Socrata (8.x-1.0-beta4) - en to sv translation catalogue (51 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Type
sv: Typ

en: Description
sv: Beskrivning

en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

en: Tags
sv: Etiketter

en: Download
sv: Ladda ned

en: None
sv: Ingen

en: Link
sv: Länk

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Export
sv: Exportera

en: Display mode
sv: Visningsstil

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Files
sv: Filer

en: Contains
sv: Innehåller

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Maximum
sv: Största

en: Domain
sv: Domän

en: Link text
sv: Länktext

en: Both
sv: Båda

en: Are you sure you want to delete %name?
sv: Är du säker på att du vill radera %name?

en: Map
sv: Karta

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: empty
sv: tom

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: Sum
sv: Summa

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: Displays
sv: Visningar

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: Fulltext search
sv: Fulltextsökning

en: Attachment position
sv: Position av bilaga

en: Query Comment
sv: Kommentar för databasfråga

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
sv: Om satt, kommer denna kommentar att bäddas in i databasfrågan och skickas med till SQL-servern. Detta kan vara hjälpsamt för loggning och felsökning.

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om inställt kommer dessa taggar läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: Category %label has been deleted.
sv: Kategori %label har raderats.
