Social Base (2.2.2) - en to ja translation catalogue (84 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: E-mail
ja: メール

en: Content
ja: コンテンツ

en: Group
ja: グループ

en: Subject
ja: 件名

en: Actions
ja: アクション

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Comments
ja: コメント

en: On
ja: オン

en: Tags
ja: タグ

en: unpublished
ja: 未掲載

en: Search
ja: 検索

en: Message
ja: メッセージ

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to next page
ja: 次のページへ

en: Menu
ja: メニュー

en: Files
ja: ファイル

en: Last post
ja: 最終投稿

en: Submitted
ja: 送信済み

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Breadcrumb
ja: パンくず

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Visibility
ja: 閲覧の制限

en: %time ago
ja: %time 前

en: Phone
ja: 電話番号

en: Address
ja: 住所

en: group
ja: グループ

en: Forum
ja: フォーラム

en: Close
ja: 閉じる

en: Edit group
ja: グループを編集

en: Private message
ja: プライベートメッセージ

en: Collapsible
ja: 圧縮可能

en: Hidden
ja: 非表示

en: Cover image
ja: 表紙画像

en: Accept
ja: 受け入れる

en: @time ago
ja: @time 前

en: Topics
ja: トピック

en: Posts
ja: 投稿

en: Contact information
ja: 連絡先

en: current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Schema
ja: スキーマ

en: Content top
ja: トップコンテンツ

en: Join
ja: 参加

en: by
ja: 投稿者

en: Next page
ja: 次ページ

en: Leave group
ja: グループを脱退

en: 1 member | @count members
ja[0]: メンバー 1名
ja[1]: メンバー @count名

en: Go to first page
ja: 先頭ページへ

en: Go to last page
ja: 最終ページへ

en: Edit content
ja: コンテンツの編集

en: Path to custom logo
ja: カスタムロゴへのパス

en: Featured
ja: 主な

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Favicon
ja: お気に入りアイコン

en: Content bottom
ja: ボットムコンテンツ

en: Decline
ja: 拒否する

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Created on
ja: 作成日

en: This field is required
ja: このフィールドは必須です。

en: Drag to re-order
ja: ドラッグして並べ替え

en: Pagination
ja: ページ送り

en: User pictures in posts
ja: 投稿でのユーザーアバター

en: User pictures in comments
ja: コメントでのユーザーアバター

en: Sort descending
ja: 降順で並び替え

en: Sort ascending
ja: 昇順で並び替え

en: Author name
ja: 投稿者名

en: User menu
ja: ユーザーメニュー

en: User verification status in comments
ja: コメントの承認状況

en: Previous page
ja: 前ページ

en: Re-order rows by numerical weight instead of dragging.
ja: 行の並べ順をドラッグ＆ドロップではなく数値の入力により行う。

en: Edit @label
ja: @labelを編集

en: Logo settings
ja: ロゴ設定

en: Last page
ja: 最終ページ

en: View profile
ja: プロフィールを表示

en: You have unsaved changes.
ja: 変更はまだ保存されていません。

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
ja: コンテンツタイプがまだ作成されていません。<a href="@create_content">コンテンツタイプ作成ページ</a>で新しいコンテンツタイプを追加してください。

en: Book traversal links for
ja: ブック横断リンク:

en: First page
ja: 先頭ページ

en: Use the logo supplied by the theme
ja: テーマが提供するロゴを使用

en: Use the favicon supplied by the theme
ja: テーマが提供するお気に入りアイコンを使用
