Open Social (8.x-1.0-alpha5) - en to pt translation catalogue (1089 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: enabled
pt: ativado

en: delete
pt: apagar

en: title
pt: título

en: value
pt: valor

en: Register
pt: Registro

en: Create a new user account.
pt: Criar uma nova conta de usuário.

en: Forgot password?
pt: Esqueceu sua senha?

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Nome de usuário

en: content
pt: conteúdo

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Groups
pt: Grupos

en: Is
pt: É

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: disabled
pt: desativado

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Delete group
pt: Apagar grupo

en: Read more
pt: Leia mais

en: more
pt: mais

en: Disable
pt: Desabilitar

en: optional
pt: opcional

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Comments
pt: Comentários

en: Priority
pt: Prioridade

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: ERROR
pt: ERRO

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Version
pt: Versão

en: core
pt: núcleo

en: view
pt: ver

en: all
pt: todos

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: default
pt: padrão

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Types
pt: Tipos

en: Parent
pt: Superior

en: Parents
pt: Superiores

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Go to previous page
pt: Ir para a página anterior

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Back
pt: Voltar

en: Field
pt: Campo

en: container
pt: contêiner

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: username
pt: nome de usuário

en: Default
pt: Padrão

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Time
pt: Hora

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Path
pt: Caminho

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Modules
pt: Módulos

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Region
pt: Região

en: Visible
pt: Visível

en: Teaser
pt: Chamada

en: Event
pt: Evento

en: Updated
pt: Atualizado

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: name
pt: nome

en: path
pt: endereço

en: Components
pt: Componentes

en: Upload
pt: Carregar

en: type
pt: tipo

en: Mail
pt: E-mail

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: file
pt: arquivo

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Create
pt: Criar

en: Separator
pt: Separador

en: Exclude
pt: Excluir

en: vocabularies
pt: vocabulários

en: Menu item
pt: Item de menu

en: The name of the menu.
pt: O nome do menu.

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Concluído

en: Area
pt: Local

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Added
pt: Adicionado

en: Database
pt: Banco de dados

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Url
pt: URL

en: Module
pt: Módulo

en: Loaded
pt: Carregado

en: Off
pt: Desligado

en: Extensions
pt: Extensões

en: Host
pt: Servidor

en: Always
pt: Sempre

en: Never
pt: Nunca

en: Menu link
pt: Link de menu

en: To
pt: Para

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Group ID
pt: ID do Grupo

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: Last access
pt: Último acesso

en: Message type
pt: Tipo de mensagem

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Fields
pt: Campos

en: Count
pt: Contar

en: Warning
pt: Aviso

en: active
pt: ativo

en: N/A
pt: N/D

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Authored by
pt: Escrito por

en: Advanced
pt: Avançado

en: Maximum
pt: Máximo

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Data Type
pt: Tipo de Dados

en: Details
pt: Detalhes

en: Load
pt: Carregar

en: Processors
pt: Processadores

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Desc
pt: Decrescente

en: Owner
pt: Proprietário

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Company
pt: Empresa

en: Members
pt: Membros

en: Transliteration
pt: Transliteração

en: General
pt: Geral

en: Method
pt: Método

en: Events
pt: Eventos

en: View all
pt: Ver todos

en: Upcoming events
pt: Próximos eventos

en: Now
pt: Agora

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: Configuration
pt: Configurações

en: access content
pt: acessar o conteúdo

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Papel

en: Select all
pt: Selecionar tudo

en: Deselect all
pt: Desmarcar todos

en: First name
pt: Nome

en: Last name
pt: Sobrenome

en: Personal information
pt: Informações pessoais

en: User login
pt: Login do usuário

en: Log in
pt: Entrar

en: Class
pt: Classe

en: External
pt: Externo

en: Users
pt: Usuários

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Last
pt: Último

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Provider
pt: Provedor

en: Uninstall
pt: Desinstalar

en: Install
pt: Instalar

en: Save and edit
pt: Salvar e editar

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Clone
pt: Clonar

en: Tab
pt: Aba

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Random
pt: Aleatório

en: Integer
pt: Inteiro

en: Default state
pt: Estado padrão

en: Profile name
pt: Nome do perfil

en: bottom
pt: embaixo

en: top
pt: topo

en: left
pt: esquerda

en: right
pt: direita

en: Profile
pt: Perfil

en: Clear cache
pt: Limpar cache

en: Close
pt: Fechar

en: @name module
pt: Módulo @name

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: Add group
pt: Adicionar grupo

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Function
pt: Função

en: Tracker
pt: Rastreador

en: Notifications
pt: Notificações

en: City
pt: Cidade

en: Postal code
pt: CEP

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Phone number
pt: Telefone

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: show
pt: mostrar

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Add user
pt: Adicionar usuário

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Hidden
pt: Oculto

en: create
pt: criar

en: Root
pt: Raiz

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Show
pt: Exibir

en: in
pt: em

en: Messages
pt: Mensagens

en: Switch
pt: Trocar

en: ago
pt: atrás

en: Add menu
pt: Adicionar menu

en: Clear
pt: Limpar

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Node title
pt: Título do node

en: update
pt: atualizar

en: No groups found.
pt: Nenhum grupo encontrado.

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: The changes have been saved.
pt: As alterações foram salvas.

en: Member for
pt: Membro há

en: @time ago
pt: @time atrás

en: Front page
pt: Página inicial

en: Languages
pt: Idiomas

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Allowed values list
pt: Lista dos valores permitidos

en: Available tokens
pt: Tokens disponíveis

en: Activity
pt: Atividade

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: First
pt: Primeiro

en: Limit
pt: Limite

en: NO
pt: NÃO

en: YES
pt: SIM

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: Buttons
pt: Botões

en: Log out
pt: Sair

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Server name
pt: Nome do servidor

en: profile
pt: perfil

en: Post comment
pt: Enviar comentário

en: Create new account
pt: Criar nova conta

en: Info
pt: Informações

en: White
pt: Branco

en: Slow
pt: Devagar

en: Fast
pt: Rápido

en: Contact information
pt: Informações de contato

en: People
pt: Pessoas

en: terms
pt: termos

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Reference
pt: Referência

en: or
pt: ou

en: archive
pt: arquivo

en: public
pt: público

en: Revision
pt: Revisão

en: Access Denied
pt: Acesso Negado

en: Missing
pt: Faltando

en: Permissions
pt: Permissões

en: Installed
pt: Instalado

en: Scope
pt: Escopo

en: Show comments
pt: Mostrar comentários

en: not active
pt: não ativado

en: Reversed
pt: Revertido

en: Changed
pt: Alterado

en: Date created
pt: Data de criação

en: Completed
pt: Concluído

en: Failed
pt: Reprovado(a)

en: Street address
pt: Endereço

en: Conflict
pt: Conflito

en: Province
pt: Estado

en: County
pt: Condado

en: 301 Moved Permanently
pt: 301 Movido Permanentemente

en: missing
pt: faltando

en: Assets
pt: Recursos

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Enter username
pt: Insira um nome de usuário

en: Username not found
pt: Nome de usuário não encontrado

en: Migrate
pt: Migrar

en: The username %name has not been activated or is blocked.
pt: O nome de usuário %name não foi ativado ou está bloqueado.

en: Login attempt failed for %user.
pt: Tentativa de login falhou para %user.

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: image
pt: imagem

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Join
pt: Inscrever-se

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Content Type
pt: Tipo de conteúdo

en: Read only
pt: Somente leitura

en: TRUE
pt: VERDADEIRO

en: FALSE
pt: FALSO

en: users
pt: usuários

en: Tabs
pt: Abas

en: Next page
pt: Próxima página

en: Default value
pt: Valor padrão

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: Anonymous user
pt: Usuário anônimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Join group
pt: Inscrever-se no grupo

en: Leave group
pt: Deixar o grupo

en: Group roles
pt: Papéis para os grupos

en: 1 member | @count members
pt[0]: 1 membro
pt[1]: @count membros

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: Information
pt: Informações

en: Translated
pt: Traduzido

en: Blocks
pt: Blocos

en: Add vocabulary
pt: Adicionar vocabulário

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Search Index
pt: Índice de busca

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Index
pt: Índice

en: Permission
pt: Permissão

en: Request
pt: Requisição

en: 302 Found
pt: 302 Encontrado

en: Hide
pt: Ocultar

en: Language code
pt: Código do idioma

en: Authenticated user
pt: Usuário autenticado

en: Profiles
pt: Perfis

en: Add new profile
pt: Adicionar novo perfil

en: Reply
pt: Responder

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Você precisa incluir pelo menos uma palavra-chave com pelo menos @count letras.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Você tem certeza que deseja reverter para a revisão de %revision-date?

en: Search users
pt: Buscar usuários

en: Extension
pt: Extensão

en: Services
pt: Serviços

en: Keys
pt: Chaves

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: Administrator
pt: Administrador

en: Group node
pt: Node de grupo

en: Timeline
pt: Linha do tempo

en: Provided by
pt: Fornecido por

en: Available
pt: Disponível

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Are you sure you want to delete the group %name?
pt: Tem certeza de que deseja excluir o grupo %name?

en: 1 user | @count users
pt[0]: 1 usuário
pt[1]: @count usuários

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
pt: Aqui está o conteúdo de sua variável <code>$_SESSION</code>.

en: Reinstall modules
pt: Reinstalar módulos

en: Session viewer
pt: Visualizador de sessão

en: Switch user
pt: Trocar usuário

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: Number of users to display in the list
pt: Número de usuários a mostrar na lista

en: This user can switch back.
pt: Este usuário pode voltar.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
pt: Cuidado: este usuário não poderá voltar.

en: Sort query log
pt: Classificar registros de consulta

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
pt: A tabela das consultas pode ser classificada pela ordem em que elas são executadas ou pela duração descendente.

en: Slow query highlighting
pt: Destacar consultas lentas

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
pt: Insira um número inteiro em milissegundos. Qualquer consulta que durar mais do que isto será grifada no log das consultas. Isso pode indicar uma possível consulta ineficiente ou uma candidata para o cache.

en: PHP code to execute
pt: Código PHP para executar

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
pt: Digite algum código. Não use tags <code>&lt;?php ?&gt;</code>.

en: Execute
pt: Executar

en: New value
pt: Novo valor

en: Session name
pt: Nome da sessão

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
pt: Gera um certo número de usuários. Opcionalmente apaga os usuários atuais.

en: How many users would you like to generate?
pt: Quantos usuários que você gostaria de gerar?

en: How many nodes would you like to generate?
pt: Quantos nodes você gostaria de gerar?

en: If you have not installed any of these modules, you really have no need for the devel_node_access module.  This module is intended for use during development, so that developers and admins can confirm that the node_access table is working as expected.  You probably do not want this module enabled on a production site.
pt: Se você não instalou nenhum desses módulos, você realmente não precisa do módulo devel_node_access. Este módulo foi feito para ser usado durante o desenvolvimento, de modo que os desenvolvedores e admins possam confirmar que a tabela node_access está funcionando como esperado. Você provavelmente não vai querer este módulo habilitado em um site em produção.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
pt: Acesso concedido para todos os nodes (todos os usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo para todos os usuários acesso a todos os nodes. Dependendo dos módulos de controle de acesso você usa, você pode querer apagar estas entradas. Se você não está usando um módulo de controle de acesso você provavelmente deveria deixar tais entradas tais como estão.

en: Legacy Nodes
pt: Nodes Legados

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
pt: Você tem !num nodes em sua tabela de nodes que não estão representados em sua tabela node_access. Se você tem um módulo de controle de acesso instalado, estes nodes podem ter sido escondidos de todos os usuários. Isto pode ter sido causado pela publicação de nodes antes da habilitação do módulo de controle de acesso. Se este for o caso, a atualização manual de cada node deve incluí-lo na tabela node_access, corrigindo o problema.

en: All Nodes Represented
pt: Todos os nodes representados

en: All nodes are represented in the node_access table.
pt: Todos os nodes estão representados na tabela node_access

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
pt: Acesso permitido a todos os nodes (alguns usuários)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
pt: A sua tabela node_access contém entradas que podem estar concedendo a certos usuários acesso a todos os nodes. Isto pode ser perfeitamente normal, dependendo do módulo de controle de acesso você esteja usando.

en: Access Granted to Some Nodes
pt: Acesso permitido a alguns nodes

en: public nodes
pt: nodes públicos

en: Public Nodes
pt: Nodes Públicos

en: Summary by Realm
pt: Resumo por Realm

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
pt: Os realms seguintes conferem acesso limitado a nodes específicos

en: private nodes
pt: nodes privados

en: Protected Nodes
pt: Nodes protegidos

en: explained
pt: explicado

en: ignored
pt: ignorado

en: empty
pt: vazio

en: illegitimate
pt: ilegítimo

en: Should NOT be in !na because of lower priority!
pt: NÃO deveria estar em !na em função de baixa prioridade!

en: alien
pt: alienígena

en: Should NOT be in !na because of unknown origin!
pt: NÂO deveria estar em !na por causa da posição de origem desconhecida!

en: This entry grants access to this node to this user.
pt: Esta entrada confere acesso a este node para este usuário.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
pt: Vários blocos, páginas e funções para desenvolvedores.

en: Packages
pt: Pacotes

en: Package
pt: Pacote

en: All types
pt: Todos os tipos

en: Restore
pt: Recuperar

en: Organization
pt: Organização

en: Add role
pt: Adicionar papel

en: Interests
pt: Interesses

en: Country code
pt: Código do país

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Context
pt: Contexto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Edit comment
pt: Editar comentário

en: contains
pt: contendo

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
pt: Recuperação de senha enviada para %name (%email).

en: Account
pt: Conta

en: Joined
pt: Inscrito

en: Data
pt: Dados

en: Any
pt: Qualquer

en: Node count
pt: Total de nodes

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Search content
pt: Buscar conteúdo

en: Number of comments
pt: Número de comentários

en: Content ID
pt: ID do conteúdo

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Sign up
pt: Inscrição

en: About
pt: Sobre

en: Data types
pt: Tipos de dados

en: and
pt: e

en: Unpublish comment
pt: Despublicar comentário

en: Contact name
pt: Nome do contato

en: Zone
pt: Zona

en: Member
pt: Membro

en: Untranslated
pt: Não traduzido

en: field
pt: campo

en: Notification
pt: Notificação

en: Regions
pt: Regiões

en: Target
pt: Alvo

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Field Info
pt: Informação de Campo

en: Element
pt: Elemento

en: Save permissions
pt: Salvar permissões

en: Effect
pt: Efeito

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Speed
pt: Velocidade

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User roles
pt: Papéis de usuário

en: Authenticated
pt: Autenticado

en: User account
pt: Conta de usuário

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Delete Comment
pt: Excluir Comentário

en: Memory
pt: Memória

en: Generate
pt: Gerar

en: Supported
pt: Suportado

en: Direction
pt: Direção

en: Registration
pt: Registro

en: Display type
pt: Tipo de exibição

en: Address format
pt: Formato do endereço

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Run cron
pt: Rodar cron

en: Instances
pt: Instâncias

en: Assignment
pt: Atribuição

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: PHP Extensions
pt: Extensões do PHP

en: IP address
pt: Endereço IP

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Control
pt: Controlar

en: Primary tabs
pt: Abas primárias

en: Secondary tabs
pt: Abas secundárias

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Boolean
pt: Booleano

en: Bundles
pt: Empacotar

en: Bundle
pt: Pacote

en: Created on
pt: Criado em

en: Drupal version
pt: Versão do Drupal

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: User profiles
pt: Perfis de usuário

en: Root term
pt: Termo raiz

en: Is one of
pt: É um de

en: Uses
pt: Usos

en: Overview messages
pt: Visão geral das mensagens

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: priority
pt: prioridade

en: Search index
pt: Índice de busca

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: Group types
pt: Tipos de grupo

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Generating Content
pt: Gerando Conteúdo

en: Finished with an error.
pt: Finalizado com erro.

en: API Site
pt: Site da API

en: Reinstall
pt: Reinstalar

en: {empty}
pt: {vazio}

en: 1 character | @count characters
pt[0]: 1 caractere
pt[1]: @count caracteres

en: 1 element | @count elements
pt[0]: 1 elemento
pt[1]: @count elementos

en: Rebuild menus
pt: Reconstruir menus

en: Rebuild menu based on hook_menu() and revert any custom changes. All menu items return to their default settings.
pt: Reconstruir menu baseado no hook_menu() e reverter quaisquer mudanças personalizadas. Todos os itens de menu voltam a suas configurações padrão.

en: PHPinfo()
pt: PHPInfo()

en: Execute PHP Code
pt: Executar Código PHP

en: Execute some PHP code
pt: Executa um código PHP

en: Theme registry
pt: Registro do tema

en: Devel settings
pt: Configurações do Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
pt: Excluir todos os usuários (exceto o usuário de identificador 1) antes de gerar novos usuários.

en: How old should user accounts be?
pt: Quão antigas as contas de usuário devem ser?

en: How far back in time should the nodes be dated?
pt: A partir de quanto tempo atrás os nodes devem ser datados?

en: Node creation dates will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
pt: As datas de criação dos nodes serão distribuídas aleatoriamente a partir da data atual voltando até a data selecionada.

en: Requires path.module
pt: Precisa do módulo path

en: Add an url alias for each node.
pt: Adicionar um apelido de url para cada node.

en: Should be in !na but isn't!
pt: Deveria estar na !na mas não está!

en: Publish comment
pt: Publicar comentário

en: Your interests
pt: Seus interesses

en: Sum
pt: Soma

en: Display method
pt: Método de apresentação

en: Legend
pt: Legenda

en: Add link
pt: Adicionar link

en: Rebuild Menu
pt: Reconstruir menu

en: form
pt: formulário

en: Accordion
pt: Acordeão

en: No results
pt: Nenhum resultado

en: Current date
pt: Data atual

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Allowed formats
pt: Formatos permitidos

en: Enhances the core input format system by managing input format defaults and settings.
pt: Aprimora o sistema de formatos de entrada do Drupal ao gerenciar melhor a interface e interação dos formatos de entrada.

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Allow multiple values
pt: Permite múltiplos valores

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Download feature
pt: Baixar feature

en: Dependency
pt: Dependência

en: Array
pt: Matriz

en: Publishing status
pt: Status de publicação

en: Link ID
pt: ID do Link

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar

en: Pagination
pt: Paginação

en: Execute PHP code
pt: Executar código PHP

en: All groups
pt: Todos os grupos

en: The installation has encountered an error.
pt: Ocorreu um erro no processo da instalação.

en: HTML filter
pt: Filtro HTML

en: Copy of the revision from %date.
pt: Copiar da revisão de %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: %title revertido para a revisão %revision.

en: Post settings
pt: Configurações de postagem

en: Add content type
pt: Adicionar tipo de conteúdo

en: Minimum word length to index
pt: Número mínimo de letras para uma palavra ser indexada

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
pt: O número de letras que uma palavra tem que ter para ser indexada. Uma opção menor significa um melhor resultado de busca, mas também um banco de dados maior. Cada busca precisa ter pelo menos uma palavra chave com esse número de letras, ou mais.

en: Simple CJK handling
pt: Manipulação simples de Chinês/Japonês/Coreano

en: No modules selected.
pt: Nenhum módulo foi selecionado.

en: Cron ran successfully.
pt: O cron rodou com sucesso.

en: No modules are available to uninstall.
pt: Não há módulos para desinstalar.

en: Powered by Drupal
pt: Desenvolvido com Drupal

en: Profile image
pt: Imagem do Perfil

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Base name
pt: Nome Base

en: Active status
pt: Status ativo

en: Multiple terms
pt: Múltiplo termos

en: Indexed
pt: Indexado

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Flush all caches
pt: Limpar todos os caches

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar um novo grupo: você deve escolher um nome para o grupo.

en: Field group label
pt: Rótulo do grupo de campos

en: New field
pt: Novo campo

en: Published date
pt: Data de publicação

en: Show links
pt: Mostrar links

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Total time
pt: Tempo total

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Galeria de imagens

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: galeria_de_imagens

en: Node status
pt: Status do node

en: to node !nid:
pt: ao node !nid:

en: Activity ID
pt: ID da atividade

en: User information
pt: Informação do usuário

en: Published status
pt: Status

en: The message text
pt: O texto da mensagem

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Cancel account
pt: Cancelar conta

en: Dependencies
pt: Dependências

en: Allowed roles
pt: Papéis permitidos

en: Render
pt: Renderizar

en: Destinations
pt: Destinos

en: messages
pt: mensagens

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: Edit URL
pt: Editar URL

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: View latest
pt: Ver a última

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Default country
pt: País padrão

en: (active tab)
pt: (aba ativa)

en: Only the listed pages
pt: Apenas nas páginas listadas

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Especifique páginas usando suas URLs. Digite uma URL por linha. O caractere '*' serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Full comment
pt: Comentário completo

en: Save comment
pt: Salvar comentário

en: Hide summary
pt: Ocultar sumário

en: Edit summary
pt: Editar resumo

en: Manage display
pt: Gerenciar exibição

en: Update style
pt: Atualizar estilo

en: Add effect
pt: Adicionar efeito

en: Machine name: @name
pt: Nome no sistema: @name

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
pt: Nome de máquina inválido. Informe um nome diferente de %invalid.

en: Delete selected content
pt: Excluir conteúdo selecionado

en: Deleted @count posts.
pt: @count posts excluídos.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Você tem certeza que quer apagar este item?
pt[1]: Você tem certeza que quer apagar estes itens?

en: Revision log message
pt: Mensagem de registro de alterações

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerenciar conteúdo.

en: Tools that enhance the user interface.
pt: Ferramentas que aprimoram a interface com o usuário.

en: No people available.
pt: Ninguém disponível.

en: An administrator created an account for you at [site:name]
pt: Um administrador criou uma conta para você no site [site:name]

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerenciar pessoas interagindo com seu site.

en: Entity ID
pt: ID da entidade

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Are you sure you want to revert the revision?
pt: Você tem certeza que deseja reverter a revisão?

en: Display $page array
pt: Exiba a matriz $page

en: Uninstalled and installed: %names.
pt: Desinstalado e instalado: %names.

en: Switch users
pt: Alternar usuários

en: Field info
pt: Informações sobre o campo

en: static
pt: estático

en: (Some of the table elements provide additional information if you hover your mouse over them.)
pt: (Alguns dos elementos da tabela fornecem informação adicional se você passar o mouse sobre eles.)

en: (This table lists the most-recently active users. Hover your mouse over each result for more details.)
pt: (Esta tabela lista os usuários ativos mais recentes. Passe o mouse sobre cada resultado para mais detalhes.)

en: !NO: invalid $op
pt: !NO: $op inválida

en: '@op' is an invalid operation!
pt: '@op' é uma operação inválida!

en: view own unpublished content
pt: exibir seu conteúdo não publicado

en: Deleted %count nodes.
pt: %count nodes excluídos.

en: Which roles should the users receive?
pt: Quais papéis os usuários devem receber?

en: Users always receive the <em>authenticated user</em> role.
pt: Usuários sempre recebem o papel de <em>usuário autenticado</em>.

en: Maximum number of comments per node.
pt: Número máximo de comentários por node.

en: Add statistics for each node (node_counter table).
pt: Adicionar estatísticas para cada node (tabela node_counter).

en: Add custom block
pt: Adicionar bloco personalizado

en: Dependent locality
pt: Localidade dependente

en: Read-only
pt: Somente leitura

en: removed
pt: removido

en: wrong
pt: errado

en: removed!
pt: removido!

en: 1 user deleted | @count users deleted.
pt[0]: 1 usuário apagado
pt[1]: @count usuários apagados.

en: 1 node created. | Finished creating @count nodes
pt[0]: 1 node criado.
pt[1]: Criação de @count nodes finalizada

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: No tokens available.
pt: Nenhum token disponível.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Selecione um token para inserir no campo que você clicou anteriormente.

en: Translation source node
pt: Node de origem da tradução

en: List of the currently available tokens on this site
pt: Listagem dos tokens atualmente disponíveis

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
pt: Fornece uma interface de usuário para o Token API e alguns tokens do core.

en: Insert this token into your form
pt: Insira este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiramente, clique no campo de texto para inserir seus tokens.

en: Set language on nodes
pt: Selecione o idioma dos nodes

en: Requires locale.module
pt: Precisa do módulo locale

en: Contact me
pt: Entre em contato comigo.

en: Current page
pt: Página atual

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
pt: Reordenar linhas por altura numéria ao invés de arrastar.

en: Edit permissions
pt: Editar permissões

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pt: A explicação das mudanças mais recentes feitas no node.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The URL of the current page.
pt: A URL da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página atual ao exibir listas paginadas.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pt: O %element-título está usando os seguintes tokens inválidos: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
pt: O node de origem para este conjunto de traduções do node atual.

en: Account cancellation URL
pt: URL de cancelamento de conta

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
pt: A URL da página para confirmar a exclusão da conta de usuário.

en: One-time login URL
pt: URL do login único

en: The URL of the one-time login page for the user account.
pt: A URL da página de login único para a conta do usuário.

en: Tokens related to menu links.
pt: Tokens relacionados à links de menu.

en: The unique ID of the menu link.
pt: O ID único do link de menu.

en: The title of the menu link.
pt: O título do link de menu.

en: The URL of the menu link.
pt: A URL do link do menu.

en: The menu link's parent.
pt: O item superior do link do menu.

en: Tokens related to the current page request.
pt: Tokens relacionados com a requisição da página atual.

en: Page number
pt: Número da página

en: The book page associated with the node.
pt: A página do livro associada com o node.

en: The menu link for this node.
pt: O link de menu deste node.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: No values were changed.
pt: Nenhum valor foi alterado.

en: Add fields
pt: Adicionar campos

en: Ignore case
pt: Ignorar caixa

en: Direct query
pt: Consulta direta

en: Profile types
pt: Tipos de perfil

en: Query type
pt: Tipo de consulta

en: Delete entity
pt: Apagar entidade

en: New field name
pt: Nome do novo campo

en: View mode
pt: Modo de exibição

en: CSS and Javascript
pt: CSS e Javascript

en: Save and publish
pt: Salvar e publicar

en: Post comments
pt: Enviar comentários

en: Text Formats
pt: Formatos de texto

en: Install new module
pt: Instalar novo módulo

en: Install new theme
pt: Instalar novo tema

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerenciar contas de usuário, papéis e permissões.

en: The menu link's root.
pt: A raiz do link de menu.

en: Available countries
pt: Países disponíveis

en: If no countries are selected, all countries will be available.
pt: Se nenhum país estiver selecionado, todos os países ficarão disponíveis.

en: Profile type
pt: Tipo de perfil

en: Administer profile types
pt: Administrar tipos de perfil

en: Administer profiles
pt: Administrar perfis

en: Logged in as
pt: Autenticado como

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: The human-readable name of this profile type.
pt: O nome deste tipo de perfil.

en: Include %anonymous
pt: Incluir %anonymous

en: Entity info
pt: Informação da entidade

en: Deleted existing terms.
pt: Termos existentes excluídos.

en: Deleted existing vocabularies.
pt: Vocabulários existentes excluídos.

en: Deleted existing menus and links.
pt: Menu e links existentes excluídos.

en: Created @count new menu links.
pt: @count novos links de menu criados.

en: Description of @name
pt: Descrição de @name

en: Description of @title.
pt: Descrição de @title.

en: <strong>Delete all content</strong> in these content types before generating new content.
pt: <strong>Apagar todos os conteúdos</strong> nestes tipos de conteúdos antes de gerar novos conteúdos.

en: Restrict terms to these vocabularies.
pt: Restringir termos a esses vocabulários.

en: Number of terms?
pt: Número de termos?

en: Delete existing terms in specified vocabularies before generating new terms.
pt: Apagar termos existentes nos vocabulários especificados antes de gerar novos termos.

en: Number of vocabularies?
pt: Número de vocabulários?

en: Delete existing vocabularies before generating new ones.
pt: Apagar vocabulários existentes antes de gerar novos vocabulários.

en: Create new menu(s)
pt: Criar novo(s) menu(s)

en: Generate links for these menus
pt: Gerar links para estes menus

en: Number of new menus to create
pt: Número de novos menus a serem criados

en: Number of links to generate
pt: Número de links para gerar.

en: Types of links to generate
pt: Tipos de links a serem gerados

en: Maximum link depth
pt: Profundidade máxima de link

en: Maximum menu width
pt: Largura máxima do menu

en: Limit the width of the generated menu's first level of links to a certain number of items.
pt: Limitar o tamanho do primeiro nível de links do menu gerado a um certo número de itens.

en: Generate a given number of terms. Optionally delete current terms.
pt: Gerar um determinado número de termos. Opcionalmente, remova os termos atuais.

en: Generate a given number of vocabularies. Optionally delete current vocabularies.
pt: Gerar um determinado número de vocabulários. Opcionalmente, remova os vocabulários atuais.

en: Generate a given number of menus and menu links. Optionally delete current menus.
pt: Gerar um número específico de menus e links de menus. Opcionalmente apaga os menus atuais.

en: Allowed values list: invalid input.
pt: Lista de valores permitidos: entrada inválida.

en: Allowed values list: some values are being removed while currently in use.
pt: Lista de valores permitidos: alguns valores estão sendo removidos mas estão atualmente em uso.

en: Group content
pt: O conteúdo do grupo

en: Group content type
pt: Tipo de conteúdo do grupo

en: Group permission
pt: Permissão de grupo

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Become any user on the site with just a click.
pt: Torne-se qualquer usuário no site com apenas um clique.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Add Activity
pt: Adicionar atividade

en: Add new view
pt: Adicionar nova view

en: The extension of the file.
pt: A extensão do arquivo.

en: Tokens related to the current date and time.
pt: Tokens relacionadas com a data e a hora atual.

en: The URL of the @entity.
pt: A URL do(a) @entity.

en: The content type of the node.
pt: O tipo de conteúdo do node.

en: Tokens related to content types.
pt: Tokens relacionados aos tipos de conteúdo.

en: The name of the content type.
pt: O nome do tipo de conteúdo.

en: The unique machine-readable name of the content type.
pt: O nome único no sistema para esse tipo de conteúdo.

en: The optional description of the content type.
pt: A descrição opcional do tipo de conteúdo.

en: The number of nodes belonging to the content type.
pt: O número de nodes pertencentes ao tipo de conteúdo.

en: The URL of the content type's edit page.
pt: A URL da página de edição do tipo de conteúdo.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
pt: A URL da página de edição de termos de taxonomia.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
pt: O nome único no sistema para o vocabulário.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
pt: A URL da página de edição do vocabulário.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
pt: O argumento específico da página atual (ex. 'arg:1' na página 'node/1' retorna '1').

en: Tokens related to URLs.
pt: Tokens relacionados com URLs.

en: Relative URL
pt: URL relativa

en: The relative URL.
pt: A URL relativa.

en: Absolute URL
pt: URL absoluta

en: The absolute URL.
pt: A URL absoluta.

en: Tokens related to menus.
pt: Tokens relacionados com menus.

en: The unique machine-readable name of the menu.
pt: O nome único, legível por máquina do menu.

en: The optional description of the menu.
pt: A descrição opcional do menu.

en: Menu link count
pt: Contador de links de menu

en: The number of menu links belonging to the menu.
pt: O número de links pertencentes ao menu.

en: The URL of the menu's edit page.
pt: A URL para página de edição do menu.

en: The menu of the menu link.
pt: O menu ao qual o link pertence.

en: The URL of the menu link's edit page.
pt: A URL para página de edição do link de Menu.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
pt[0]: O %element-title deve conter pelo menos um token.
pt[1]: O %element-title deve conter pelo menos @count tokens.

en: Content access
pt: Acesso ao conteúdo

en: Weight for new group
pt: Peso para o novo grupo

en: Extra CSS classes
pt: Classes CSS adicionais

en: Fieldgroups
pt: Grupos de campos

en: New group %label successfully created.
pt: Novo grupo %label criado com sucesso.

en: Required fields
pt: Campos obrigatórios

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Caso seja selecionada, usuários poderão introduzir múltiplos valores nas formas 1+2+3 (para OU) e 1,2,3 (para E).

en: Master
pt: Principal

en: User limit
pt: Limite de usuários

en: Neighborhood
pt: Bairro

en: Group membership
pt: Participação em grupo

en: Rendered node
pt: Node renderizado.

en: The field name
pt: O campo nome

en: The user roles associated with the user account.
pt: Os papéis de usuário associados com a conta de usuário.

en: Brief URL
pt: URL curta

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
pt: A URL sem o protocolo e sem barra no final.

en: Tokens related to arrays of strings.
pt: Tokens relacionados a uma matriz de strings.

en: The first element of the array.
pt: O primeiro elemento da matriz.

en: The last element of the array.
pt: O último elemento da matriz.

en: The number of elements in the array.
pt: O número de elementos da matriz.

en: The array reversed.
pt: A matriz invertida.

en: The array of keys of the array.
pt: A matriz de chaves da matriz.

en: Imploded
pt: Implodido

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
pt: Os valores da matriz unidos por uma sequência de caracteres entre cada um.

en: Aggregation type
pt: Tipo de agregação

en: Appears in: @bundles.
pt: Aparece em: @bundles.

en: Debug value
pt: Valor de depuração

en: Value to debug
pt: Valor a debugar

en: unknown node %nid
pt: node desconhecido %nid

en: A date in '@type' format. (%date)
pt: Uma data no formato '@type'. (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
pt: O termo raíz do termo de taxonomia.

en: File byte size
pt: Tamanho do arquivo (bytes)

en: The size of the file, in bytes.
pt: O tamanho do arquivo em bytes.

en: Query string value
pt: Valor da string de pesquisa

en: The value of a specific query string field of the current page.
pt: O valor de um campo específico da string de pesquisa da página atual.

en: A random number from 0 to @max.
pt: Um número randômico de 0 a @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
pt: Um hash aleatório. Os possíveis algoritmos de hash são: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
pt: Tentando executar a substituição do token para tipo de token %type sem os dados necessários

en: An autocomplete text field.
pt: Um campo de texto de preenchimento automático.

en: Display the label of the referenced entities.
pt: Mostra o rótulo das entidades referenciadas.

en: Rendered entity
pt: Entidade renderizada

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
pt: Apresenta as entidades referenciadas renderizadas por entity_view().

en: Link label to the referenced entity
pt: Linkar rótulo para a entidade referenciada

en: Add new view mode
pt: Adicionar novo modo de visualização

en: @type field.
pt: campo @type.

en: Create @type
pt: Criar @type

en: @name field is required.
pt: O campo @name é obrigatório.

en: No tokens available
pt: Não existem tokens disponíveis

en: Token registry caches cleared.
pt: Caches do registro de token limpos.

en: The path component of the URL.
pt: O componente do caminho da URL.

en: Unaliased URL
pt: URL sem o alias

en: The unaliased URL.
pt: A URL sem alias.

en: The specific value of the array.
pt: O valor específico da matriz.

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
pt: A lista de tokens disponíveis que podem ser usados em e-mails é fornecida abaixo.

en: Add and configure
pt: Adicionar e configurar

en: Database settings
pt: Configurações do banco de dados

en: Change handler
pt: Alterar manipulador

en: Is empty
pt: Está vazio

en: Simple text
pt: Texto simples

en: Manage form display
pt: Gerenciar exibição de formulário

en: Bypass access checks
pt: Ignorar verificações de acesso

en: Save and add
pt: Salvar e adicionar

en: Git commit
pt: Commit do Git

en: Full HTML
pt: HTML completo

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
pt: Uma matriz com os termos pai, começando pela raiz.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
pt: Uma matriz com todos os menu pais, começando pelo menu raiz.

en: Cache clear
pt: Limpar o cache

en: Bundle name
pt: Nome do pacote

en: Original @entity
pt: @entity original

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
pt: Os dados originais do(a) @entity, se @entity está sendo atualizado(a) ou salvo(a).

en: The base name of the file.
pt: O nome base do arquivo.

en: This field supports tokens.
pt: Este campo suporta tokens.

en: Standard Drupal
pt: Drupal Padrão

en: Maximum number of words in titles
pt: Número máximo de palavras nos títulos

en: Maximum number of characters in term names
pt: Número máximo de caracterers nos nomes de termo

en: Maximum number of characters in vocabulary names
pt: Número máximo de caracteres nos nomes de vocabulário

en: Maximum number of characters in menu and menu link names
pt: Número máximo de caracteres no menu e nos nomes de links de menu

en: Limit allowed text formats
pt: Limitar os formatos de texto permitidos

en: Override default order
pt: Sobrescrever a ordem padrão

en: Browse available tokens.
pt: Procurar tokens disponíveis.

en: Label for new group
pt: Rótulo para novo grupo

en: Parent for new group
pt: Pai para novo grupo

en: Machine name for new group
pt: Nome de máquina para novo grupo

en: The referenced entity
pt: A entidade referenciada

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Descreva resumidamente as mudanças feitas.

en: Installation profile
pt: Perfil de instalação

en: Rendered
pt: Renderizado

en: Save and manage fields
pt: Salvar e gerenciar campos

en: View profile
pt: Exibir perfil

en: The minimum length is 2.
pt: O tamanho mínimo é 2.

en: Password to be set
pt: Senha a ser definida

en: Reference type
pt: Tipo de referência

en: Group Content
pt: Conteúdo do grupo

en: Enrollments
pt: Matrículas

en: Icons by Glyphicons
pt: Ícones por Glyphicons

en: You have unsaved changes.
pt: Você possui alterações não salvas.

en: @type %info has been created.
pt: @type %info foi criado.

en: @type %info has been updated.
pt: @type %info foi atualizado.

en: @type: added %info.
pt: @type: %info adicionado.

en: @type: updated %info.
pt: @type: %info atualizado.

en: Type of item to reference
pt: Tipo de item para referenciar

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Unlimited number of files can be uploaded to this field.
pt: Um número ilimitado de arquivos pode ser carregado neste campo.

en: The time that the node was created.
pt: A hora em que o node foi criado.

en: Save and keep published
pt: Salvar e manter publicado

en: Save and unpublish
pt: Salvar e despublicar

en: Save as unpublished
pt: Salvar como não publicado

en: Save and keep unpublished
pt: Salvar e manter não publicado

en: Read more<span class="visually-hidden"> about @title</span>
pt: Leia mais <span class="visually-hidden">sobre @title</span>

en: With selection
pt: Selecione a ação

en: Login attempt failed from %ip.
pt: Falha na tentativa de login do %ip.

en: Cache Search API views. (Other methods probably won't work with search views.)
pt: API de exibições do cache de pesquisas (Outros métodos, provavelmente não irão funcionar nas exibições da pesquisa)

en: No messages created yet
pt: Nenhuma mensagem criada ainda

en: Display the ID of the referenced entities.
pt: Mostrar o ID das entidades referenciadas.

en: Access denied. You must log in to view this page.
pt: Acesso negado. Você deve efetuar o login para ver esta página.

en: Path to user login form
pt: Caminho para o formulário de login do usuário

en: The referenced entity (%type: %id) does not exist.
pt: A entidade referenciada (%type: %id) não existe.

[ctx: Sort order]
en: Order
pt: Ordem

en: Bootstrap settings
pt: Configurações do Bootstrap

en: Override Global Settings
pt: Sobrescrever Configurações Globais

en: Bootstrap Settings
pt: Configurações do Bootstrap

en: Only in admin areas
pt: Somente nas áreas administrativas

en: Show current page title at end
pt: Exibir o título da página atual no final

en: Inverse
pt: Invertido

en: Navbar Position
pt: Posição da Navbar

en: Static Top
pt: Estática no topo

en: Fixed Top
pt: Fixa no topo

en: Fixed Bottom
pt: Fixa embaixo

en: Inverse navbar style
pt: Navbar com estilo invertido

en: Select if you want the inverse navbar style.
pt: Selecione caso queira inverter o estilo da navbar.

en: .well-sm (small)
pt: .well-sm (pequena)

en: .well-lg (large)
pt: .well-lg (grande)

en: Bootstrap Wells
pt: Wells do Bootstrap

en: Custom block library
pt: Biblioteca de blocos personalizados

en: One file only. | Maximum @count files.
pt[0]: Apenas um arquivo.
pt[1]: Máximo de @count arquivos.

en: Reset your password
pt: Recuperar senha

en: Simple configuration
pt: Configuração simples

en: Configuration type
pt: Tipo de configuração

en: Edit @language translation for %label
pt: Editar tradução @language para %label

en: Route name
pt: Nome da rota

en: Add new form mode
pt: Adicionar novo modo de formulário

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Group role
pt: Papel do grupo

en: Save group type
pt: Salvar o tipo do grupo

en: Outsider
pt: Forasteiro

[ctx: Entity type group]
en: Content
pt: Conteúdo

en: Target Entity Type
pt: Tipo de Entidade de Destino

en: Tracker settings
pt: Configurações do rastreador

en: IP limit
pt: Limite de IP

en: IP window
pt: Janela de IP

en: User window
pt: Janela usuário

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Username or email address
pt: Usuário ou endereço de e-mail

en: Site header
pt: Cabeçalho do site

en: Toolbar item
pt: Item da barra de ferramentas

en: Installed profile
pt: Perfil instalado

en: Drupal Documentation
pt: Documentação do Drupal

en: Get involved!
pt: Envolva-se!

en: Active Modules
pt: Módulos Ativos

en: Active Themes
pt: Temas Ativos

en: PHP config
pt: Configuração do PHP

en: Authenticated by
pt: Autenticado por

en: Show Drupal toolbar
pt: Mostrar barra do Drupal

en: Close Toolbar
pt: Fechar barra de ferramentas

en: The message UUID.
pt: O UUID da mensagem.

en: @label referenced from @field_name
pt: @label referido a partir de @field_name

en: Add contact form
pt: Adicionar formulário de contato

en: Allowed types: @extensions.
pt: Tipos permitidos: @extensions.

en: Install and set as default
pt: Instalar e definir como padrão

en: Activity list
pt: Lista de atividades

en: Target UUID
pt: Destino UUID

en: Configure Webprofiler
pt: Configurar Webprofiler

en: View latest reports
pt: Ver relatórios recentes

en: Separator, Paragraph Characters
pt: Separador, caracteres de parágrafo

en: Entity Type ID
pt: ID do Tipo de Entidade

en: Publish status
pt: Status de publicação

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
pt: Renderização recursiva detectada durante a renderização da entidade @entity_type @entity_id. Abortando renderização.

en: The message language code.
pt: O código de idioma da mensagem.

en: Images must be exactly <strong>@size</strong> pixels.
pt: As imagens devem ter exatamente <strong>@size</strong> pixels.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels. Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> pixels. Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: Images must be larger than <strong>@min</strong> pixels.
pt: As imagens devem ser maiores que <strong>@min</strong> pixels.

en: Images larger than <strong>@max</strong> pixels will be resized.
pt: Imagens maiores que <strong>@max</strong> pixels serão redimensionadas.

en: Submitted by @author_name on @date
pt: Enviado por @author_name em @date

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: @entity using @field_name
pt: @entity usando @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
pt: Relacionar cada @entity com um @field_name configurado para o @label.

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
pt: @type %title foi revertido para a revisão de %revision-date.

en: Admin Toolbar improve the default Drupal Toolbar,it lets the hover of sub menus.
pt: O Admin Toolbar Tools melhora a barra de ferramentas padrão do Drupal, permitindo o passar do mouse por submenus.

en: The Admin Toolbar Tools module allows you to to add more fonctionalities to the toolbar like flush caches, runnig cron.
pt: O módulo Admin Toolbar Tools permite que você adicione mais funcionalidades à barra de ferramentas, como limpeza de descarga, execução do cron.

en: Static caches
pt: Caches estáticos

en: List changes D8
pt: Lista das alterações D8

en: Documentation D8
pt: Documentação D8

en: Flush Css and Javascript
pt: Limpar CSS e JavaScript

en: List changes
pt: Listar alterações

en: All cache cleared.
pt: Todo o cache limpo.

en: CSS and JavaScript cache cleared.
pt: Cache de CSS e JavasScrip limpos.

en: Plugin cache cleared.
pt: Cache de plugin limpo.

en: All static caches cleared.
pt: Todos os caches estáticos limpos.

en: All cached menu data cleared.
pt: Todos os dados do menu em cache foram limpos.

en: CDN Provider
pt: Provedor CDN

en: Additionally, you can provide the minimized version of the file. It will be used instead if site aggregation is enabled.
pt: Além disso, você pode fornecer a versão minimizada do arquivo. Ela será usada se a opção de agregação estiver habilitada.

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
pt: %type: @message na função %function (linha %line do arquivo %file).

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: Run database updates
pt: Executar atualizações do banco de dados

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo.

en: Basic HTML
pt: HTML básico

en: Restricted HTML
pt: HTML restrito

en: @size limit.
pt: Limite de @size.

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
pt: As variáveis disponíveis são: [site:name], [site:url], [user:display-name], [user:account-name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Send password reset instructions via email.
pt: Enviar instruções para resetar a senha por email.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by @user will be lost.
pt: Ao quebrar este bloqueio, quaisquer mudanças não salvas feitas por @user serão perdidas.

en: [user:display-name],
    
    A request to cancel your account has been made at [site:name].
    
    You may now cancel your account on [site:url-brief] by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTE: The cancellation of your account is not reversible.
    
    This link expires in one day and nothing will happen if it is not used.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Uma solicitação para cancelar sua conta foi feita em [site:name].
    
    Você pode cancelar sua conta em [site:url-brief] agora clicando neste link ou copiando e colando em seu navegador:
    
    [user:cancel-url]
    
    NOTA: O cancelamento de sua conta é irreversível.
    
    Este link irá expirar dentro de um dia e, caso não seja usado, sua conta não sofrerá modificações.
    
    --  Equipe [site:name]

en: Account cancellation request for [user:display-name] at [site:name]
pt: Solicitação de cancelamento de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: Replacement login information for [user:display-name] at [site:name]
pt: Novas informações de autenticação para [user:display-name] em [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name]
pt: Detalhes de conta para [user:display-name] em [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. Your application for an account is currently pending approval. Once it has been approved, you will receive another email containing information about how to log in, set your password, and other details.
    
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Obrigado por se registrar em [site:name]. No momento sua solicitação de criação de conta está aguardando aprovação. Uma vez aprovada, você receberá outro email contendo informações sobre como se autenticar, definir sua senha, e outros detalhes.
    
    
    --  Equipe [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (pending admin approval)
pt: Detalhes de conta para [user:display-name] em [site:name] (aguardando aprovação de um administrador)

en: [user:display-name] has applied for an account.
    
    [user:edit-url]
pt: [user:display-name] solicitou a criação de uma conta.
    
    [user:edit-url]

en: [user:display-name],
    
    Your account at [site:name] has been activated.
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:account-name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Sua conta em [site:name] foi ativada.
    
    Você pode se autenticar clicando neste link ou copiando e colando em seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Esse link pode ser usado para se autenticar apenas uma vez e o levará a uma página onde você pode definir sua senha.
    
    Após configurar sua senha, você poderá se autenticar em [site:login-url] no futuro usando:
    
    usuário: [user:account-name]
    senha: Sua senha
    
    --  Equipe [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (approved)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (aprovada)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:account-name] has been blocked.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Sua conta em [site:account-name] foi bloqueada.
    
    --  Equipe [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (blocked)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (bloqueada)

en: [user:display-name],
    
    Your account on [site:name] has been canceled.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Sua conta em [site:name] foi cancelada.
    
    --  Equipe [site:name]

en: Account details for [user:display-name] at [site:name] (canceled)
pt: Detalhes da conta para [user:display-name] em [site:name] (cancelada)

en: [user:display-name],
    
    A request to reset the password for your account has been made at [site:name].
    
    You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password. It expires after one day and nothing will happen if it's not used.
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Uma solicitação para resetar sua senha foi feita em [site:name].
    
    Você pode se autenticar agora clicando neste link ou copiando e colando em seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Esse link pode ser usado para se autenticar apenas uma vez e o levará a uma página onde você pode definir sua senha. Ele irá expirar dentro de um dia e, caso não seja usado, nada será alterado.
    
    --  Equipe [site:name]

en: [user:display-name],
    
    A site administrator at [site:name] has created an account for you. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    Um administrador do site [site:name] criou uma conta para você. Você pode se autenticar clicando neste link ou copiando e colando em seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Esse link pode ser usado para se autenticar apenas uma vez e o levará a uma página onde você pode definir sua senha.
    
    Após configurar sua senha, você poderá se autenticar em [site:login-url] no futuro usando:
    
    usuário: [user:name]
    senha: Sua senha
    
    --  Equipe [site:name]

en: [user:display-name],
    
    Thank you for registering at [site:name]. You may now log in by clicking this link or copying and pasting it into your browser:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    This link can only be used once to log in and will lead you to a page where you can set your password.
    
    After setting your password, you will be able to log in at [site:login-url] in the future using:
    
    username: [user:name]
    password: Your password
    
    --  [site:name] team
pt: [user:display-name],
    
    
    Obrigado por se registrar em [site:name]. Você pode se autenticar clicando neste link ou copiando e colando em seu navegador:
    
    [user:one-time-login-url]
    
    Esse link pode ser usado para se autenticar apenas uma vez e o levará a uma página onde você pode definir sua senha.
    
    Após configurar sua senha, você poderá se autenticar em [site:login-url] no futuro usando:
    
    usuário: [user:name]
    senha: Sua senha
    
    --  Equipe [site:name]

en: The language code.
pt: O código do idioma.

en: Find and manage content
pt: Buscar e gerenciar conteúdo

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém

en: Mark as required
pt: Marcar como obrigatório

en: Accordion Item
pt: Item Accordion

en: Html element
pt: Elemento HTML

en: Admin Toolbar Extra Tools adds more fonctionalities in the admin menu.
pt: Admin Toolbar Tools adicionam mais funcionalidades no menu de administração.

en: Modals
pt: Modais

en: @type field. Also known as %labels.
pt: Campo @type. Também conhecido como @labels.

en: Tokens or token types not defined as arrays
pt: Tipo ou tipos de tokens não definidos como lista

en: Tokens or token types missing name property
pt: Tipo ou tipos de token com a propriedade nome faltando

en: Token types do not have any tokens defined
pt: Tipos de tokens não possuem nenhum token definido

en: Token types are not defined but have tokens
pt: Tipos de token não estão definidos mas possuem tokens

en: Token or token types are defined by multiple modules
pt: Token e tipos de token são definidos por múltiplos módulos

en: Provides configurable user profiles.
pt: Fornece perfis de usuário configuráveis.

en: Add profile type
pt: Adicionar tipo de perfil

en: Allow multiple profiles
pt: Permite vários perfis

en: Include in user registration form
pt: Incluir no formulário de cadastro do usuário

en: Renders an entity in a view mode.
pt: Renderiza uma entidade em um modo de exibição.

en: The %element-title must contain at least one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
pt[0]: O %element-title deve conter pelo menos um token.
pt[1]: O %element-title deve conter pelo menos @count tokens.

en: Limit the users that can have this profile by role.</br><em>None will indicate that all users can have this profile type.</em>
pt: Limite, por papel, os usuários que podem ter esse perfil. </br><em>Nenhum indicará que todos os usuários podem ter esse tipo de perfil.</em>

en: Config editor
pt: Editor de configuração

en: Reinstall Modules
pt: Reinstalar módulos

en: State editor
pt: Editor de estado

en: Entity Info
pt: Informação da entidade

en: View Session
pt: Ver Sessão

en: Add group type
pt: Adicionar um tipo de grupo

en: Group operations
pt: Operações do grupo

en: Adds users to groups as members.
pt: Adiciona usuários como membros de grupos.

en: not default
pt: não padrão

en: Mark as default
pt: Marcar como padrão

en: @label (Original translation) - <em>The following translations will be deleted:</em>
pt: @label (Tradução original) - <em>As seguintes traduções podem ser apagadas:</em>

en: Delete @entity_type
pt: Apagar @entity_type

en: Element Info
pt: Informação do elemento

en: Edit configuration.
pt: Editar configuração.

en: Edit state system values.
pt: Editar valores de estado do sistema.

en: Finished @num elements created successfully.
pt: Concluído @num elementos criados com sucesso.

en: No comment fields
pt: Não há campos de comentário

en: Generate a given number of content. Optionally delete current content.
pt: Gerar um certo número de conteúdos. Opcionalmente apaga o conteúdo atual.

en: Webprofiler settings
pt: Configurações Webprofiler

en: Grant permission to view the messages in the site.
pt: Conceda permissão para visualizar as mensagens no site.

en: List Activity entities
pt: Listar entidades de Atividade

en: Create new Activity entities
pt: Criar novas entidades de Atividade

en: Administer Activity entities
pt: Administrar entidades de Atividade

en: Allow to access the administration form to configure Activity entities.
pt: Permite acessar o formulário de administração para configurar entidades de Atividade.

en: Delete Activity entities
pt: Apagar entidades de Atividade

en: Edit Activity entities
pt: Editar entidades de Atividade

en: View unpublished Activity entities
pt: Ver entidades de Atividade não publicadas

en: The user ID of author of the Activity entity.
pt: O ID do usuário do autor da Atividade.

en: A boolean indicating whether the Activity is published.
pt: Um booleano indicando se a Atividade está publicada.

en: Created the %label Activity.
pt: Criada a atividade %label.

en: Saved the %label Activity.
pt: A atividade %label foi salva.
