Socrata (8.x-1.0-beta1) - en to ro translation catalogue (48 entries)

en: Delete
ro: Șterge

en: Type
ro: Tip

en: Description
ro: Descriere

en: Last Updated
ro: Ultima actualizare

en: Tags
ro: Etichete

en: Download
ro: Descarcă

en: None
ro: Nimic

en: Link
ro: Legătură

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Name
ro: Nume

en: Display mode
ro: Modul de afişare

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: Files
ro: Fișiere

en: Contains
ro: Conține

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Average
ro: Medie

en: Count
ro: Contor

en: Maximum
ro: Maxim

en: Domain
ro: Domeniu

en: Both
ro: Ambele

en: Position
ro: Poziție

en: Are you sure you want to delete %name?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți %name?

en: Map
ro: Hartă

en: Minimum
ro: Minim

en: Permalink
ro: Link permanent

en: empty
ro: gol

en: Attach to
ro: Atașat la

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Starts with
ro: Începe cu

en: Is empty (NULL)
ro: Este gol (NULL)

en: not empty
ro: nu este gol

en: Sum
ro: Sumă

en: Display as link
ro: Afișare ca și legătură

en: Displays
ro: Afișări

en: Attachment settings
ro: Setări ale atașamentului

en: Multiple displays
ro: Afișări multiple

en: Attach before or after the parent display?
ro: Atașează înainte sau după afișarea părinte?

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ro: Iconița feed-ului va fi disponibilă numai pentru afișările selectate.

en: Group results together
ro: Grupează rezultatele

en: Is not empty (NOT NULL)
ro: Nu este gol (NOT NULL)

en: Attachment position
ro: Poziție atașament

en: Query Comment
ro: Comentariul Interogării

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ro: Dacă este setat, acest comentariu va fi încorporat în interogare și transmis serverului SQL. Acest lucru poate fi de ajutor pentru logare sau depanare.

en: Query Tags
ro: Tag-urile Interogării

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ro: Dacă este setat, aceste taguri vor fi adăugate la interogare și poat fi utilizate pentru a identifica interogarea într-un modul. Această opțiune poate fi utilă pentru interogările de alterare.
