Socrata (8.x-1.0-beta2) - en to pt translation catalogue (46 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Type
pt: Tipo

en: Description
pt: Descrição

en: Tags
pt: Etiquetas

en: Download
pt: Descarregar

en: None
pt: Nenhum

en: Link
pt: Ligação

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Export
pt: Exportar

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: Files
pt: Ficheiros

en: Contains
pt: Contém

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is not equal to
pt: Não é igual a

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contagem

en: Maximum
pt: Máximo

en: Domain
pt: Domínio

en: Link text
pt: Texto da ligação

en: Both
pt: Ambos

en: Position
pt: Posição

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Map
pt: Mapa

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Permalink
pt: Ligação permanente

en: empty
pt: vazio

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Starts with
pt: Começa com

en: Is empty (NULL)
pt: Está vazio (NULO)

en: not empty
pt: não vazio

en: Sum
pt: Soma

en: Display as link
pt: Exibir como ligação

en: Displays
pt: Vistas

en: Attachment settings
pt: Definições de anexos

en: Multiple displays
pt: Múltiplas vistas

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone de feed só será exibido nos modos de exibição selecionados.

en: Group results together
pt: Agrupar resultados

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NÃO NULO)

en: Attachment position
pt: Posição do anexo

en: Query Comment
pt: Comentário de Consulta

en: Query Tags
pt: Etiquetas de consulta
