Open Social (8.x-1.0-alpha5) - en to gl translation catalogue (644 entries)

en: Forms
gl: Formularios

en: Home
gl: Inicio

en: Title
gl: Título

en: Body
gl: Corpo

en: Images
gl: Imaxes

en: Previous
gl: Anterior

en: Next
gl: Seguinte

en: Save configuration
gl: Gardar a configuración

en: enabled
gl: activado

en: delete
gl: eliminar

en: title
gl: título

en: value
gl: valor

en: Status
gl: Estado

en: Register
gl: Rexistrar

en: Create a new user account.
gl: Crear unha nova conta de usuario/a.

en: Forgot password?
gl: Esqueceu o contrasinal?

en: E-mail
gl: Correo-e

en: Delete
gl: Borrar

en: Submit
gl: Enviar

en: Operations
gl: Operacións

en: Content
gl: Contido

en: Value
gl: Valor

en: Username
gl: Nome de usuario/a

en: content
gl: contido

en: Development
gl: Desenvolvemento

en: Groups
gl: Grupos

en: Is
gl: É

en: Group
gl: Grupo

en: Type
gl: Tipo

en: Author
gl: Autor/a

en: Closed
gl: Pechada

en: List
gl: Lista

en: Subject
gl: Asunto

en: disabled
gl: desactivado

en: Confirm
gl: Confirmar

en: Cancel
gl: Cancelar

en: Remove
gl: Quitar

en: Description
gl: Descrición

en: Language
gl: Idioma

en: Delete group
gl: Borrar grupo

en: Read more
gl: Ler máis

en: more
gl: máis

en: Disable
gl: Desactivar

en: Disabled
gl: Desactivado

en: Enabled
gl: Activado

en: Administration
gl: Administración

en: Comments
gl: Comentarios

en: Priority
gl: Prioridade

en: Action
gl: Acción

en: On
gl: Activo

en: Tags
gl: Etiquetas

en: Yes
gl: Si

en: No
gl: Non

en: Content types
gl: Tipos de contido

en: Download
gl: Descargar

en: Version
gl: Versión

en: core
gl: núcleo

en: view
gl: vista

en: all
gl: todos

en: Edit
gl: Editar

en: Date
gl: Data

en: Search
gl: Buscar

en: Reset
gl: Reiniciar

en: None
gl: Ningún

en: Display settings
gl: Axustes da visualización

en: default
gl: predeterminado

en: Number
gl: Número

en: Message
gl: Mensaxe

en: Password
gl: Contrasinal

en: Country
gl: País

en: Weight
gl: Peso

en: Image
gl: Imaxe

en: Container
gl: Contedor

en: Types
gl: Tipos

en: Parent
gl: Pai

en: Parents
gl: Pais

en: none
gl: ningún

en: Settings
gl: Axustes

en: Name
gl: Nome

en: Go to previous page
gl: Ir á páxina anterior

en: Go to next page
gl: Ir á seguinte páxina

en: Import
gl: Importar

en: Book
gl: Libro

en: Export
gl: Exportar

en: Back
gl: Voltar

en: Field
gl: Campo

en: container
gl: contedor

en: Label
gl: Etiqueta

en: Preview
gl: Vista previa

en: Save
gl: Gardar

en: Help
gl: Axuda

en: username
gl: nome de usuario/a

en: Default
gl: Predeterminado

en: Update
gl: Actualizar

en: Open
gl: Aberta

en: Small
gl: Pequeno

en: Large
gl: Grande

en: Core
gl: Núcleo

en: Time
gl: Hora

en: Views
gl: Vistas

en: Add
gl: Engadir

en: View
gl: Ver

en: Format
gl: Formato

en: Path
gl: Ruta

en: Vocabularies
gl: Vocabularios

en: Modules
gl: Módulos

en: Manage
gl: Xestionar

en: Region
gl: Área

en: Visible
gl: Visíbel

en: Menu
gl: Menú

en: Teaser
gl: Resumo

en: Event
gl: Evento

en: Updated
gl: Actualizado

en: Text
gl: Texto

en: Theme
gl: Tema

en: name
gl: nome

en: path
gl: ruta

en: Components
gl: Compoñentes

en: Upload
gl: Subir

en: type
gl: tipo

en: Mail
gl: Correo-e

en: User
gl: Usuario/a

en: Content type
gl: Tipo de contido

en: Configure
gl: Configurar

en: file
gl: ficheiro

en: status
gl: estado

en: Error
gl: Erro

en: Options
gl: Opcións

en: Created
gl: Creado

en: Create
gl: Crear

en: Separator
gl: Separador

en: Exclude
gl: Excluír

en: vocabularies
gl: vocabularios

en: Menu item
gl: Elemento do menú

en: The name of the menu.
gl: O nome do menú.

en: All
gl: Todo

en: Active
gl: Activo

en: Done
gl: Feito

en: Post
gl: Entrada

en: Area
gl: Área

en: Page title
gl: Título da páxina

en: Block
gl: Bloque

en: Page
gl: Páxina

en: Site
gl: Sitio

en: Database
gl: Base de datos

en: Not found
gl: Non atopada

en: Module
gl: Módulo

en: Off
gl: Desactivado

en: Host
gl: Anfitrión

en: Never
gl: Nunca

en: Menu link
gl: Ligazón de menú

en: To
gl: Para

en: Custom
gl: Personalizado

en: Visibility
gl: Visibilidade

en: Comment
gl: Comentario

en: Published
gl: Publicado

en: Filter
gl: Filtro

en: Group ID
gl: ID Grupo

en: Promoted to front page
gl: Promocionado á páxina principal

en: Session ID
gl: ID de sesión

en: Last access
gl: Último acceso

en: Message type
gl: Tipo de mensaxe

en: Message text
gl: Texto da mensaxe

en: Field name
gl: Nome de campo

en: Fields
gl: Campos

en: Is not
gl: Non é

en: Count
gl: Contar

en: Warning
gl: Alerta

en: active
gl: activo

en: N/A
gl: N/D

en: %time ago
gl: hai %time

en: Nodes
gl: Nodos

en: Authored by
gl: Creado por

en: Advanced
gl: Avanzado

en: Maximum
gl: Máximo

en: Thumbnail
gl: Miniatura

en: Details
gl: Detalles

en: Load
gl: Cargar

en: Processors
gl: Procesadores

en: Phone
gl: Teléfono

en: Address
gl: Enderezo

en: State
gl: Estado

en: Owner
gl: Propietario

en: Recipient
gl: Recipiente

en: Company
gl: Compañía

en: Members
gl: Membros

en: node
gl: nodo

en: Transliteration
gl: Transliteración

en: General
gl: Xeral

en: Method
gl: Método

en: Events
gl: Eventos

en: Now
gl: Agora

en: Start date
gl: Data de Inicio

en: End date
gl: Data de fin

en: Configuration
gl: Configuración

en: access content
gl: acceder ao contido

en: Attributes
gl: Atributos

en: Role
gl: Rol

en: Select all
gl: Seleccionar todo

en: First name
gl: Nome

en: Last name
gl: Apelidos

en: User login
gl: Iniciar sesión

en: Log in
gl: Iniciar sesión

en: Class
gl: Clase

en: String
gl: Cadea

en: External
gl: Externo

en: Users
gl: Usuarios

en: Not installed
gl: Non instalado

en: Save changes
gl: Gardar cambios

en: Cache
gl: Caché

en: Anonymous
gl: Anónimo

en: Provider
gl: Proveedor

en: Uninstall
gl: Desinstalar

en: Install
gl: Instalar

en: Save and edit
gl: Gardar e editar

en: Tools
gl: Ferramentas

en: Clone
gl: Clonar

en: Arguments
gl: Argumentos

en: Operator
gl: Operador

en: Filters
gl: Filtros

en: Random
gl: Aleatorio

en: Integer
gl: Enteiro

en: Default state
gl: Estado predeterminado

en: Profile name
gl: Nome do perfil

en: Profile
gl: Perfil

en: Clear cache
gl: Limpar a caché

en: Close
gl: Pechar

en: Edit group
gl: Editar o grupo

en: Add group
gl: Engadir grupo

en: Save settings
gl: Gardar os axustes

en: Original
gl: Orixinal

en: Function
gl: Función

en: Tracker
gl: Seguimento

en: Location name
gl: Nome da localización

en: Postal code
gl: Código postal

en: Collapsible
gl: Plegable

en: Phone number
gl: Número de teléfono

en: Sort by
gl: Ordenar por

en: Default language
gl: Língua predeterminada

en: Add user
gl: Engadir usuario/a

en: Size of textfield
gl: Tamaño do campo de texto

en: Hidden
gl: Oculto

en: create
gl: crear

en: Root
gl: Raíz

en: Are you sure you want to delete %name?
gl: Seguro que desexa borrar %name?

en: Show
gl: Amosar

en: in
gl: en

en: Messages
gl: Mensaxes

en: Tokens
gl: Comodines

en: Token
gl: Símbolos

en: Switch
gl: Cambiar

en: ago
gl: fai

en: Add menu
gl: Engadir menú

en: Clear
gl: Limpar

en: ‹ previous
gl: ‹ anterior

en: next ›
gl: seguinte ›

en: Node title
gl: Título do nodo.

en: update
gl: actualización

en: Add new group
gl: Engadir un novo grupo

en: The changes have been saved.
gl: Gardáronse os cambios.

en: Member for
gl: Membro durante

en: @time ago
gl: fai @time

en: Front page
gl: Páxina de inicio

en: Languages
gl: Idiomas

en: Features
gl: Funcionalidades

en: Feature
gl: Funcionalidade

en: Topics
gl: Temas

en: Topic
gl: Tema

en: Allowed values list
gl: Lista de valores permitidos

en: Create new revision
gl: Crear nova revisión

en: First
gl: Primeiro

en: Limit
gl: Límite

en: NO
gl: NON

en: YES
gl: SI

en: Select list
gl: Lista de selección

en: Posts
gl: Entradas

en: author
gl: autor

en: Entity
gl: Entidade

en: Revert
gl: Volver

en: Buttons
gl: Botóns

en: Log out
gl: Cerrar sesión

en: profile
gl: perfil

en: Post comment
gl: Enviar comentario

en: Create new account
gl: Crear nova conta

en: Info
gl: Información

en: White
gl: Branco

en: Slow
gl: Amodo

en: Fast
gl: Rápido

en: People
gl: Persoas

en: Blocked
gl: Bloqueado

en: Reference
gl: Referencia

en: or
gl: ou

en: archive
gl: arquivo

en: Revision
gl: Revisión

en: Missing
gl: Perdido

en: Permissions
gl: Permisos

en: Installed
gl: Instalado

en: Reversed
gl: Invertido

en: Changed
gl: Cambiado

en: Date created
gl: Data de creación

en: Completed
gl: Completado

en: Failed
gl: Fallo

en: Street address
gl: Enderezo

en: Province
gl: Provincia

en: missing
gl: perdido

en: @type: deleted %title.
gl: @type: eliminado %title.

en: Enter username
gl: Insira nome de usuario

en: Username not found
gl: Nome de usuario non atopado

en: Migrate
gl: Migrar

en: The username %name has not been activated or is blocked.
gl: O usuario %name non foi activado ou está bloqueado.

en: Login attempt failed for %user.
gl: Inicio de sesión fallido para %user.

en: ‹ Previous
gl: ‹ Anterior

en: Next ›
gl: Seguinte ›

en: image
gl: imaxe

en: Themes
gl: Temas

en: Translations
gl: Traduccións

en: Join
gl: Unirse

en: Unpublished
gl: Non publicado

en: Loading...
gl: Cargando...

en: Content Type
gl: Tipo de Contido

en: Read only
gl: Só lectura

en: TRUE
gl: VERDADEIRO

en: FALSE
gl: FALSO

en: users
gl: usuarios

en: Tabs
gl: Lapelas

en: Next page
gl: Páxina Seguinte

en: Default value
gl: Valor predefinido

en: Anonymous user
gl: Usuario anónimo

en: Apply
gl: Aplicar

en: Join group
gl: Unirse ao grupo

en: Leave group
gl: Abandonar o grupo

en: Group roles
gl: Roles de grupo

en: 1 member | @count members
gl[0]: 1 membro
gl[1]: @count membros

en: Enter the terms you wish to search for.
gl: Introduza os termos que queira buscar.

en: Information
gl: Información

en: Plugins
gl: Complementos

en: Translated
gl: Traducido

en: Blocks
gl: Bloques

en: Menus
gl: Menús

en: Add vocabulary
gl: Engadir vocabulario

en: Add another item
gl: Engadir outro elemento

en: Search Index
gl: Índice de busca

en: Manage fields
gl: Administrar campos

en: Remove field
gl: Eliminar campo

en: Minimum
gl: Mínimo

en: Check boxes/radio buttons
gl: Caixas de comprobación/Botóns de selección

en: Index
gl: Índice

en: Permission
gl: Permiso

en: Hide
gl: Agochar

en: Composer
gl: Compositor

en: Language code
gl: Código do idioma

en: Authenticated user
gl: Usuario autenticado

en: Profiles
gl: Perfiles

en: Add new profile
gl: Engadir un novo perfil

en: Reply
gl: Responder

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
gl: Debe incluír polo menos unha palabra clave positiva con @count carácteres ou máis.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
gl: Estás seguro de querer volver á revisión de %revision-date?

en: Search users
gl: Buscar usuarios

en: Extension
gl: Extensión

en: Server
gl: Servidor

en: Services
gl: Servizos

en: Unavailable
gl: Non dispoñíbel

en: Administrator
gl: Administrador

en: Group node
gl: Nodo de grupo

en: Provided by
gl: Proporcionada por

en: Available
gl: Dispoñible

en: « first
gl: « primeira

en: last »
gl: última »

en: 1 user | @count users
gl[0]: 1 usuario
gl[1]: @count usuarios

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
gl: Aqui está o contido da túa variábel <code>$_SESSION</code>.

en: Reinstall modules
gl: Reinstalar módulos

en: Session viewer
gl: Visor de sesión

en: Switch user
gl: Cambiar de usuario

en: Devel
gl: Desenvolvemento

en: Execute PHP
gl: Executar PHP

en: Number of users to display in the list
gl: Número de usuarios a amosar na lista

en: This user can switch back.
gl: Este usuario pode volver a cambiar.

en: Sort query log
gl: Ordenar o rexistro de consultas

en: PHP code to execute
gl: Código PHP a executar

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
gl: Introduza algo de código. Non use as marcas <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
gl: Executar

en: New value
gl: Valor novo

en: Session name
gl: Nome de sesión

en: Legacy Nodes
gl: Nodos Herdados

en: public nodes
gl: nodos públicos

en: Public Nodes
gl: Nodos Públicos

en: private nodes
gl: nodos privados

en: Protected Nodes
gl: Nodos Protexidos

en: ok
gl: correcto

en: ignored
gl: ignorado

en: empty
gl: baleiro

en: Package
gl: Paquete

en: All types
gl: Todos os tipos

en: Restore
gl: Restaurar

en: Add role
gl: Engadir rol

en: Country code
gl: Código de país

en: Context
gl: Contexto

en: Offset
gl: Desprazamento

en: Edit comment
gl: Editar comentario

en: contains
gl: contén

en: Machine name
gl: Nome de sistema

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
gl: Enviáronse instrucións para establecer un novo contrasinal a %name en %email.

en: Account
gl: Conta

en: Any
gl: Calquera

en: Node count
gl: Conteo de nodos

en: Field settings
gl: Configuracións do campo

en: Skip to main content
gl: Ir o contido principal

en: Search content
gl: Buscar contido

en: Number of comments
gl: Número de comentarios

en: Content ID
gl: ID do contido

en: Ordered list
gl: Lista ordenada

en: Unordered list
gl: Lista non ordenada

en: Sign up
gl: Inscribirse

en: About
gl: Información

en: and
gl: e

en: Unpublish comment
gl: Despublicar comentario

en: Zone
gl: Zona

en: Activity Stream
gl: Fluxo de Actividade

en: Untranslated
gl: Sen traducir

en: field
gl: campo

en: Target
gl: Destino

en: Create @name
gl: Crear @name

en: Element
gl: Elemento

en: Save permissions
gl: Gardar permisos

en: Effect
gl: Efecto

en: Error message
gl: Mensaxe de erro

en: Speed
gl: Velocidade

en: Entity type
gl: Tipo de entidade

en: User roles
gl: Roles de usuario

en: User account
gl: Conta de usuario

en: Main navigation
gl: Navegación principal

en: Generate
gl: Xerar

en: Supported
gl: Soportado

en: Direction
gl: Dirección

en: Display type
gl: Tipo de vista

en: Address format
gl: Formato de enderezo

en: No content available.
gl: Contido non dispoñible

en: Run cron
gl: Executar cron

en: Instances
gl: Instancias

en: Is not one of
gl: Non é un de

en: Tables
gl: Táboas

en: IP address
gl: Enderezo IP

en: Autocomplete matching
gl: Concordancia de autocompretar

en: Primary tabs
gl: Lapelas principais

en: Secondary tabs
gl: Lapelas secundarias

en: Autocomplete
gl: Autocompletar

en: Boolean
gl: Booleano

en: Bundle
gl: Paquete

en: Drupal version
gl: Versión de Drupal

en: Revision information
gl: Información da revisión

en: Is one of
gl: É un de

en: Uses
gl: Usos

en: Is empty (NULL)
gl: Está baleiro (NULL)

en: not empty
gl: non baleiro

en: The menu router has been rebuilt.
gl: O enrutado do menu foi reconstruido.

en: Config
gl: Configuración

en: Search index
gl: Índice de busca

en: The size of the file.
gl: O tamaño do ficheiro.

en: Group types
gl: Tipos de grupo

en: Generating Content
gl: Xerando Contido

en: Finished with an error.
gl: Finalizou cun erro.

en: API Site
gl: Sitio da API

en: Reinstall
gl: Reinstalar

en: {empty}
gl: {baleiro}

en: 1 character | @count characters
gl[0]: 1 caracter
gl[1]: @count caracteres

en: 1 element | @count elements
gl[0]: 1 elemento
gl[1]: @count elementos

en: Rebuild menus
gl: Reconstruir menús

en: Execute PHP Code
gl: Executar Código PHP

en: Execute some PHP code
gl: Executa algún código PHP

en: Theme registry
gl: Rexistro do tema

en: Devel settings
gl: Configuración de Desenvolvemento

en: How old should user accounts be?
gl: Que antigüidade deben ter as contas de usuario?

en: Requires path.module
gl: Precisa de path.module

en: Add an url alias for each node.
gl: Engade un alias de url para cada nodo.

en: Node_access summary
gl: Resumo de node_access

en: Publish comment
gl: Publicar comentario

en: Sum
gl: Suma

en: Add link
gl: Engadir enlace

en: form
gl: formulario

en: Current date
gl: Data actual

en: Invalid input
gl: Entrada non válida

en: Simple separator
gl: Separador sinxelo

en: Is all of
gl: Son todos de

en: Is none of
gl: ningún

en: not
gl: non

en: Break lock
gl: Romper o bloqueo

en: Default site language
gl: Lingua predefinida do sitio

en: Dropdown
gl: Desplegábel

en: Items per page
gl: Elementos por páxina

en: - All -
gl: - Todo -

en: Compact
gl: Compacto

en: Fieldset
gl: Conxunto de campos

en: Allow multiple values
gl: Permitir múltiples valores

en: Machine-readable name
gl: Nome lexíbel pola máquina

en: Download feature
gl: Descargar funcionalidade

en: Dependency
gl: Dependencia

en: Drag to re-order
gl: Arrastre para reordenar

en: Pagination
gl: Paxinación

en: The installation has encountered an error.
gl: Aconteceu un erro na instalación.

en: HTML filter
gl: Filtro HTML

en: Copy of the revision from %date.
gl: Copia da revisión de %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
gl: @type: revertido %title revisión %revision.

en: Post settings
gl: Axustes da entrada

en: Add content type
gl: Engadir un tipo de contido

en: Minimum word length to index
gl: Lonxitude mínima da palabra a indexar

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
gl: O número de caracteres que debe ter unha palabra para que poida ser indexada. Un valor máis baixo significa unha mellor cualificación, mais tamén unha base de datos máis grande. Cada consulta de busca debe conter polo menos unha palabra clave dese tamaño (ou maior).

en: Simple CJK handling
gl: Xestión sinxela de CJK

en: No modules selected.
gl: Ningún módulo seleccionado.

en: Cron ran successfully.
gl: Cron executouse correctamente.

en: No modules are available to uninstall.
gl: Non hai módulos dispoñibles para desinstalar.

en: « First
gl: « Primeira

en: Last »
gl: Última »

en: Author name
gl: Nome do autor

en: Flush all caches
gl: Baleirar todas as cachés

en: Group name (a-z, 0-9, _)
gl: Nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a group name.
gl: Engadir un novo group: é preciso que estableza un nome de grupo.

en: Field group label
gl: Etiqueta do grupo de campos

en: New field
gl: Novo campo

en: Breadcrumbs
gl: Migas de pan

en: Show links
gl: Amosar ligazóns

en: unexpected
gl: non experado

en: Status messages
gl: Mensaxes de estado

en: Current revision
gl: Revisión actual

en: Example: Image gallery
gl: Exemplo: Galería de imaxes

en: Example: image_gallery
gl: Exemplo: image_gallery

en: Node status
gl: Estado do nodo

en: to node !nid:
gl: ao nodo !nid:

en: !NO: access content
gl: !NO: acceso ao contido

en: !NO: no reason
gl: !NO: sen razón

en: Published status
gl: Estado de publicación

en: Cancel account
gl: Cancelar conta

en: Dependencies
gl: Dependencias

en: Destinations
gl: Destinos

en: Not restricted
gl: Sen restricción

en: Edit URL
gl: Editar URL

en: Main page content
gl: Contido da páxina principal

en: Default country
gl: País predefinido

en: (active tab)
gl: (solapa activa)

en: Only the listed pages
gl: Só as páxinas enumeradas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
gl: Especificar páxinas usando a súas rutas. Escriba unha ruta por liña. O carácter '*' úsase como comodín. Exemplos de rutas son %blog para a páxina de blog e %blog-wildcard  para cada blog persoal. %front é a páxina principal.

en: Full comment
gl: Comentario completo

en: Save comment
gl: Gardar comentario

en: Hide summary
gl: Ocultar resumo

en: Edit summary
gl: Editar resumo

en: Manage display
gl: Xestionar a visualización

en: Update style
gl: Actualizar estilo

en: Add effect
gl: Engadir efecto

en: Machine name: @name
gl: Nome de sistema: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
gl: Nome de sistema non válido. Indique un nome distinto de %invalid.

en: Delete selected content
gl: Elimine o contido seleccionado

en: Deleted @count posts.
gl: @count entradas borradas.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
gl[0]: Seguro que quere borrar este elemento?
gl[1]: Seguro que quere borrar estes elementos?

en: Revision log message
gl: Mensaxe do historial de revisións

en: Full content
gl: Contido completo

en: Find and manage content.
gl: Encontrar e xestionar contido.

en: Tools that enhance the user interface.
gl: Ferramentas que melloran a interface de usuario.

en: No people available.
gl: Non hai persoas dispoñibles.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
gl: Un administrador creou para vostede unha conta en [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
gl: Localizar e xestionar qué persoas interactúan co seu sitio web.

en: Entity ID
gl: ID da entidade

en: Group type
gl: Tipo de grupo

en: Read-only
gl: Só lectura

en: 1 user deleted | @count users deleted.
gl[0]: Eliminouse 1 usuario
gl[1]: Eliminaronse @count usuarios.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
gl[0]: Creouse 1 nodo.
gl[1]: Crearonse @count nodos

en: Is not empty (NOT NULL)
gl: Non está baleiro (NOT NULL)

en: Requires locale.module
gl: Precisa de locale.module

en: Current page
gl: Páxina actual

en: Previous page
gl: Páxina anterior

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
gl: Reordenar as filas por peso numérico en lugar de arrastrar.

en: Edit permissions
gl: Editar permisos

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
gl: A explicación dos cambios máis recentes realizados no contido.

en: Bulk update
gl: Actualización masiva

en: Profile types
gl: Tipos de perfil

en: Query type
gl: Tipo de consulta

en: New field name
gl: Nombre de campo novo

en: View mode
gl: Modo de vista

en: Post comments
gl: Publicar comentarios

en: Text Formats
gl: Formatos do texto

en: Install new module
gl: Instalar novo módulo

en: Install new theme
gl: Instalar novo tema

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
gl: Xestionar contas de usuarios, roles e permisos.

en: Available countries
gl: Países dispoñibles

en: Weight for @title
gl: Peso para @title

en: Weight for row @number
gl: Peso para a fila @number

en: Allowed values list: invalid input.
gl: Lista de valores permitidos: entrada non válida.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
gl: Lista de valores permitidos: algúns valores foron eliminados mentras estaban sendo usados.

en: Add new view
gl: Engadir unha nova vista

en: The extension of the file.
gl: A extensión do arquivo.

en: Content access
gl: Acceso ao contido

en: Weight for new group
gl: Peso para o novo grupo

en: Extra CSS classes
gl: Clases CSS extra

en: Blind
gl: Cego

en: Horizontal Tabs
gl: Grupo de solapas horizontais

en: Fieldgroups
gl: Grupos de campos

en: Appears in: @bundles.
gl: Aparece en @bundles.

en: An autocomplete text field.
gl: Un campo de texto autocompletado.

en: @name field is required.
gl: O campo @name é requirido.

en: Is empty
gl: Está baleiro

en: Show label
gl: Amosar etiqueta

en: Full HTML
gl: HTML completo

en: This field supports tokens.
gl: Este campo soporta tokens.

en: Browse available tokens.
gl: Buscar tokens dispoñibles.

en: Briefly describe the changes you have made.
gl: Describa brevemente os cambios que realizou.

en: Save and manage fields
gl: Gardar e xestionar campos

en: View profile
gl: Ver perfil

en: Type of item to reference
gl: Tipo de artigo a referenciar

en: Reference method
gl: Método de referencia

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
gl: Pódense cargar un número ilimitado de arquivos neste campo.

en: Contains all of these words
gl: Contén todas estas palabras

en: Contains any of these words
gl: Contén algunha destas palabras

en: Contains none of these words
gl: Non contén ningunha destas palabras

[ctx: Sort order]
en: Order
gl: Orde

en: .well-sm (small)
gl: .well-sm (pequeno)

en: .well-lg (large)
gl: .well-lg (grande)

en: One file only. | Maximum @count files.
gl[0]: Máximo un arquivo.
gl[1]: Máximo @count arquivos.

en: Site branding
gl: Marca do sitio

[ctx: Entity type group]
en: Content
gl: Contido

en: Username or email address
gl: Nome de usuario ou enderezo de correo electrónico

en: Allowed types: @extensions.
gl: Tipos permitidos: @extensions.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
gl: As imaxes deben ser maiores de <strong>@min</strong> píxeles.

en: Submitted by @author_name on @date
gl: Enviado por @author_name o @date

en: Primary admin actions
gl: Accións primarias de administración

en: Basic HTML
gl: HTML básico

en: @size limit.
gl: Límite de @size.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
gl: [user:display-name],
    
    Fíxose unha petición para cancelar a súa conta en [site:name].
    
    Agora pode cancelar a súa cuenta en [site:url-brief] facendo clic nesta ligazón ou copiándoa e pegándoa no seu navegador:
    
    [user:cancel-url]
    
    AVISO: A cancelación da súa conta non é reversible.
    
    Esta ligazón caduca en un día e non ocorrerá nada se non se usa.
    
    --  O equipo de [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
gl: Solicitude de cancelación de conta para [user:display-name] en [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
gl: Substitución de información de inicio de sesión para [user:display-name] en [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
gl: Detalles de conta para [user:display-name] en [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
gl: Detalles de conta para [user:display-name] en [site:name] (pendente de aprobación polo administrador)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
gl: [user:display-name] solicitou unha conta.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
gl: [user:display-name],
    
    A súa conta en [site:name] foi activada.
    
    Agora pode iniciar sesión facendo clic nesta ligazón ou copiándoa e pegándoa no seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Esta ligazón só pode ser usada unha vez para iniciar sesión e levarao a unha páxina onde poderá establecer o seu contrasinal.
    
    Despois de establecer o seu contrasinal, será capaz de iniciar sesión no futuro en [site:login-url] usando:
    
    Nome de usuario: [user:account-name]
    Contrasinal: O seu contrasinal
    
    --  O equipo de [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
gl: Detalles de conta para [user:display-name] en [site:name] (aprobada)

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
gl: Detalles de conta de [user:display-name] en [site:name] (bloqueada)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
gl: [user:display-name],
    
    A súa conta en [site:name] foi cancelada.
    
    --  O equipo de [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
gl: Detalles de conta para [user:display-name] en [site:name] (cancelada)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
gl: [user:display-name],
    
    Fíxose unha petición para reestablecer o contrasinal da súa conta en [site:name].
    
    Agora pode iniciar sesión facendo clic nesta ligazón ou copiándoa e pegándoa no seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Esta ligazón só pode ser usada unha vez para iniciar sesión e levarao a unha páxina onde pode establecer o seu contrasinal. Caduca despois de un día e non ocurrirá nada se non se usa.
    
    -- O equipo de [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
gl: [user:display-name],
    
    Un administrador do sitio [site:name] creou unha conta para vostede. Agora pode iniciar sesión facendo clic nesta ligazón ou copiándoa e pegándoa no seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Esta ligazón só pode ser usada unha vez para iniciar sesión e levarao á páxina onde poderá establecer o seu contrasinal.
    
    Despois de establecer o seu contrasinal, será capaz de iniciar sesión no futuro en [site:login-url] usando:
    
    Nome de usuario: [user:name]
    Contrasinal: O seu contrasinal
    
    --  O equipo de [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
gl: [user:display-name],
    
    Grazas por rexistrarse en [site:name]. Agora pode iniciar sesión facendo clic nesta ligazón ou copiándoa e pegándoa no seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Esta ligazón só pode ser usada unha vez para iniciar sesión e levarao a unha páxina onde poderá establecer o seu contrasinal.
    
    Despois de establecer o seu contrasinal, será capaz de iniciar sesión no futuro en [site:login-url] usando:
    
    Nome de usuario: [user:name]
    Contrasinal: O seu contrasinal
    
    --  O equipo de [site:name]

en: Name or email contains
gl: Nome ou correo electrónico contén

en: Add group type
gl: Engadir tipo de grupo

en: There are no groups yet.
gl: Aínda non hai grupos asignados.

en: No group types available. <a href="@link">Add group type</a>.
gl: Non hai tipos de grupos dispoñibles. <a href="@link">Engadir tipo de grupo</a>.

en: Open @mime in new window
gl: Abrir @mime nunha nova fiestra

en: Upload requirements
gl: Requisitos de subida
