Open Social (8.x-1.0-alpha3) - en to nn translation catalogue (219 entries)

en: Forms
nn: Skjema

en: Home
nn: Heim

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Images
nn: Bilete

en: Previous
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: enabled
nn: aktivert

en: delete
nn: slett

en: title
nn: tittel

en: Create a new user account.
nn: Lag ny brukarkonto

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Username
nn: Brukarnamn

en: content
nn: innhald

en: Development
nn: Utvikling

en: Groups
nn: Grupper

en: Is
nn: Er

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: Closed
nn: Stengt

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: disabled
nn: gjer utilgjengeleg

en: Confirm
nn: Stadfest

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: Read more
nn: Les meir

en: more
nn: meir

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: Comments
nn: Kommentarar

en: On
nn: På

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Download
nn: Last ned

en: Version
nn: Versjon

en: view
nn: vis

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: Display settings
nn: Visningsinnstillingar

en: default
nn: standard

en: Message
nn: Melding

en: Password
nn: Passord

en: Country
nn: Land

en: Weight
nn: Vekt

en: Image
nn: Bilete

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: Parents
nn: Overordna

en: none
nn: ingen

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: Go to previous page
nn: Gå til forrige side

en: Go to next page
nn: Gå til neste side

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: Label
nn: Etikett

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Update
nn: Oppdater

en: Time
nn: Tid

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: Modules
nn: Modular

en: Event
nn: Hending

en: Updated
nn: Oppdatert

en: path
nn: sti

en: Upload
nn: Last opp

en: User
nn: Brukar

en: Configure
nn: Konfigurer

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: Created
nn: Laga

en: Create
nn: Lag

en: Menu item
nn: Menydel

en: All
nn: Alle

en: Active
nn: Aktiv

en: Block
nn: Blokk

en: Page
nn: Nettside

en: Off
nn: Av

en: Never
nn: Aldri

en: To
nn: Til

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Published
nn: Publisert

en: Filter
nn: Filtrer

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til framsida

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Authored by
nn: Skrive av

en: Details
nn: Detaljar

en: Phone
nn: Telefon

en: Address
nn: Adresse

en: View all
nn: Sjå alle

en: Upcoming events
nn: Komande hendingar

en: Now
nn: No

en: Configuration
nn: Oppsett

en: Role
nn: Rolle

en: User login
nn: Brukarinnlogging

en: Log in
nn: Logg inn

en: Class
nn: Klasse

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Not installed
nn: Ikkje installert

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Uninstall
nn: Avinstaller

en: Install
nn: Installer

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Random
nn: Vilkårleg

en: Integer
nn: Heiltal

en: Close
nn: Lukk

en: Edit group
nn: Rediger gruppe

en: Add group
nn: Legg til gruppe

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: Location name
nn: Stadnamn

en: City
nn: By

en: Sort by
nn: Sorter etter

en: Default language
nn: Standard språk

en: Add user
nn: Legg til brukar

en: Hidden
nn: Skjult

en: ‹ previous
nn: < forrige

en: next ›
nn: neste >

en: update
nn: oppdater

en: Member for
nn: Medlem i

en: @time ago
nn: @time sidan

en: Front page
nn: Framside

en: Languages
nn: Språk

en: Topics
nn: Emner

en: Topic
nn: Emne

en: Create new revision
nn: Lag ny utgåve

en: Select list
nn: Listevalg

en: Posts
nn: Innlegg

en: Log out
nn: Logg ut

en: Post comment
nn: Legg til kommentar

en: Create new account
nn: Lag ny konto

en: Info
nn: Informasjon

en: People
nn: Folk

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Revision
nn: Utgåve

en: Permissions
nn: Rettar

en: Login attempt failed for %user.
nn: Innloggingsforsøk feila for %user.

en: image
nn: bilete

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: Join
nn: Meld inn

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: Read only
nn: Berre les

en: Group settings
nn: Innstillingar for gruppe

en: Apply
nn: Bruk

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Translated
nn: Omsett

en: Blocks
nn: Blokkar

en: Menus
nn: Menyar

en: Add vocabulary
nn: Legg til ordforråd

en: Add another item
nn: Legg til ei ny rad

en: Index
nn: Indeks

en: Language code
nn: Språkkode

en: Reply
nn: Svar

en: « first
nn: « første

en: last »
nn: siste »

en: 1 user | @count users
nn[0]: 1 brukar
nn[1]: @count brukarar

en: Package
nn: Pakke

en: Edit comment
nn: Rediger kommentar

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Account
nn: Konto

en: Search content
nn: Søk i innhald

en: Unpublish comment
nn: Upubliser kommentar

en: Create @name
nn: Lag @name

en: User account
nn: Brukarkonto

en: Direction
nn: Retning

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Add a group
nn: Legg til ny gruppe

en: Search index
nn: Søkeindeks

en: Publish comment
nn: Publiser kommentar

en: form
nn: skjema

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Drag to re-order
nn: «Dra og slepp» for å endre rekkefølgje

en: The installation has encountered an error.
nn: Ein feil har oppstått under installasjonen.

en: HTML filter
nn: HTML-filter

en: Copy of the revision from %date.
nn: Sidehistorikk frå %date

en: Add content type
nn: Legg til innhaldstype

en: Default country
nn: Standard land

en: Hide summary
nn: Skjul ingress

en: Edit summary
nn: Rediger ingress

en: Delete selected content
nn: Slett valgt innhald

en: Revision log message
nn: Loggmelding for revisjonen

en: Full content
nn: Heile innhaldet

en: Find and manage content.
nn: Finn og behandle innhald.

en: Tools that enhance the user interface.
nn: Verktøy som forbetrar brukargrensesnittet.

en: Find and manage people interacting with your site.
nn: Finn og handsama folk som brukar nettstaden din.

en: Contact me
nn: Kontakt meg

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
nn: Sorter radene med numerisk vekting i staden for dra-og-slipp sortering.

en: New field name
nn: Nytt feltnamn

en: Install new module
nn: Installer ny modul

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
nn: Handsama brukarkontoar, roller og rettar.

en: Create @type
nn: Opprett @type

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
nn: Les meir <span class="visually-hidden"> om @title</span>
