Socrata (8.x-1.0-beta4) - en to fa translation catalogue (41 entries)

en: Delete
fa: حذف

en: Type
fa: نوع

en: Description
fa: شرح

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Download
fa: دانلود

en: None
fa: هیچ

en: Link
fa: واصلی

en: Category
fa: دسته

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Export
fa: استخراج

en: URL
fa: نشانی

en: ID
fa: هویت

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Contains
fa: شاملِ

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Domain
fa: دامنه

en: Link text
fa: متن واصلی

en: Both
fa: هردو

en: Position
fa: موقعیت

en: Map
fa: نقشه

en: Minimum
fa: حداقل

en: Permalink
fa: واصلی ثابت

en: empty
fa: خالی

en: Attach to
fa: پیوست به

en: Machine name
fa: نام دستگاه

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: !=
fa: =!

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Sum
fa: مجموع

en: Display as link
fa: نمایش به صورت واصلی

en: Displays
fa: نمایش ها

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد
