Apache Solr log (1.0.0) - en to id translation catalogue (37 entries)

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: View
id: Lihat

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User
id: Pengguna

en: Hostname
id: Nama host

en: Location
id: Lokasi

en: Severity
id: Keparahan

en: Details
id: Rincian

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Clear
id: Bersihkan

en: Variables
id: Variabel

en: View events that have recently been logged.
id: Lihat kejadian yang terakhir dicatat sistem.

en: URL of the origin of the event.
id: URL asal kejadian.

en: Hostname of the user who triggered the event.
id: Nama host pengunjung yang memicu kejadian.

en: Severity level
id: Tingkat keparahan

en: Recent log messages
id: Pesan log terbaru

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
id: Tingkat keparahan kejadian; berkisar antara 0 (Darurat) hingga 7 (Debug).

en: Bypass access checks
id: Memotong pemeriksaan akses

en: Query Tags
id: Kueri Tag

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
id: Jika disetel, tag ini akan ditambahkan ke kueri dan dapat digunakan untuk mengidentifikasi kueri dalam modul. Hal ini dapat membantu untuk mengubah kueri.

en: Log entries
id: Entri log

en: Contains a list of log entries.
id: Berisi daftar entri log.

en: The user on which the log entry as written.
id: Pengguna yang menulis entri log seperti yang tertulis.

en: The actual message of the log entry.
id: Pesan aktual dari entri log.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
id: Variabel entri log dalam format serial.

en: Operation links for the event.
id: Tautan operasi untuk acara tersebut.

en: URL of the previous page.
id: URL halaman sebelumnya.

en: Date when the event occurred.
id: Tanggal saat peristiwa terjadi.

en: Replace variables
id: Mengganti variabel

en: Confirm delete recent log messages
id: Konfirmasi hapus pesan log terbaru

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus log terbaru?

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
id: Jenis entri log, misalnya "pengguna" atau "halaman tidak ditemukan".

en: The user ID of the user on which the log entry was written.
id: ID pengguna dari pengguna yang menulis entri log.

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
id: Data log rusak dan tidak dapat diserialisasi: @message
