Apache Solr log (1.0.0) - en to sv translation catalogue (31 entries)

en: Operations
sv: Funktioner

en: Type
sv: Typ

en: Date
sv: Datum

en: Message
sv: Meddelande

en: View
sv: Visa

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: User
sv: Användare

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Location
sv: Plats

en: Severity
sv: Grad

en: Details
sv: Detaljer

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Clear
sv: Rensa

en: Variables
sv: Variabler

en: Backtrace
sv: Bakåtspårning

en: View events that have recently been logged.
sv: Visa händelser som nyligen har loggats.

en: URL of the origin of the event.
sv: URL för källan till händelsen.

en: Referer
sv: Refererare

en: Hostname of the user who triggered the event.
sv: Värdnamn för användaren som utlöste händelsen.

en: Severity level
sv: Säkerhetsnivåer

en: Recent log messages
sv: Senaste loggmeddelanden

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
sv: Säkerhetsnivån för händelsen. Sträcker sig från 0 (Nödläge) till 7 (Felsök).

en: Bypass access checks
sv: Kringgå åtkomstkontroller

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om inställt kommer dessa taggar läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: Log entries
sv: Logga inlägg

en: Contains a list of log entries.
sv: Innehåller en lista av logginlägg.

en: The user on which the log entry as written.
sv: Användaren för vilken logginlägget skrevs för.

en: The actual message of the log entry.
sv: Det faktiska meddelandet för logginlägget.

en: Operation links for the event.
sv: Funktionslänkar för händelsen.

en: Date when the event occurred.
sv: Datum då händelsen inträffade.
