Open Social (8.x-1.0-alpha6) - en to bs translation catalogue (239 entries)

en: Forms
bs: Forme

en: Home
bs: Početna

en: Title
bs: Naslov

en: Body
bs: Tijelo

en: Images
bs: Slike

en: Previous
bs: Prethodni

en: Next
bs: Sljedeći

en: Save configuration
bs: Sačuvaj postavke

en: delete
bs: obriši

en: value
bs: vrijednost

en: Forgot password?
bs: Zaboravili lozinku?

en: Delete
bs: Briši

en: Operations
bs: Operacije

en: Content
bs: Sadržaj

en: Value
bs: Vrijednost

en: Username
bs: Korisničko ime

en: content
bs: sadržaj

en: Groups
bs: Grupe

en: Group
bs: Grupa

en: Type
bs: Tip

en: Author
bs: Autor

en: Closed
bs: Zatvoreno

en: List
bs: Izlistaj

en: Subject
bs: Naslov

en: disabled
bs: onemogućeno

en: Confirm
bs: Potvrdi

en: Cancel
bs: Otkaži

en: Remove
bs: Ukloni

en: Description
bs: Opis

en: Language
bs: Jezik

en: Read more
bs: Čitaj dalje

en: more
bs: još

en: Disable
bs: Onemogući

en: Disabled
bs: Onemogućen

en: Enabled
bs: Omogućeno

en: Administration
bs: Administracija

en: Comments
bs: Komentari

en: Priority
bs: Prioritet

en: Tags
bs: Tagovi

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: Content types
bs: Tipovi sadržaja

en: Version
bs: Verzija

en: Edit
bs: Izmjeni

en: Date
bs: Datum

en: Search
bs: Pretraga

en: None
bs: Nijedan

en: Display settings
bs: Postavke prikaza

en: Number
bs: Broj

en: Message
bs: Poruka

en: Password
bs: Lozinka

en: Country
bs: Zemlja

en: Weight
bs: Težina

en: Image
bs: Slika

en: Types
bs: Tipovi

en: Parent
bs: Roditelj

en: none
bs: ništa

en: Settings
bs: Postavke

en: Name
bs: Ime

en: Go to previous page
bs: Idi na prethodnu stranu

en: Go to next page
bs: Idi na iduću stranu

en: Import
bs: Uvezi

en: Book
bs: Knjiga

en: Export
bs: Izvezi

en: Field
bs: Polje

en: Label
bs: Oznaka

en: Preview
bs: Pregled

en: Save
bs: Sačuvaj

en: Help
bs: Pomoć

en: Update
bs: Ažuriranje

en: Time
bs: Vrijeme

en: Add
bs: Dodaj

en: View
bs: Pregled

en: Path
bs: Putanja

en: Vocabularies
bs: Riječnik

en: Modules
bs: Moduli

en: Menu
bs: Meni

en: Teaser
bs: Sažetak

en: Event
bs: Događaj

en: Text
bs: Tekst

en: Theme
bs: Tema

en: path
bs: putanja

en: type
bs: tip

en: User
bs: Korisnik

en: Content type
bs: Tip sadržaja

en: Configure
bs: Podešavanje

en: file
bs: datoteka

en: Error
bs: Greška

en: Options
bs: Opcije

en: Created
bs: Kreiran

en: Exclude
bs: Isključi

en: All
bs: Sve

en: Active
bs: Aktivan

en: Post
bs: Članak

en: Page title
bs: Naslov stranice

en: Block
bs: Blok

en: Page
bs: Strana

en: Custom
bs: Prilagođen

en: Visibility
bs: Vidljivost

en: Roles
bs: Uloge

en: Comment
bs: Komentar

en: Published
bs: Objavljeno

en: Promoted to front page
bs: Promoviran na početnu stranicu

en: Last access
bs: Zadnji pristup

en: Field name
bs: Ime polja

en: Fields
bs: Polja

en: Normal
bs: Normalno

en: active
bs: aktivan

en: %time ago
bs: prije %time

en: Authored by
bs: Napisao

en: Maximum
bs: Maksimum

en: Details
bs: Detalji

en: Address
bs: Adresa

en: Members
bs: Članovi

en: node
bs: nod

en: Table
bs: Tabela

en: Events
bs: Događaji

en: Upcoming events
bs: Nastupajući događaji

en: access content
bs: pristupi sadržaju

en: Role
bs: Uloga

en: First name
bs: Ime

en: User login
bs: Prijava korisnika

en: Log in
bs: Prijavi se

en: Users
bs: Korisnici

en: Not installed
bs: Nije instalirano

en: Save changes
bs: Snimi promjene

en: Anonymous
bs: Anonimus

en: Uninstall
bs: Deinstalacija

en: Tools
bs: Alati

en: Clone
bs: Klon

en: Arguments
bs: Argumenti

en: Filters
bs: Filteri

en: Profile
bs: Profil

en: Edit group
bs: Izmjeni grupu

en: Save settings
bs: Sačuvaj postavke

en: Notifications
bs: Obavijesti

en: Sort by
bs: Sortiraj prema

en: Default language
bs: Defaultni jezik

en: Size of textfield
bs: Veličina polja za tekst

en: Hidden
bs: Sakriven

en: in
bs: u

en: Messages
bs: Poruke

en: ‹ previous
bs: ‹ prethodna

en: next ›
bs: iduća ›

en: update
bs: osvježavanje

en: The changes have been saved.
bs: Promjene su sačuvane.

en: Member for
bs: Član od

en: @time ago
bs: prije @time

en: Front page
bs: Naslovna stranica

en: Languages
bs: Jezici

en: Topics
bs: Teme

en: Topic
bs: Tema

en: Allowed values list
bs: Lista dozvoljenih vrijednosti

en: Activity
bs: Aktivnost

en: Create new revision
bs: Kreiraj novu reviziju

en: Select list
bs: Select lista

en: Posts
bs: Postovi

en: Revert
bs: Vratiti

en: profile
bs: profil

en: Create new account
bs: Kreiraj novi nalog

en: Blocked
bs: Blokiran

en: Revision
bs: Revizije

en: Permissions
bs: Dozvole

en: @type: deleted %title.
bs: @type: obrisan %title.

en: Themes
bs: Teme

en: Read only
bs: Samo čitanje (read only)

en: Tabs
bs: Tabovi

en: Default value
bs: Defaultne postavke

en: Apply
bs: Primjeni

en: Enter the terms you wish to search for.
bs: Unesite tražene izraze.

en: Blocks
bs: Blokovi

en: Add another item
bs: Dodaj još jednu stavku

en: Search Index
bs: Indeks pretrage

en: Manage fields
bs: Upravljaj poljima

en: Remove field
bs: Ukloni polje

en: Check boxes/radio buttons
bs: Check boxes/radio dugmad

en: Permission
bs: Dozvole

en: Hide
bs: Sakrij

en: Profiles
bs: Profili

en: Reply
bs: Odgovori

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
bs: Morate uključiti bar jednu pozitivnu ključnu riječ sa @count karaktera ili više.

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
bs: Jeste li sigurni da želite da povratite reviziju od %revision-date?

en: « first
bs: « prva

en: last »
bs: zadnja »

en: empty
bs: prazan

en: Edit comment
bs: Uredi komentar

en: contains
bs: sadrži

en: Account
bs: Korisnički račun

en: Number of comments
bs: Broj komentara

en: Ordered list
bs: Uređena lista

en: Unordered list
bs: Neuređena lista

en: and
bs: i

en: Unpublish comment
bs: Označi komentar kao neobjavljen

en: field
bs: polje

en: Create @name
bs: Kreiraj @name

en: Main navigation
bs: Glavna navigacija

en: Display type
bs: Tip prikaza

en: Is not one of
bs: Nije nijedan od

en: Autocomplete matching
bs: Auto-kompletirajuće uklapanje

en: Primary tabs
bs: Primarni tabovi

en: Secondary tabs
bs: Sekundarni tabovi

en: Autocomplete
bs: Autokompletiranje

en: Revision information
bs: Informacije o reviziji

en: Is one of
bs: jedan od

en: Is empty (NULL)
bs: Je prazan (NULL)

en: not empty
bs: nije prazan

en: form
bs: forma

en: Current date
bs: Trenutni datum

en: Invalid input
bs: Nepravilan unos

en: Simple separator
bs: Obični separator

en: Is all of
bs: Sve od

en: Is none of
bs: Nijedan od

en: Break lock
bs: Slomij katanac

en: Default site language
bs: Defaultni jezik stranice

en: Drag to re-order
bs: Povuci za razmještaj.

en: The installation has encountered an error.
bs: Instalacija je naišla na grešku

en: Copy of the revision from %date.
bs: Kopiraj reviziju od %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
bs: @type: povraćen %title revizijom %revision.

en: Post settings
bs: Postavke članka

en: Add content type
bs: Dodaj tip sadržaja

en: Minimum word length to index
bs: Minimalna dužina riječi za indeksiranje

en: The number of characters a word has to be to be indexed. A lower setting means better search result ranking, but also a larger database. Each search query must contain at least one keyword that is this size (or longer).
bs: Broj karaktera koji riječ mora imati da bi bila indeksirana. Niže postavke znače bolje rezultate pretrage ali i veću bazu podataka. Svaki upit za pretragu mora imati bar jednu ključnu riječ ove veličine (ili dužu).

en: Simple CJK handling
bs: Jednostavno rukovanje CJK-om.

en: Powered by Drupal
bs: Napravljeno na Drupalu

en: Group name (a-z, 0-9, _)
bs: Ime grupe (a-z, 0-9, _)

en: Add new group: you need to provide a group name.
bs: Dodaj novu grupu: morate upisati ime grupe.

en: New field
bs: Novo polje

en: Breadcrumbs
bs: Putanje (breadcrumbs)

en: Status messages
bs: Statusne poruke

en: Main page content
bs: Sadržaj glavne stranice

en: Footer menu
bs: Footer meni

en: Full HTML
bs: Kompletan HTML

en: Site branding
bs: Osnovne informacije o stranici

en: Primary admin actions
bs: Primarne admin akcije

en: User account menu
bs: Korisnički meni

en: Basic block
bs: Osnovni blok

en: A basic block contains a title and a body.
bs: Osnovni blok sadrži naslov i tijelo.

en: Basic HTML
bs: Osnovni HTML

en: Restricted HTML
bs: Ograničen HTML
