Apache Solr log (1.0.0) - en to no translation catalogue (37 entries)

en: Operations
no: Handlinger

en: Date
no: Dato

en: Message
no: Melding

en: View
no: Vis

en: Timestamp
no: Tidsstempel

en: User
no: Bruker

en: Hostname
no: Vertsnavn

en: Location
no: Sted

en: Severity
no: Alvorlighetsgrad

en: Details
no: Detaljer

en: Referrer
no: Henviser

en: Clear
no: Tøm

en: Variables
no: Variabler

en: View events that have recently been logged.
no: Se hendelser som nylig har blitt loggført.

en: URL of the origin of the event.
no: URL til opphavet for hendelsen.

en: Referer
no: Henvist av

en: Hostname of the user who triggered the event.
no: Vertsnavnet til brukeren som utløste hendelsen.

en: Severity level
no: Alvorlighetsgrad

en: Recent log messages
no: Siste loggmeldinger

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
no: Alvorlighetsnivået for hendelsen; går fra 0 (nødsituasjon) til 7 (feilsøking).

en: Bypass access checks
no: Overstyr tilgangskontroller

en: Query Tags
no: Spørringstagger

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
no: Hvis satt, vil disse taggene hektes på søket og kan brukes til å identifisere spørringen i en modul. Dette kan være nyttig for å endre spørringer.

en: Log entries
no: Loggoppføringer

en: Contains a list of log entries.
no: Inneholder en liste med loggoppføringer.

en: The user on which the log entry as written.
no: Brukeren som loggoppføringen er skrevet av.

en: The actual message of the log entry.
no: Selve meldingen for loggoppføringen.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
no: Variablene i loggoppføringen i serialisert format.

en: Operation links for the event.
no: Operasjonslenker for hendelsen.

en: URL of the previous page.
no: Nettadressen til forrige side.

en: Date when the event occurred.
no: Datoen da hendelsen inntraff.

en: Replace variables
no: Erstatt variabler

en: Confirm delete recent log messages
no: Bekreft sletting av nyeste loggmeldinger

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
no: Er du sikker på at du vil slette de nyeste loggene?

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
no: Type loggoppføring, for eksempel "bruker" eller "side ikke funnet".

en: The user ID of the user on which the log entry was written.
no: Bruker-IDen til brukeren der loggoppføringen ble laget.

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
no: Loggdata er ødelagt, og kan ikke serialiseres: @message
