pt: há @time atrás

en: No invitations available.
pt: Não existem convites disponíveis.

en: Invite
pt: Convidar

en: Display name
pt: Nome da vista

en: Feature
pt: Funcionalidade

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Allowed values list
pt: Lista de valores permitidos

en: Activity
pt: Atividade

en: First
pt: Primeiro

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Posts
pt: Mensagens

en: Group manager
pt: Gestor de grupo

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Buttons
pt: Botões

en: Immediately
pt: Imediatamente

en: Post comment
pt: Colocar comentário

en: Create new account
pt: Criar uma nova conta

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Reference
pt: Referência

en: Books
pt: Livros

en: Style
pt: Estilo

en: Nationality
pt: Nacionalidade

en: Access Denied
pt: Acesso negado

en: Changed
pt: Alterado

en: Reverse
pt: Inverso

en: User name
pt: Nome de utilizador

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de utilizador %name não foi ativado ou está bloqueado.

en: Login attempt failed for %user.
pt: O início da sessão falhou para %user.

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Oldest first
pt: Os mais antigos primeiro

en: Select...
pt: Seleccionar...

en: Join
pt: Juntar

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: by
pt: por

en: Published comments
pt: Comentários publicados

en: News
pt: Notícias

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: users
pt: utilizadores

en: Tabs
pt: Separadores

en: Processing
pt: A processar

en: Finished
pt: Concluído

en: User status
pt: Estado do utilizador

en: Photo
pt: Fotografia

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: Reason
pt: Razão

en: Apply
pt: Aplicar

en: Please wait...
pt: Por favor aguarde...

en: Font settings
pt: Definições do tipo de letra

en: Join group
pt: Aderir ao grupo

en: Add members
pt: Adicionar membros

en: Group roles
pt: Papéis do grupo

en: Request membership
pt: Requisitar adesão

en: Welcome message
pt: Mensagem de boas vindas

en: Information
pt: Informação

en: Search Index
pt: Índice de pesquisa

en: The update has encountered an error.
pt: A atualização encontrou um erro.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Permission
pt: Permissão

en: Hide
pt: Ocultar

en: Export settings
pt: Definições de exportação

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Sections
pt: Secções

en: Edit profile
pt: Editar perfil

en: Reply
pt: Responder

en: Edit Post
pt: Editar Post

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Search users
pt: Procurar utilizadores

en: Administrator
pt: Administrador

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: No comments available.
pt: Não existem comentários.

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Organization
pt: Organização

en: Interests
pt: Interesses

en: Values
pt: Valores

en: Account settings
pt: Configurações da conta

en: Country code
pt: Código do país

en: Interface language
pt: O idioma da interface

en: Context
pt: Contexto

en: Sort
pt: Ordenação

en: Identifier
pt: Identificador

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Featured
pt: Destacado

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
pt: As instruções de reinício de senha foram enviada para %name através de %email.

en: Account information
pt: Informação da conta

en: Account
pt: Conta

en: Invites
pt: Convida

en: Joined
pt: Membro desde

en: Data
pt: Dados

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Search content
pt: Pesquisar conteúdo

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Sign up
pt: Inscrever

en: About
pt: Sobre

en: Reports
pt: Relatórios

en: Report
pt: Relatório

en: All comments
pt: Todos os comentários

en: Member
pt: Membro

en: Newest first
pt: Mais recentes primeiro

en: Notification
pt: Notificação

en: Translate
pt: Traduzir

en: Decline
pt: Rejeitar

en: Relevance
pt: Relevância

en: Update report
pt: Relatório de atualizações

en: Fonts
pt: Tipos de letra

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Grupos de utilizador

en: This month
pt: Este mês

en: Landing page
pt: Página de entrada

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Report as inappropriate
pt: Reportar como inapropriado

en: Creator
pt: Criador

en: Please select
pt: Por favor, selecione

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Flags
pt: Sinalizadores

en: Save and continue
pt: Guardar e continuar

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Created on
pt: Criado em

en: Send mail
pt: Enviar email

en: Publish the selected comments
pt: Publicar os comentários selecionados

en: Unpublish the selected comments
pt: Não publicar os comentários selecionados

en: Posted in
pt: Colocado em

en: Taxonomy vocabularies
pt: Vocabulários de taxonomia

en: Primary
pt: Primário

en: Default style
pt: Estilo padrão

en: Dashboard
pt: Painel de controlo

en: Last 30 days
pt: Últimos 30 dias

en: Group memberships
pt: Membros de grupo

en: Group types
pt: Tipos de grupo

en: You do not have any administrative items.
pt: Não tem nenhum item administrativo.

en: Main menu
pt: Menu principal

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
pt: O utilizador %name utilizou uma ligação única de início de sessão às %timestamp.

en: Placement
pt: Posição

en: View comments
pt: Ver comentários

en: Secondary
pt: Secundário

en: @interval ago
pt: @interval atrás

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Dropdown
pt: Lista pendente

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Mostrar hierarquia em lista pendente

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unrestricted
pt: Sem restrições

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Textarea
pt: Área de texto

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Follow
pt: Seguir

en: No book selected.
pt: Nenhum livro selecionado.

en: Book page
pt: Página do livro

en: Delete the selected comments
pt: Eliminar os comentários selecionados

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi concluído.

en: Last activity
pt: Última atividade

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Text format
pt: Formato de texto

en: Dialog
pt: Diálogo

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: General configuration
pt: Configuração geral

en: Manage members
pt: Gerir membros

en: User information
pt: Informação do utilizador

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Entities
pt: Entidades

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: <em>Books</em> have a built-in hierarchical navigation. Use for handbooks or tutorials.
pt: <em>Livros</em> têm uma navegação hierárquica incorporada. Útil para manuais.

en: Select one or more comments to perform the update on.
pt: Selecione um ou mais comentários a atualizar.

en: Edit own comments
pt: Editar os próprios comentários

en: Unapproved comments
pt: Comentários não aprovados

en: Error generating image.
pt: Erro ao gerar a imagem.

en: Unable to generate the derived image located at %path.
pt: Não foi possível gerar a imagem proveniente da localizada em %path.

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: No people available.
pt: Nenhuma pessoa disponível.

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerir pessoas a interagir com o teu sítio.

en: Basic page
pt: Página básica

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione qualquer filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: Block field
pt: Campo de bloco

en: Edit account
pt: Editar conta

en: subject
pt: assunto

en: Event types
pt: Tipos de eventos

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: View mode
pt: Modo de visualização

en: Invited
pt: Convidado

en: Post comments
pt: Colocar comentários

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerir contas de utilizadores, grupos e permissões.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: The author of the comment.
pt: O autor do comentário.

en: Allowed values list: invalid input.
pt: Lista de valores permitidos: entrada inválida.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
pt: Lista de valores permitidos: alguns valores estão a ser removidos apesar de atualmente em uso.

en: Group permissions
pt: Permissões do grupo

en: Group visibility
pt: Visibilidade do grupo

en: Request group membership
pt: Pedido de participação no grupo

en: Footer menu
pt: Menu de rodapé

en: Display error message
pt: Mostrar mensagem de erro

en: files
pt: ficheiros

en: Skills
pt: Capacidades

en: text formats
pt: formatos de texto

en: Master
pt: Principal

en: Entity id
pt: ID da entidade

en: User limit
pt: Limite de utilizadores

en: Request message
pt: Mensagem de pedido

en: Between
pt: Entre

en: Entity Reference
pt: Referência de Entidade

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: Simple text
pt: Texto simples

en: Invited by
pt: Convidado por

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Limit to vocabulary
pt: Limitar ao vocabulário

en: Add images
pt: Adicionar imagens

en: Privacy settings
pt: Definições de privacidade

en: Allowed values function
pt: Função de valores permitidos

en: Powered by
pt: Desenvolvido por

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.

en: Group overview
pt: Resumo do grupo

en: Reduce
pt: Reduzir

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Error generating image, missing source file.
pt: Erro ao gerar imagem, ficheiro de origem em falta.

en: - Create a new book -
pt: - Criar um novo livro -

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
pt: A imagem de origem em %source_image_path não foi encontrada ao tentar gerar uma imagem derivada em %derivative_path.

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
pt: Ler mais <span class="visually-hidden">sobre @title</span>

en: Date and time formats
pt: Formatos de data e hora

en: Login attempt failed from %ip.
pt: Falha na tentativa de login de %ip.

en: The user language code.
pt: O código de idioma do utilizador.

en: The @entity_type to which the comment is a reply to.
pt: O @entity_type ao qual o comentário é uma resposta.

en: Reset your password
pt: Redefinir a sua senha

en: Lists (Views)
pt: Listas (Views)

en: - Restricted access -
pt: - Acesso limitado -

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: Comment display format settings
pt: Definições de formato de exibição de comentário

en: Target entity type
pt: Tipo de entidade de destino

en: Image field display format settings
pt: Configurações de formato de exibição do campo de imagem

en: IP limit
pt: Limite de IP

en: IP window
pt: Janela do IP

en: User window
pt: Janela do utilizador

en: IN operator
pt: Operador IN

en: Date sort
pt: Ordenação por data

en: Username or email address
pt: Nome de utilizador ou email

en: Allowed value with label
pt: Valor permitido com etiqueta

en: The entity type
pt: O tipo de entidade

en: Publish status
pt: Estado da publicação

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
pt: Deteção de renderização recursiva ao renderizar a entidade @entity_type @entity_id. A renderização foi interrompida.

en: Last 7 days
pt: Últimos 7 dias

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo de texto.

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: Send password reset instructions via email.
pt: Envie instruções de redefinição de senha por e-mail.

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
pt: Deixe em branco para todos. Caso contrário, o primeiro termo selecionado será o padrão em vez de "Qualquer".

en: Content manager
pt: Gestor de conteúdos

en: Configure the locale and timezone settings.
pt: Defina as configurações de local e fuso horário.

en: Configure how dates and times are displayed.
pt: Configure como as datas e horas são exibidas.

en: Another user (%other_user) is already logged into the site on this computer, but you tried to use a one-time link for user %resetting_user. Please <a href=":logout">log out</a> and try using the link again.
pt: Outro utilizador (%other_user) já está autenticado no site neste computador, mas tentou usar uma ligação única para o utilizador %resetting_user. <a href=":logout">Saia</a> e tente usar a ligação novamente.

[ctx: PHP date format]
en: j M
pt: d \d\e M

[ctx: PHP date format]
en: j M - H:i
pt: d \d\e M, H:i

[ctx: PHP date format]
en: j F Y
pt: d \d\e F \d\e Y

en: Member account
pt: Conta de membro

[ctx: PHP date format]
en: j M Y
pt: d \d\e M \d\e Y

en: Create New Event
pt: Criar Novo Evento

en: Create New Topic
pt: Criar Novo Tópico

en: Create New Page
pt: Criar Nova Página

en: Find and manage comments.
pt: Encontrar e gerir comentários.

en: The approved comments listing.
pt: A Lista de comentários aprovados.

en: Comments published
pt: Comentários publicados

en: The unapproved comments listing.
pt: A lista de comentários não aprovados.

en: Comments unapproved
pt: Comentários não aprovados

en: @interval hence
pt: @interval a contar deste momento

en: Content blocks
pt: Blocos de conteúdo

en: Add event to Calendar
pt: Adicionar evento ao Calendário

en: Create private messages
pt: Criar mensagens privadas

en: Accept invitation and join group
pt: Aceite o convite e entre no grupo

en: profile image
pt: imagem de perfil

en: Community about
pt: Comunidade sobre

en: Always show all comments
pt: Mostrar sempre todos os comentários

en: Social Topic Settings
pt: Configurações de tópicos sociais

en: End date is required!
pt: A data de término é obrigatória!

en: Group request
pt: Pedido de grupo
