Apache Solr log (1.0.0) - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Date
ja: 日付

en: Message
ja: メッセージ

en: View
ja: ビュー

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: User
ja: ユーザー

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Location
ja: 場所

en: Severity
ja: 重大度

en: Details
ja: 詳細

en: Referrer
ja: リファラ

en: UID
ja: ユーザーID

en: Clear
ja: クリアー

en: Variables
ja: 変数

en: Server
ja: サーバー

en: View events that have recently been logged.
ja: 最近記録されたイベントを表示します。

en: URL of the origin of the event.
ja: イベントの元々のURL。

en: Referer
ja: リファラー

en: Hostname of the user who triggered the event.
ja: イベントを引き起こしたユーザーのホスト名。

en: Severity level
ja: 重大度

en: Recent log messages
ja: 最近のログメッセージ

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
ja: イベントの重大度: 0（緊急）から 7（デバッグ）まで。

en: Bypass access checks
ja: アクセス権限チェックをパス

en: Query Tags
ja: クエリーダグ

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ja: 設定すると、これらのタグがクエリーに追加され、モジュールがクエリーを判別するのに使用されます。クエリーに変更を加えるのに役立ちます。

en: Log entries
ja: ログエントリー

en: Contains a list of log entries.
ja: ログエントリーの一覧が含まれています。

en: The user on which the log entry as written.
ja: ログエントリーが記録された際のユーザー。

en: The actual message of the log entry.
ja: ログエントリーの実際のメッセージ。

en: The variables of the log entry in a serialized format.
ja: シリアライズされたログエントリーの変数。

en: Operation links for the event.
ja: イベントの操作リンク。

en: URL of the previous page.
ja: 前のページのURL。

en: Date when the event occurred.
ja: イベントが発生した日時。

en: Replace variables
ja: 置換変数

en: Confirm delete recent log messages
ja: 最近のログメッセージを削除するかの確認

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
ja: 最近のログを本当に削除しますか？

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
ja: ログエントリーのタイプ。「ユーザー」や「ページが見つかりません」など。

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
ja: ログ・データが壊れていてシリアライズ解除できません: @message
