Socrata (8.x-1.0-beta3) - en to ja translation catalogue (53 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Type
ja: タイプ

en: Description
ja: 説明

en: Last Updated
ja: 最終更新

en: Tags
ja: タグ

en: Download
ja: ダウンロード

en: None
ja: なし

en: Link
ja: リンク

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Export
ja: エクスポート

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: CSV File
ja: CSVファイル

en: Files
ja: ファイル

en: Contains
ja: 含む

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Is not equal to
ja: 等しくない

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: カウント

en: Maximum
ja: 最大

en: Domain
ja: ドメイン

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Both
ja: 両方

en: Position
ja: ポジション

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Map
ja: 地図

en: Charts
ja: チャート

en: Minimum
ja: 最小

en: Permalink
ja: パーマリンク

en: empty
ja: 空

en: Attach to
ja: 添付先

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Starts with
ja: ～で始まる

en: Is empty (NULL)
ja: 空(NULL)です

en: not empty
ja: 空ではない

en: Sum
ja: 合計

en: Display as link
ja: リンクとして表示

en: Displays
ja: ディスプレイ

en: Attachment settings
ja: 添付の設定

en: Multiple displays
ja: 複数ディスプレイ

en: Attach before or after the parent display?
ja: 親ディスプレイの前後に添付しますか？

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ja: 選択したディスプレイでのみ、フィードアイコンを利用可能です。

en: Group results together
ja: 結果をグループにまとめる

en: Is not empty (NOT NULL)
ja: 空でない（NOT NULL）

en: Attachment position
ja: 添付位置

en: Query Comment
ja: クエリコメント

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
ja: セットされた場合このコメントはクエリに埋め込まれ SQL サーバーに渡されます。これはログやデバッグに役立ちます。

en: Query Tags
ja: クエリーダグ

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ja: 設定すると、これらのタグがクエリーに追加され、モジュールがクエリーを判別するのに使用されます。クエリーに変更を加えるのに役立ちます。

en: Category %label has been deleted.
ja: カテゴリー %label が削除されました。
