Open Social (8.x-1.0-alpha5) - en to gu translation catalogue (199 entries)

en: Forms
gu: પત્રકો

en: Home
gu: મુખ પૃષ્ઠ

en: Title
gu: શિર્ષક

en: Body
gu: લખાણ મુખ્ય ભાગ

en: Images
gu: છબીઓ

en: Previous
gu: પાછળનું

en: Next
gu: આગળ

en: Save configuration
gu: ગોઠવણીઓ ને સંગ્રહો

en: enabled
gu: સક્રિય

en: delete
gu: કાઢી નખો

en: title
gu: શીર્ષક

en: value
gu: મૂલ્ય

en: Status
gu: સ્થિતિ

en: Register
gu: નોંધણી

en: Create a new user account.
gu: નવું ઉપયોગ્કર્તા ખાતુ બનાવો

en: Forgot password?
gu: પાસવર્ડ ભૂલી ગયા?

en: E-mail
gu: ઈમેલ

en: Delete
gu: કાઢી નાખો

en: Submit
gu: રજૂ કરો

en: Operations
gu: ક્રિયાઓ

en: Content
gu: વિષયાર્થ

en: Value
gu: મુલ્ય

en: Username
gu: ઉપભોક્તા

en: content
gu: સામગ્રી

en: Development
gu: વિકાસ

en: Groups
gu: જૂથો

en: Group
gu: સમૂહ

en: Type
gu: પ્રકાર

en: Author
gu: લેખક

en: Closed
gu: બંધ

en: List
gu: સૂચિ

en: Subject
gu: વિષય

en: disabled
gu: નિષ્ક્રીય

en: Confirm
gu: ખાતરી કરો

en: Cancel
gu: રદ કરો

en: Remove
gu: લોપ

en: Description
gu: વર્ણન

en: Language
gu: ભાષા

en: Delete group
gu: જૂથ રદ કરો

en: Read more
gu: આગળ વાંચો

en: more
gu: વધુ

en: Disable
gu: નિષ્ક્રિય

en: Disabled
gu: નિષ્ક્રિય

en: Enabled
gu: સક્રિય

en: Administration
gu: સંચાલન

en: Comments
gu: ટિપ્પણીઓ

en: Priority
gu: અગ્રતા

en: Action
gu: ક્રિયા

en: On
gu: ચાલુ

en: Yes
gu: હા

en: No
gu: નહિ

en: Content types
gu: સામગ્રી પ્રકાર

en: Version
gu: આવૃતિ

en: view
gu: જુઓ

en: Edit
gu: સંપાદિત કરો

en: Date
gu: તારીખ

en: Search
gu: શોધ

en: None
gu: એકે નહિ

en: default
gu: મૂળભૂત

en: Number
gu: સંખ્યા

en: Message
gu: સંદેશ

en: Password
gu: સાંકેતિક શબ્દ

en: Weight
gu: તરલતા

en: Types
gu: પ્રકાર

en: Parent
gu: પિતૃ

en: Settings
gu: સમાયોજન

en: Name
gu: નામ

en: Import
gu: આયાત

en: Book
gu: પુસ્તક

en: Field
gu: ક્ષેત્ર

en: Label
gu: શિર્ષક

en: Preview
gu: પૂર્વદર્શન

en: Save
gu: સાચવો

en: Help
gu: મદદ

en: username
gu: વપરાશકર્તાનુ નામ

en: Default
gu: મૂળભૂત

en: Small
gu: નાનું

en: Large
gu: મોટું

en: Time
gu: સમય

en: Add
gu: ઉમેરો

en: View
gu: જુઓ

en: Path
gu: પાથ

en: Region
gu: ક્ષેત્ર

en: Updated
gu: અધતન થયું

en: Text
gu: લખાણ

en: type
gu: પ્રકાર

en: Mail
gu: મેઇલ

en: User
gu: વપરાશકર્તા

en: Configure
gu: ગોઠવણી

en: status
gu: સ્થિતિ

en: Error
gu: ભુલ

en: Options
gu: વિકલ્પો

en: Create
gu: બનાવો

en: Separator
gu: વિભાજક

en: Exclude
gu: બાકાત

en: Horizontal
gu: આડું

en: Vertical
gu: ઊભું

en: All
gu: બધા

en: Active
gu: સક્રિય

en: Area
gu: વિસ્તાર

en: Page title
gu: પાનાનું શીર્ષક

en: Page
gu: પ્રુષ્ઠ

en: Site
gu: સાઇટ

en: Not found
gu: મળ્યું નહિ

en: Never
gu: કદી નહી

en: Visibility
gu: દ્રશ્યતા

en: Roles
gu: હોદ્દાઓ

en: Published
gu: પ્રકાશિત

en: Filter
gu: ફિલ્ટર

en: Field name
gu: ક્ષેત્રનું નામ

en: Fields
gu: ક્ષેત્રો

en: Normal
gu: સામાન્ય

en: Warning
gu: ચેતવણી

en: active
gu: સક્રિય

en: %time ago
gu: %time પહેલા

en: Authored by
gu: દ્વારા લખાયેલુ

en: Maximum
gu: મહત્તમ

en: Details
gu: વિગતો

en: General
gu: સામાન્ય

en: Method
gu: પદ્ધતિ

en: Attributes
gu: લક્ષણો

en: Role
gu: હોદો

en: Select all
gu: બધુ પસંદ કરો

en: String
gu: સ્ટ્રીંગ

en: Users
gu: વપરાશકર્તાઓ

en: Not installed
gu: સ્થાપિત થયેલ નથી

en: Save changes
gu: સંપાદનો સાચવો

en: Cache
gu: સંગ્રહ

en: Anonymous
gu: અજ્ઞાત

en: Provider
gu: પ્રદાતા

en: Uninstall
gu: દૂર કરો

en: Tools
gu: સાધનો

en: Integer
gu: પૂર્ણાંક

en: Close
gu: બંધ

en: Add group
gu: જૂથ ઉમેરો

en: City
gu: શહેર

en: Default language
gu: મૂળભૂત ભાષા

en: Hidden
gu: છુપાયેલુ

en: Show
gu: પ્રદર્શિત કરો

en: Messages
gu: સંદેશાઓ

en: ago
gu: પહેલા

en: @time ago
gu: @time પહેલા

en: Front page
gu: મુખ પૃષ્ઠ

en: Languages
gu: ભાષાઓ

en: Topics
gu: વિષયો

en: Activity
gu: પ્રવૃત્તિ

en: Limit
gu: મર્યાદા

en: Select list
gu: પસંદગી યાદી

en: author
gu: લેખક

en: Log out
gu: બહાર નીકળો

en: Contact information
gu: સંપર્ક માહિતી

en: People
gu: લોકો

en: Reference
gu: સંદર્ભ

en: or
gu: અથવા

en: Permissions
gu: પરવાનગીઓ

en: Changed
gu: બદલ્યું

en: Failed
gu: નિષ્ફળ થયું

en: Migrate
gu: સ્થળાંતર

en: Default value
gu: મૂળભૂત કિંમત

en: URI
gu: યુઆરઆઇ

en: Apply
gu: લાગુ કરો

en: Manage fields
gu: ક્ષેત્ર વ્યવસ્થાપન

en: Remove field
gu: ક્ષેત્ર દૂર કરો

en: Minimum
gu: ન્યુનત્તમ

en: Permission
gu: પરવાનગી

en: Language code
gu: ભાષા સંકેત

en: Reply
gu: જવાબ

en: Interests
gu: રસપ્રદ પ્રવૃતિઓ

en: Edit comment
gu: ટિપ્પણી સંપાદિત કરો

en: Account
gu: ખાતુ

en: Joined
gu: જોડાયા

en: Data
gu: માહિતી

en: Any
gu: કોઈપણ

en: Number of comments
gu: ટિપ્પણીઓની સંખ્યા

en: About
gu: વિશે

en: and
gu: અને

en: 1
gu: ૧

en: Effect
gu: અસર

en: Error message
gu: ભૂલ સંદેશ

en: Entity type
gu: એન્ટિટી પ્રકાર

en: IP address
gu: IP સરનામું

en: Autocomplete
gu: સ્વત: પૂર્ણ

en: Boolean
gu: બૂલિયન

en: Bundle
gu: બંડલ

en: Uses
gu: ઉપયોગો

en: Current date
gu: વર્તમાન તારીખ

en: Publishing status
gu: પ્રકાશન સ્થિતિ

en: The installation has encountered an error.
gu: આ સ્થાપન દરમિયાન કોઈ સમસ્ય ઉદ્ભવી છે.

en: Author name
gu: લેખકનું નામ

en: Group name (a-z, 0-9, _)
gu: સમૂહ નું નામ

en: Show links
gu: કડીઓ બતાવો

en: Dependencies
gu: આધારિત

en: Not restricted
gu: પ્રતિબંધિત નથી

en: Edit URL
gu: URL સંપાદિત કરો

en: Default country
gu: મૂળભૂત દેશ

en: (active tab)
gu: (સક્રિય ટૅબ)

en: Save comment
gu: ટિપ્પણી સાચવો

en: Add effect
gu: અસર ઉમેરો

en: Reference method
gu: સંદર્ભ પદ્ધતિ
