Apache Solr log (1.0.0) - en to it translation catalogue (34 entries)

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Date
it: Data

en: Message
it: Messaggio

en: View
it: Visualizza

en: User
it: Utente

en: Hostname
it: Nome host

en: Location
it: Posizione

en: Severity
it: Rilevanza

en: Details
it: Dettagli

en: Clear
it: Cancella

en: Variables
it: Variabili

en: View events that have recently been logged.
it: Visualizza gli eventi che sono stati recentemente registrati.

en: URL of the origin of the event.
it: URL di origine dell'evento.

en: Referer
it: Referente

en: Hostname of the user who triggered the event.
it: Nome dell'host dell'utente che ha scatenato l'evento.

en: Severity level
it: Livello di gravità

en: Recent log messages
it: Messaggi di log recenti

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
it: Livello di gravità dell'evento; va da 0 (Emergenza) a 7 (Debug).

en: Bypass access checks
it: Saltare i controlli di accesso

en: Query Tags
it: Etichette per la query

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
it: Se impostate, queste etichette saranno aggiunte alla query e potranno essere utilizzate per identificare la query in un modulo. Ciò può essere utile per alterare le query.

en: Log entries
it: Voci del log

en: Contains a list of log entries.
it: Contiene un elenco di voci del log

en: The user on which the log entry as written.
it: L'utente su cui è stata fatta una registrazione nel log.

en: The actual message of the log entry.
it: Il messaggio effettivo della registrazione nel log.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
it: Variabili della voce del log in un formato serializzato.

en: Operation links for the event.
it: Collegamenti alle operazioni per l'evento.

en: URL of the previous page.
it: URL della pagina precedente.

en: Date when the event occurred.
it: Data in cui è accaduto l'evento.

en: Replace variables
it: Sostituire le variabili

en: Confirm delete recent log messages
it: Conferma l'eliminazione dei messaggi di log recenti

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
it: Vuoi veramente eliminare i log recenti?

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
it: Il tipo della registrazione nel log, ad esempio "utente" o "pagina non trovata".
