Social LMS Integrator (1.0.0-beta5) - en to id translation catalogue (69 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Approve
id: Setujui

en: Delete
id: Hapus

en: Value
id: Nilai

en: Group
id: Grup

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Action
id: Tindakan

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: view
id: tampilan

en: Message
id: Pesan

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Time zone
id: Zona waktu

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: State
id: Status

en: Recipient
id: Penerima

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Profile
id: Profil

en: Operation
id: Operasi

en: Postal code
id: Kode pos

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Pending
id: Tertunda

en: Delimiter
id: Pembatas

en: Transition
id: Transisi

en: Changed
id: Berubah

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Reason
id: Alasan

en: Apply
id: Terapkan

en: Information
id: Informasi

en: Request
id: Permintaan

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Asc
id: Urutan turun

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas
