Social LMS Integrator (1.0.0-beta4) - en to fr translation catalogue (93 entries)

en: Body
fr: Corps

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Approve
fr: Approuver

en: Delete
fr: Supprimer

en: Value
fr: Valeur

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Yes
fr: Oui

en: Edit
fr: Modifier

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Updated
fr: Mis à jour

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: CSV File
fr: Fichier CSV

en: Created
fr: Créé

en: Node
fr: Nœud

en: Import CSV
fr: Importer le CSV

en: Time zone
fr: Fuseau horaire

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Recipient
fr: Destinataire

en: General Settings
fr: Paramètres globaux

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Postal code
fr: Code postal

en: Applications
fr: Candidatures

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Pending
fr: En attente

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Changed
fr: Modifié

en: Applicant
fr: Candidat

en: Reason
fr: Raison

en: Apply
fr: Appliquer

en: Information
fr: Informations

en: Request
fr: Requête

en: Language code
fr: Code de la langue

en: User Roles
fr: rôles utilisateur

en: Group Type
fr: Type de groupe

en: Organization
fr: Organisation

en: Allowed Roles
fr: Rôles autorisés

en: Country code
fr: Code pays

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Decline
fr: Refuser

en: Redirect URL
fr: Adresse URL de redirection

en: The configuration has been updated.
fr: La configuration a été mise à jour.

en: Available Tokens
fr: Jetons (tokens) disponibles

en: Invite users
fr: Inviter des utilisateurs

en: Download file
fr: Télécharger le fichier

en: create a new account
fr: créer un nouveau compte

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Add application
fr: Ajouter une candidature

en: Delete application
fr: Supprimer une candidature

en: log in
fr: connexion

en: Enrolled
fr: Inscrit

en: Machine Name
fr: Nom système

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Add directly
fr: Ajouter directement

en: Import Settings
fr: Importer les Paramètres

en: Address line 1
fr: Ligne 1 de l'adresse

en: Address line 2
fr: Ligne 2 de l'adresse

en: Send request
fr: Envoyer la demande

en: An error occurred during processing
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement

en: Enroll
fr: S'inscrire

en: View invites
fr: Voir les invitations

en: Invited on
fr: Invité(e) le

en: Requested on
fr: Demandé(e) le

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Notification from %site_name
fr: Notification de %site_name

en: <b><em class="placeholder">@count</em> enrollee</b> is selected | <b><em class="placeholder">@count</em> enrollees</b> are selected
fr[0]: <b><em class="placeholder">@count</em> inscrit</b> est sélectionné
fr[1]: <b><em class="placeholder">@count</em> inscrits</b> sont sélectionnés

en: Select / unselect all @count members across all the pages
fr: Sélectionner/désélectionner les @count membres de toutes les pages

en: There @link to enroll in this event.
fr: Il y a @link pour vous inscrire à cet événement.

en: is (1) new request | are (@count) new requests
fr[0]: une nouvelle demande
fr[1]: @count nouvelles demandes

en: Unable to proceed, please try again.
fr: Impossible de continuer, veuillez réessayer.

en: Are you sure you want to decline the enrollment request for @name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir refuser la demande d'inscription pour @name ?

en: The enrollment request of @name has been declined.
fr: La demande d'inscription de @name a été refusée.

en: You can leave a message in your request. Only when your request is approved, you will receive a notification via email and notification center.
fr: Vous pouvez laisser un message dans votre demande. Ce n'est que lorsque votre demande est approuvée que vous recevrez une notification par courriel et par le centre de notifications.

en: Your request has been sent successfully
fr: Votre demande a correctement été envoyée

en: Request status
fr: Statut de la demande

en: Find people by name or email address
fr: Chercher des personnes par leur nom d'utilisateur ou adresse mail.

en: Preview your email invite
fr: Prévisualiser votre invitation par email
