Socrata (8.x-1.0-beta4) - en to id translation catalogue (46 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Type
id: Jenis

en: Description
id: Deskripsi

en: Tags
id: Tag

en: Download
id: Unduh

en: None
id: Tiada

en: Link
id: Tautan

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Export
id: Ekspor

en: Before
id: Sebelum

en: After
id: Sesudah

en: Files
id: Berkas

en: Contains
id: Mengandung

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Is not equal to
id: Tidak sama dengan

en: Average
id: Purata

en: Count
id: Jumlah

en: Maximum
id: Maksimum

en: Link text
id: Teks tautan

en: Both
id: Keduanya

en: Position
id: Posisi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Map
id: Peta

en: Permalink
id: Link permanen

en: empty
id: kosong

en: Attach to
id: Lampirkan ke

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Is empty (NULL)
id: adalah kosong (NULL)

en: not empty
id: tidak kosong

en: Sum
id: Jumlah

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Displays
id: Tampilan

en: Attachment settings
id: Pengaturan lampiran

en: Multiple displays
id: Beberapa tampilan

en: Attach before or after the parent display?
id: Lampirkan sebelum atau sesudah tampilan induk?

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
id: Ikon feed hanya akan tersedia untuk tampilan yang dipilih.

en: Group results together
id: Kelompokkan hasil bersama

en: Is not empty (NOT NULL)
id: tidak kosong (Not Null)

en: Attachment position
id: Posisi lampiran

en: Query Comment
id: Komentar Query

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
id: Jika ditetapkan, komentar ini akan disematkan dalam kueri dan diteruskan ke server SQL. Ini dapat membantu untuk pencatatan atau debugging.

en: Query Tags
id: Kueri Tag

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
id: Jika disetel, tag ini akan ditambahkan ke kueri dan dapat digunakan untuk mengidentifikasi kueri dalam modul. Hal ini dapat membantu untuk mengubah kueri.
