Socrata (8.x-1.0-beta3) - en to nl translation catalogue (50 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Last Updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Tags
nl: Labels

en: Download
nl: Downloaden

en: None
nl: Geen

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Export
nl: Exporteren

en: Display mode
nl: Weergavemodus

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: CSV File
nl: CSV-bestand

en: Files
nl: Bestanden

en: Contains
nl: Bevat

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: Average
nl: Gemiddeld

en: Count
nl: Aantal

en: Domain
nl: Domein

en: Link text
nl: Linktekst

en: Both
nl: Beide

en: Position
nl: Positie

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Map
nl: Landkaart

en: Charts
nl: Grafieken

en: empty
nl: leeg

en: Attach to
nl: Bijvoegen bij

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Starts with
nl: Begint met

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: Sum
nl: Som

en: Display as link
nl: Als link weergeven

en: Displays
nl: Weergaven

en: Attachment settings
nl: Bijlage-instellingen

en: Multiple displays
nl: Meerdere weergaven

en: Attach before or after the parent display?
nl: Bijvoegen voor of na de hoofdweergave?

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
nl: Het feed-icoon zal alleen beschikbaar zijn op de gekozen weergaven.

en: Maps
nl: Mappen

en: Group results together
nl: Resultaten groeperen

en: Is not empty (NOT NULL)
nl: Is niet leeg (NOT NULL)

en: Fulltext search
nl: Zoeken in volledige tekst

en: Attachment position
nl: Bijlagepositie

en: Query Comment
nl: Query-opmerking

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
nl: Indien ingevuld wordt deze opmerking aan de query toegevoegd en doorgegeven aan de SQL-server. Dit kan handig zijn voor logs en debuggen.

en: Query Tags
nl: Querytags

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
nl: Indien ingevuld wordt de query voorafgegaan door deze tags en daarmee kan een query in een module worden geïdentificeerd. Dit kan handig zijn om query's te veranderen.

en: Category %label has been deleted.
nl: Categorie %label is verwijderd.
