Apache Solr log (1.0.0) - en to nl translation catalogue (37 entries)

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Date
nl: Datum

en: Message
nl: Bericht

en: View
nl: Weergeven

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: User
nl: Gebruiker

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Location
nl: Locatie

en: Severity
nl: Ernst

en: Referrer
nl: Doorverwijzer

en: Clear
nl: Wissen

en: Variables
nl: Variabelen

en: View events that have recently been logged.
nl: Gebeurtenissen bekijken die recent zijn gelogd.

en: URL of the origin of the event.
nl: URL van de bron van de gebeurtenis.

en: Referer
nl: Verwijzing

en: Hostname of the user who triggered the event.
nl: Hostnaam van de gebruiker die de gebeurtenis heeft getriggerd.

en: Severity level
nl: Ernstniveau

en: Recent log messages
nl: Recente logberichten

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
nl: De zwaarte van de gebeurtenis; varieert van 0 (Noodgeval) tot 7 (Debug).

en: Bypass access checks
nl: Toegangscontroles omzeilen

en: Query Tags
nl: Querytags

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
nl: Indien ingevuld wordt de query voorafgegaan door deze tags en daarmee kan een query in een module worden geïdentificeerd. Dit kan handig zijn om query's te veranderen.

en: Log entries
nl: Logberichten

en: Contains a list of log entries.
nl: Bevat een lijst van logboekberichten.

en: WID
nl: Watchdog-ID

en: The user on which the log entry as written.
nl: De gebuiker waarvan het log-item werd geschreven.

en: The actual message of the log entry.
nl: De eigenlijke melding van het log-item.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
nl: De geserialiseerde variabelen van het log-item.

en: Operation links for the event.
nl: Bewerkingslinks voor het evenement.

en: URL of the previous page.
nl: URL van de vorige pagina.

en: Date when the event occurred.
nl: Datum waarop de gebeurtenis heeft plaatsgevonden.

en: Replace variables
nl: Variabelen vervangen

en: Confirm delete recent log messages
nl: Het verwijderen van recente logberichten bevestigen

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
nl: Weet u zeker dat u recente logs wilt verwijderen?

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
nl: Het type van het log-item, bijvoorbeeld 'user' of 'page not found'.

en: The user ID of the user on which the log entry was written.
nl: De gebruikers-ID van de gebruiker waarover het logbericht geschreven werd.

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
nl: Log-gegevens zijn corrupt en kunnen niet worden gedeserialiseerd: @message
