Open Social (8.x-1.0-alpha4) - en to ro translation catalogue (676 entries)

en: Forms
ro: Formulare

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Images
ro: Imagini

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: enabled
ro: activat

en: delete
ro: șterge

en: title
ro: titlu

en: value
ro: valoare

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Create a new user account.
ro: Creează un cont nou de utilizator.

en: Forgot password?
ro: Ai uitat parola?

en: Delete
ro: Șterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Value
ro: Valoare

en: Username
ro: Nume utilizator

en: content
ro: conţinut

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Closed
ro: Închis

en: List
ro: Listă

en: Subject
ro: Subiect

en: disabled
ro: dezactivat

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Read more
ro: Citiţi mai departe

en: more
ro: mai multe

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Administration
ro: Administrare

en: Comments
ro: Comentarii

en: Priority
ro: Prioritate

en: Action
ro: Acțiune

en: On
ro: Pornit

en: Tags
ro: Etichete

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: Download
ro: Descarcă

en: Version
ro: Versiune

en: view
ro: afișează

en: all
ro: toate

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: default
ro: implicit

en: Number
ro: Număr

en: Message
ro: Mesaj

en: Password
ro: Parolă

en: Country
ro: Ţară

en: Weight
ro: Greutate

en: Image
ro: Imagine

en: Container
ro: Recipient

en: Types
ro: Tipuri

en: Parent
ro: Părinte

en: Parents
ro: Părinți

en: none
ro: nimic

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Book
ro: Carte

en: Back
ro: Înapoi

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: Help
ro: Ajutor

en: username
ro: utilizator

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Open
ro: Deschideți

en: Small
ro: Mic

en: Large
ro: Mare

en: Core
ro: Nucleu

en: Time
ro: Ora

en: Views
ro: Vizualizări

en: Add
ro: Adaugă

en: View
ro: Afişează

en: Path
ro: Cale

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: Modules
ro: Module

en: Manage
ro: Administrați

en: Region
ro: Regiune

en: Visible
ro: Vizibil

en: Menu
ro: Meniu

en: Updated
ro: Actualizat

en: Theme
ro: Temă

en: path
ro: cale

en: Upload
ro: Încarcă

en: type
ro: tip

en: Mail
ro: E-mail

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Configure
ro: Configurează

en: file
ro: fisier

en: status
ro: stare

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Created
ro: Creat

en: Create
ro: Crează

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Menu item
ro: Articol de meniu

en: The name of the menu.
ro: Numele meniului.

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Done
ro: Gata

en: Post
ro: Postare

en: Area
ro: Zonă

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Site
ro: Sit

en: Database
ro: Bază de date

en: Not found
ro: Nu s-a găsit

en: Url
ro: URL

en: Module
ro: Modul

en: Off
ro: Oprit

en: Host
ro: Gazdă

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Never
ro: Niciodată

en: Menu link
ro: Link Meniu

en: To
ro: Către

en: Custom
ro: Personalizat

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Group ID
ro: ID-ul grupului

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Message text
ro: Mesaj text

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Count
ro: Contor

en: Warning
ro: Avertizare

en: active
ro: activ

en: N/A
ro: N/D

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Nodes
ro: Noduri

en: Authored by
ro: Autor

en: Advanced
ro: Avansat

en: Maximum
ro: Maxim

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Data Type
ro: Tipul datelor

en: Details
ro: Detalii

en: Load
ro: Încarcă

en: Processors
ro: Procesatoare

en: Phone
ro: Telefon

en: Address
ro: Adresă

en: State
ro: Status

en: Desc
ro: Descendent

en: Owner
ro: Proprietar

en: Recipient
ro: Destinatar

en: Company
ro: Companie

en: Members
ro: Membri

en: node
ro: nod

en: Transliteration
ro: Transilterație

en: Method
ro: Metodă

en: Events
ro: Evenimente

en: Now
ro: Acum

en: Start date
ro: Data de început

en: End date
ro: Data de sfârşit

en: Configuration
ro: Configurație

en: access content
ro: accesează conţinutul

en: Attributes
ro: Atribute

en: Role
ro: Rol

en: Select all
ro: Selectaţi tot

en: First name
ro: Prenume

en: Last name
ro: Nume

en: User login
ro: Autentificare utilizatori

en: Class
ro: Clasă

en: String
ro: Șir text

en: External
ro: Extern

en: Users
ro: Utilizatori

en: Not installed
ro: Nu este instalat.

en: Last
ro: Ultimul

en: Save changes
ro: Salvare schimbări

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Provider
ro: Furnizor

en: Uninstall
ro: Dezinstalați

en: Install
ro: Instalare

en: Save and edit
ro: Salvează şi editează

en: Tools
ro: Instrumente

en: Clone
ro: Clonare

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Random
ro: Aleatoriu

en: Integer
ro: Număr întreg

en: Default state
ro: Stare implicită

en: Profile name
ro: Nume profil

en: Profile
ro: Profil

en: Clear cache
ro: Golire cache

en: Close
ro: Închideți

en: Add group
ro: Adaugă grup

en: Save settings
ro: Salvare opţiuni

en: Original
ro: Originală

en: Function
ro: Funcţie

en: Tracker
ro: Urmărire

en: Notifications
ro: Notificări

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Postal code
ro: Cod poştal

en: Collapsible
ro: Colapsabil

en: Phone number
ro: Număr de telefon

en: Sort by
ro: Sortare după

en: show
ro: arată

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Add user
ro: Adaugă utilizator

en: Size of textfield
ro: Dimensiune câmp text

en: Hidden
ro: Ascuns

en: create
ro: creare

en: Root
ro: Rădăcină

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Show
ro: Arată

en: in
ro: în

en: Messages
ro: Mesaje

en: Token
ro: Simbol

en: Switch
ro: Comută

en: ago
ro: în urmă

en: Add menu
ro: Adaugă meniu

en: Clear
ro: Elimină

en: ‹ previous
ro: ‹ anterior

en: next ›
ro: următor ›

en: Node title
ro: Titlu nod

en: update
ro: actualizare

en: Add new group
ro: Adaugă un grup nou

en: The changes have been saved.
ro: Modificările au fost salvate.

en: Member for
ro: Membru pentru

en: @time ago
ro: în urmă cu @time

en: Front page
ro: Pagina principală

en: Languages
ro: Limbi

en: Features
ro: Caracteristici

en: Topics
ro: Subiecte

en: Topic
ro: Subiect

en: Allowed values list
ro: Lista valori permise

en: Activity
ro: Activitate

en: Create new revision
ro: Creează o nouă revizie

en: First
ro: Primul

en: Limit
ro: Limită

en: NO
ro: NU

en: YES
ro: DA

en: Select list
ro: Listă selecţie

en: Posts
ro: Articole

en: author
ro: autor

en: Entity
ro: Entitate

en: Revert
ro: Revenire

en: Buttons
ro: Butoane

en: Log out
ro: Deconectați-vă

en: profile
ro: profil

en: Post comment
ro: Scriere comentariu

en: Create new account
ro: Crează cont nou

en: Info
ro: Informație

en: Contact information
ro: Informații contact

en: People
ro: Persoane

en: Blocked
ro: Blocat

en: Reference
ro: Referință

en: or
ro: sau

en: Revision
ro: Revizie

en: Access Denied
ro: Acces refuzat

en: Missing
ro: Lipsește

en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Installed
ro: Instalat

en: Show comments
ro: Arată comentarii

en: Reversed
ro: Inverstat

en: Changed
ro: Schimbat

en: Date created
ro: Dată creată

en: Completed
ro: Finalizată

en: Failed
ro: Eșuat

en: Street address
ro: Adresă

en: missing
ro: lipsește

en: @type: deleted %title.
ro: @type: %title şters.

en: Enter username
ro: Introduceţi numele de utilizator

en: Username not found
ro: Utilizatorul nu a fost găsit

en: Migrate
ro: Migrare

en: The username %name has not been activated or is blocked.
ro: Utilizatorul %namen nu a fost activat, sau are accesul interzis.

en: Login attempt failed for %user.
ro: Încercare eşuată de autentificare pentru %user.

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: image
ro: imagine

en: Themes
ro: Teme

en: Translations
ro: Traduceri

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Loading...
ro: Încărcare...

en: Content Type
ro: Tipul de Conținut

en: Read only
ro: Numai citire

en: TRUE
ro: ADEVĂRAT

en: FALSE
ro: FALS

en: Tabs
ro: Taburi

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Default value
ro: Valoare implicită

en: Anonymous user
ro: Vizitator

en: URI
ro: URL

en: Apply
ro: Aplică

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Information
ro: Informații

en: Plugins
ro: Plugin-uri

en: Translated
ro: Tradus

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Menus
ro: Meniuri

en: Add vocabulary
ro: Adaugă clasificare

en: Add another item
ro: Adugă alt element

en: Manage fields
ro: Gestionați câmpurile

en: Remove field
ro: Elimină câmp

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Minimum
ro: Minim

en: Check boxes/radio buttons
ro: Casetele de selectare/butoane radio

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascunde

en: Language code
ro: Codul limbii

en: Authenticated user
ro: Utilizator autentificat

en: Profiles
ro: Profile

en: Reply
ro: Replică

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ro: Sigur doriţi revenirea la revizia din %revision-date?

en: Search users
ro: Căutare utilizatori

en: Extension
ro: Extensie

en: Services
ro: Servicii

en: Keys
ro: Chei

en: Provided by
ro: Furnizat de

en: Available
ro: Disponibil

en: « first
ro: « primul

en: last »
ro: ultimul »

en: 1 user | @count users
ro[0]: 1 utilizator
ro[1]: @count utilizatori
ro[2]: @count de utilizatori

en: Execute
ro: Execută

en: empty
ro: gol

en: Package
ro: Pachet

en: Restore
ro: Restaurează

en: Add role
ro: Adaugă un rol

en: Country code
ro: Cod țară

en: Offset
ro: Decalaj

en: Edit comment
ro: Editează comentariul

en: contains
ro: conţine

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
ro: Instrucţiunile de schimbare a parolei au fost trimise spre %name la adresa %email.

en: Account
ro: Cont

en: Joined
ro: Înscris

en: Data
ro: Dată

en: Any
ro: Orice

en: Node count
ro: Contor noduri

en: Field settings
ro: Opţiuni câmp

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Search content
ro: Căutare conţinut

en: Number of comments
ro: Număr de comentarii

en: Content ID
ro: ID Conținut

en: Ordered list
ro: Listă ordonată

en: Unordered list
ro: Listă neordonată

en: About
ro: Despre

en: and
ro: şi

en: Unpublish comment
ro: Retrage comentariu

en: Contact name
ro: Nume de contact

en: Untranslated
ro: Netradus

en: field
ro: câmp

en: Notification
ro: Notificare

en: Target
ro: Ţintă

en: Create @name
ro: Creează @name

en: Save permissions
ro: Salvează permisiunile

en: Effect
ro: Efect

en: Error message
ro: Mesaj de eroare

en: Entity type
ro: Tip de entitate

en: User roles
ro: Roluri utilizator

en: User account
ro: Cont utilizator

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Generate
ro: Generează

en: Direction
ro: Direcție

en: Display type
ro: Tipul de afișare

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Run cron
ro: Rulează cron

en: Is not one of
ro: Nu este unul dintre

en: IP address
ro: Adresă IP

en: Autocomplete matching
ro: Potrivire completare automată

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Bundles
ro: Tipuri

en: Bundle
ro: Pachet

en: Created on
ro: Creat pe

en: Drupal version
ro: Versiune Drupal

en: Revision information
ro: Informaţii revizie

en: Root term
ro: Termen rădăcină

en: Is one of
ro: Este unul dintre

en: Uses
ro: Foloseşte

en: Overview messages
ro: Prezentare generală a mesajelor

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Config
ro: Configurație

en: Search index
ro: Index căutare

en: The size of the file.
ro: Dimensiunea acestui fişier.

en: Group types
ro: Tipuri de grupuri

en: Menu links
ro: Link-uri meniu

en: 1 character | @count characters
ro[0]: 1 caracter
ro[1]: @count caractere
ro[2]: @count de caractere

en: Publish comment
ro: Publicare comentariu

en: Sum
ro: Sumă

en: Add link
ro: Adăugare legătură

en: form
ro: formă

en: Current date
ro: Data curentă

en: Invalid input
ro: Intrare nevalidă

en: Simple separator
ro: Separator simplu

en: Is all of
ro: Este tot de

en: Is none of
ro: Nu este nici unul dintre

en: not
ro: nu

en: Break lock
ro: Rupeți blocajul

en: Dropdown
ro: Listă verticală

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: Placeholder
ro: Înlocuitor

en: - All -
ro: - Toate -

en: Allow multiple values
ro: Permite valori multiple

en: Machine-readable name
ro: Nume care poate fi citit de mașină

en: Dependency
ro: Dependență

en: Array
ro: Șir

en: Publishing status
ro: Statusul publicării

en: Link ID
ro: ID-ul link-ului

en: Drag to re-order
ro: Trage pentru a rearanja

en: Pagination
ro: Paginație

en: The installation has encountered an error.
ro: O eroare a apărut în timpul instalării.

en: HTML filter
ro: Filtru HTML

en: Copy of the revision from %date.
ro: Copie a reviziei de la data de %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ro: @type: readus la reviyia %revision a %title.

en: Post settings
ro: Opţiuni articol

en: Add content type
ro: Adaugă tip conţinut

en: Minimum word length to index
ro: Lungimea minimă a cuvintelor indexate

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
ro: Numărul de caractere necesar pentru ca un cuvânt să fie indexat. O valoare mai mică înseamnă o căutare mai bună dar şi o baza de date mai mare. Fiecare interogare conţine cel puţin un cuvânt care are această mărime sau mai mare.

en: Simple CJK handling
ro: Manipulare Simple CJK

en: No modules selected.
ro: Nu au fost selectate module.

en: Cron ran successfully.
ro: Cron a rulat cu succes

en: No modules are available to uninstall.
ro: Nu sunt disponibile module pentru dezinstalare.

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Base name
ro: Nume bază

en: Author name
ro: Nume autor

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ro: Nume grup (a-z, 0-9, _)

en: New field
ro: Câmp nou

en: Published date
ro: Data publicării

en: Show links
ro: Arată legăturile

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Current revision
ro: Revizie actuală

en: URL field
ro: câmp URL

en: Node status
ro: Stare nod

en: Activity ID
ro: ID Activitate

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Libraries
ro: Biblioteci

en: Cancel account
ro: Anulare cont

en: Dependencies
ro: Dependențe

en: Allowed roles
ro: Roluri permise

en: Render
ro: Randare

en: messages
ro: Mesaje

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: Edit URL
ro: Modifică URL

en: Field types
ro: Tipuri de câmp

en: Main page content
ro: Conţinut principal pagină

en: Default country
ro: Ţara implicită

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Only the listed pages
ro: Numai în paginile listate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ro: Se specifică paginile folosind căile lor. Se introduce o cale per linie. Caracterul '*' este universal. Căi de exemplificare sunt %blog pentru pagina blog şi %blog-wildcard pentru fiecare blog personal. %front este prima pagină.

en: Full comment
ro: Comentariu complet

en: Save comment
ro: Salvare comentariu

en: Hide summary
ro: Ascunde rezumat

en: Edit summary
ro: Editează rezumat

en: Manage display
ro: Gestionați afișajul

en: Update style
ro: Actualizare stil

en: Add effect
ro: Adăugare efect

en: Machine name: @name
ro: Nume mașină: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
ro: Numele lizibil mașină nu este valid. Introduceți un nume diferit de %invalid.

en: Delete selected content
ro: Șterge conținutul selectat

en: Deleted @count posts.
ro: @count postări șterse.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
ro[0]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți acest element?
ro[1]: Sunteți sigur că vreți să ștergeți aceste elemente?

en: Revision log message
ro: Mesaj din jurnalul de revizuire

en: Full content
ro: Întregul conținut

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Tools that enhance the user interface.
ro: Instrumente care îmbunătățesc interfața cu utilizatorul.

en: No people available.
ro: Nici o persoană disponibilă.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
ro: Un administrator a creat un cont pentru dumneavoastră la [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
ro: Identificați și administrați utilizatorii sitului dumneavoastră.

en: Entity ID
ro: ID-ul entității

en: Group type
ro: Tipul de grup

en: Add custom block
ro: Adăugare bloc personalizat

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: Translation source node
ro: Nodul sursă de traducere

en: Insert this token into your form
ro: Introduceți acest simbol în formularul dvs

en: First click a text field to insert your tokens into.
ro: Mai întâi faceți clic pe un câmp de text pentru a introduce simbolurile dvs.

en: Current page
ro: Pagina curentă

en: Previous page
ro: Pagina anterioară

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ro: Re-aranjează rândurile după greutate numerică în loc de tragere.

en: Edit permissions
ro: Editează permisiuni

en: Account cancellation URL
ro: URL-ul de anulare a contului

en: One-time login URL
ro: URL de logare pentru o singură dată

en: Page number
ro: Număr pagină

en: Bulk update
ro: Actualizare în masă

en: Administer Search API
ro: Administrați Căutarea API

en: Search API
ro: Căutare API

en: Query type
ro: TIpul interogării

en: New field name
ro: Noul nume al câmpului

en: View mode
ro: Mod de vizualizare

en: Save and publish
ro: Salvare și publicare

en: Post comments
ro: Postează comentarii

en: Text Formats
ro: Formate pentru text

en: Install new module
ro: Instalați un modul nou

en: Install new theme
ro: Instalați o temă nouă

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ro: Gestionați conturile de utilizator, rolurile și permisiunile.

en: Profile type
ro: Tipul profilului

en: Weight for @title
ro: Greutate pentru @title

en: Weight for row @number
ro: Greutate pentru rândul @number

en: Message ID
ro: ID-ul mesajului

en: Server ID
ro: ID-ul Serverului

en: Allowed values list: invalid input.
ro: Lista valorilor permise: intrare nevalidă.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
ro: Lista valorilor permise: unele valori au fost eliminate în timp ce sunt folosite în prezent.

en: Group content type
ro: Tip de conținut de grup

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Add new view
ro: Adaugați o vizualizare nouă

en: The extension of the file.
ro: Extensia fișierului.

en: Relative URL
ro: URL relativ

en: Absolute URL
ro: URL absolut

en: Menu link count
ro: Contor link-uri meniu

en: Content access
ro: Acces la conținut

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Dacă este selectat, utilizatorii pot introduce valori multiple sub forma 1+2+3 (pentru SAU) sau 1,2,3 (pentru ȘI).

en: Master
ro: Expert

en: User limit
ro: Limita utilizatorului

en: Brief URL
ro: URL prescurtat

en: Imploded
ro: Implozie

en: Aggregation type
ro: Tip de agregare

en: Appears in: @bundles.
ro: Apare în: @bundles.

en: Existing
ro: Existent

en: File byte size
ro: Dimensiunea byte a fișierului

en: Query string value
ro: Valoarea șirului de interogare

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: An autocomplete text field.
ro: Un câmp text cu autocompletare.

en: Display the label of the referenced entities.
ro: Afișați eticheta entităților referite.

en: Rendered entity
ro: Entitate randată

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
ro: Afișați entitățile referință randate de entity_view().

en: Link label to the referenced entity
ro: Legați eticheta către entitatea de referință

en: Add new view mode
ro: Adăugați mod de vizualizare nou

en: Create @type
ro: Creează @type

en: @name field is required.
ro: Câmpul @name este obligatoriu.

en: Unaliased URL
ro: URL fără alias

en: Change handler
ro: Schimbați handler-ul

en: Simple text
ro: Text unic

en: Manage form display
ro: Gestionați afișarea formularelor

en: Bypass access checks
ro: Evitarea verificărilor de acces

en: Full HTML
ro: HTML complet

en: Original @entity
ro: @entity original

en: This field supports tokens.
ro: Acest câmp are suport pentru token-uri.

en: Browse available tokens.
ro: Răsfoiți simboluri disponibile

en: The referenced entity
ro: Entitatea de referință

en: Text value
ro: Valoare text

en: Briefly describe the changes you have made.
ro: Descrieți pe scurt modificările pe care le-ați făcut.

en: Installation profile
ro: Profil de instalare

en: Save and manage fields
ro: Salvare și administrare câmpuri

en: View profile
ro: Vezi profilul

en: Field Group
ro: Grupul de câmpuri

en: Reference type
ro: Tipul referinței

en: Plugin configuration
ro: Configurare plugin

en: Message settings.
ro: Setări pentru mesaje.

en: You have unsaved changes.
ro: Aveți modificări nesalvate

en: @type %info has been created.
ro: @type %info a fost creat.

en: @type %info has been updated.
ro: @type %info a fost actualizat.

en: @type: added %info.
ro: @type: adăugat %info.

en: @type: updated %info.
ro: @type: actualizat %info.

en: Type of item to reference
ro: Tipul elementului referit

en: Reference method
ro: Metodă de referință

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
ro: Un număr nelimitat de fișiere poate fi încărcat pentru acest câmp.

en: The time that the node was created.
ro: Momentul în care nodul a fost creat.

en: Save and keep published
ro: Salvați și păstrați publicat

en: Save and unpublish
ro: Salvați și anulați publicarea

en: Save as unpublished
ro: Salvați ca nepublicat

en: Save and keep unpublished
ro: Salvați și păstrați nepublicat

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
ro: Citiți continuarea <span class="visually-hidden"> despre @title</span>

en: With selection
ro: Cu cele selectate

en: Login attempt failed from %ip.
ro: Încercarea de autentificare de pe %ip a eșuat.

en: No messages created yet
ro: Niciun mesaj creat încă

en: Display the ID of the referenced entities.
ro: Afișați ID-ul entităților referite.

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
ro: Entitatea de referință (%type: %id) nu există.

[ctx: Sort order]
en: Order
ro: Ordonare

en: Custom block library
ro: Librărie bloc personalizat

en: One file only. | Maximum @count files.
ro[0]: Numai un singur fișier.
ro[1]: Maxim @count fișiere.

en: Reset your password
ro: Resetați-vă parola

en: Simple configuration
ro: Configurare simplă

en: Configuration type
ro: Tipul de configurare

en: Edit @language translation for %label
ro: Editează traducerea pentru %label în limba @language

en: Route name
ro: Nume rută

en: Add new form mode
ro: Adăugați mod formular nou

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Group role
ro: Rolul în grup

en: Bypass group access control
ro: Ocoliți controlul accesului la grup

en: %type_name: Create new group
ro: %type_name: Creați un grup nou

[ctx: Entity type group]
en: Content
ro: Conținut

en: Tracker settings
ro: Setări Tracker

en: IP limit
ro: Limită IP

en: IP window
ro: Fereastră IP

en: User window
ro: Fereastră utilizator

en: Plugin ID
ro: ID-ul plugin-ului

en: Username or email address
ro: Nume utilizator sau adresă email

en: Site header
ro: Antet sit

en: The message UUID.
ro: UUID-ul mesajului.

en: @label referenced from @field_name
ro: @label referință de la @field_name

en: Add contact form
ro: Adăugare formular de contact

en: Allowed types: @extensions.
ro: Tipuri de fișiere permise: @extensions

en: Install and set as default
ro: Instalează și setează ca implicit

en: Activity list
ro: Listă activități

en: Target UUID
ro: UUID vizat

en: Create and configure search indexes and servers.
ro: Crearea și configurarea indexărilor și a serverelor de căutare.

en: Entity Type ID
ro: ID-ul tipului de entitate

en: Publish status
ro: Publicați statusul

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
ro: Randare recursivă detectată la randarea entității @entity_type @entity_id. Întrerupeți randarea.

en: The message language code.
ro: Codul limbii mesajului.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
ro: Imaginile trebuie să fie de exact <strong>@size</strong> pixeli.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ro: Imaginile trebuie să fie mai mari de <strong>@min</strong> pixeli. Imaginile mai mari de <strong>@max</strong> pixeli vor fi redimensionate.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
ro: Imaginile trebuie să fie mai mari de <strong>@min</strong> pixeli.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
ro: Imaginile mai mari decât <strong>@max</strong> pixeli vor fi redimensionate

en: Submitted by @author_name on @date
ro: Postat de @author_name la @date

en: @entity using @field_name
ro: @entity folosește @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ro: Referiți fiecare @entity cu un @field_name setat pentru @label.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ro: @type %title a revenit la revizia din %revision-date.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
ro: %type: @message în %function (linia %line din %file).

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: Run database updates
ro: Rularea actualizărilor de bază de date

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Basic block
ro: Bloc de bază

en: A basic block contains a title and a body.
ro: Un bloc de bază conține un titlu și un conținut.

en: Basic HTML
ro: HTML de bază

en: Restricted HTML
ro: HTML limitat

en: @size limit.
ro: Limită @size

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
ro: Variabilele disponibile sunt: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Send password reset instructions via email.
ro: Trimite instrucțiuni de resetare parolă prin e-mail.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
ro: Prin ruperea acestei blocări, orice modificări nesalvate făcute de @user vor fi pierdute.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    O cerere de anulare a contului dumneavoastră a fost făcută pe
     [site:name].
    
    Puteți anula acum contul dumneavoastră pe [site:url-brief] dacă faceți clic pe acest link sau dacă îl copiați și lipiți în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTĂ: Anularea contului dumneavoastră este ireversibilă.
    
    Acest link expiră într-o zi și nimic nu se va întâmpla dacă nu va fi utilizat.
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
ro: Cerere de anulare cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
ro: Înlocuirea informațiilor de autentificare pentru [user:display-name] la [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Vă mulțumim că v-ați înregistrat pe [site:name]. Cererea dumneavoastră pentru un cont este, în prezent, în curs de aprobare. Odată ce a fost aprobată, veți primi alt email care conține informații despre cum să vă autentificați, setați parola, precum și alte detalii.
    
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobare de către administrator în așteptare)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
ro: [user:display-name] a aplicat pentru un cont.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Contul dumneavoastră pe [site:name] a fost activat.
    
    Acum puteți să vă autentificați apăsând acest link sau prin copierea și lipirea lui în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată pentru a vă autentifica și vă va duce la o pagină unde vă puteți seta parola.
    
    După setarea parolei, veți putea să vă autentificați la [site:login-url] utilizând:
    
    nume de utilizator: [user:account-name]
    parolă: Parola dumneavoastră
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (aprobat)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:account-name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    Contul dumneavoastră pe [site:account-name] a fost blocat.
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name]  la [site:name] (blocat)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Contul tău pe [site:name] a fost anulat.
    
    --  Echipa [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
ro: Detalii cont pentru [user:display-name] la [site:name] (anulat)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    [site:name] a primit o cerere de inițializare a parolei contului dumneavoastră.
    
    Vă puteți autentifica urmând această legătură sau copiind-o în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Această legătură poate fi folosită o singură dată și vă va conduce pe o pagină unde vă veți introduce noua parolă. Expiră după o zi și nu se va întâmpla nimic dacă nu va fi folosită.
    
    --  Echipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Un administrator de site de la [site:name] a creat un cont pentru dumneavoastră. Acum puteți să vă autentificați apăsând acest link sau prin copierea și lipirea lui în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată pentru a vă autentifica și vă va duce pe o pagină unde vă puteți seta parola.
    
    După setarea parolei, vă veți putea autentifica pe [site:login-url] utilizând:
    
    nume de utilizator: [user:name]
    parolă: Parola dumneavoastră
    
    --  Echipa [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
ro: [user:display-name],
    
    Vă mulțumim că v-ați înregistrat pe [site:name]. Acum vă puteți autentifica prin apăsarea acestui link sau prin copierea și lipirea lui în browser-ul dumneavoastră:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Acest link poate fi folosit o singură dată pentru a vă autentifica și vă va duce la o pagină unde vă puteți seta parola.
    
    După setarea parolei, veți putea să vă autentificați la [site:login-url] utilizând:
    
    nume de utilizator: [user:name]
    parolă: Parola dumneavoastră
    
    --  Echipa [site:name]

en: The language code.
ro: Codul limbii.

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut

en: Name or email contains
ro: Numele sau emailul conține

en: Renders an entity in a view mode.
ro: Randează o entitate într-un mod de afișare.

en: Find and manage groups, group types and group settings.
ro: Găsiți și gestionați grupuri, tipuri de grupuri și setări de grup.

en: Configure group types.
ro: Configurați tipurile de grupuri.

en: Configure the general group module settings.
ro: Configurați setările generale ale modulului de grup.

en: Administer group settings
ro: Administrați setările de grup

en: Group content ID
ro: ID-ul conținutului de grup

en: Message UID
ro: UID-ul mesajului

en: List Activity entities
ro: Lista entităților de activitate

en: Create new Activity entities
ro: Creați noi entități de activitate

en: Administer Activity entities
ro: Administrarea entităților de activitate

en: Delete Activity entities
ro: Ștergeți entitățile de activitate

en: Edit Activity entities
ro: Editați entitățile de activitate

en: View unpublished Activity entities
ro: Vedeți entitățile de activitate nepublicate

en: Message operations bulk form
ro: Formularul operațiilor de mesaje în bloc
