Apache Solr log (1.0.0) - en to hu translation catalogue (39 entries)

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Date
hu: Dátum

en: Message
hu: Üzenet

en: View
hu: Megtekintés

en: Timestamp
hu: Időbélyeg

en: User
hu: Felhasználó

en: Hostname
hu: Kiszolgáló neve

en: Location
hu: Helyszín

en: Severity
hu: Szint

en: Details
hu: Részletek

en: Referrer
hu: Hivatkozó

en: Clear
hu: Törlés

en: Variables
hu: Változók

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: View events that have recently been logged.
hu: A legutóbbi naplóbejegyzések megtekintése.

en: URL of the origin of the event.
hu: Az esemény eredetére mutató webcím.

en: Referer
hu: Hivatkozó

en: Hostname of the user who triggered the event.
hu: Az eseményt kiváltó felhasználó hosztneve.

en: Severity level
hu: Súlyossági szint

en: Recent log messages
hu: Legutóbbi naplóüzenetek

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
hu: Az esemény súlyossági szintje 0-tól (Emergency) 7-ig (Debug).

en: Bypass access checks
hu: Hozzáférés-ellenőrzések kihagyása

en: Query Tags
hu: Lekérdezés címkék

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
hu: Ha beállított, akkor ezek a címkék hozzá lesznek fűzve a lekérdezéshez és használatukkal azonosítani lehet a lekérdezést egy modulban. A lekérdezések módosításakor lehet hasznos.

en: Log entries
hu: Naplóbejegyzések

en: Contains a list of log entries.
hu: Naplóbejegyzések egy listáját tartalmazza.

en: The user on which the log entry as written.
hu: A naplóbejegyzés keletkezésekori felhasználó.

en: The actual message of the log entry.
hu: A naplóbejegyzés aktuális üzenete.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
hu: A naplóbejegyzés változói szerializált formában.

en: Operation links for the event.
hu: Az esemény műveleti hivatkozásai.

en: URL of the previous page.
hu: Az előző oldal URL-je.

en: Date when the event occurred.
hu: Az esemény dátuma.

en: Replace variables
hu: Változók helyettesítése

en: Confirm delete recent log messages
hu: Legutóbbi naplóüzenetek törlésének jóváhagyása

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
hu: A legutóbbi naplók biztosan törölhetők?

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
hu: A naplóbejegyzés típusa, például „felhasználói tevékenység” vagy „nem található oldal”.

en: The user ID of the user on which the log entry was written.
hu: A naplóbejegyzés keletkezésekori felhasználó azonosítója.

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
hu: A rendszernapló szerializált adatai sérültek, így nem lehet őket kiértelmezni: @message
