Socrata (8.x-1.0-rc1) - en to th translation catalogue (32 entries)

en: Delete
th: ลบ

en: Type
th: ประเภท

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: None
th: ไม่มี

en: Link
th: ลิงค์

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Export
th: ส่งออก

en: ID
th: ไอดี

en: Before
th: ก่อน

en: After
th: หลัง

en: Contains
th: ประกอบด้วย

en: Is equal to
th: เท่ากับ

en: Is not equal to
th: ไม่เท่ากับ

en: Average
th: เฉลี่ย

en: Count
th: จำนวน

en: Maximum
th: อย่างสูง

en: Domain
th: โดเมน

en: Link text
th: ลิงค์ข้อความ

en: Position
th: ตำแหน่ง

en: Map
th: แผนที่

en: Minimum
th: อย่างต่ำ

en: empty
th: ว่างเปล่า

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Starts with
th: เริ่มต้นด้วย

en: Is empty (NULL)
th: ว่างเปล่า ( null )

en: not empty
th: ไม่ว่างเปล่า

en: Sum
th: ผลรวม

en: Displays
th: แสดง

en: Group results together
th: กลุ่มผลลัพธ์เดียวกัน

en: Is not empty (NOT NULL)
th: ไม่ว่างเปล่า (ไม่ NULL)
