Apache Solr log (1.0.0) - en to uk translation catalogue (40 entries)

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Date
uk: Дата

en: Message
uk: Повідомлення

en: View
uk: Перегляд

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: User
uk: Користувач

en: Hostname
uk: Назва хоста

en: Location
uk: Місце розташування

en: Severity
uk: Важливість

en: Details
uk: Подробиці

en: Referrer
uk: Джерело

en: Clear
uk: Очистка

en: Variables
uk: Змінні

en: Server
uk: Сервер

en: Backtrace
uk: Зворотнє трасування

en: View events that have recently been logged.
uk: Перегляд останніх зареєстрованих в журналі подій.

en: URL of the origin of the event.
uk: URL-адреса першопричини події.

en: Referer
uk: Джерело

en: Hostname of the user who triggered the event.
uk: Назва хоста користувача, що запустив подію.

en: Severity level
uk: Рівень ризику

en: Recent log messages
uk: Останні записи журналу

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
uk: Рівень ризику події; діапазони від 0 (аварійна ситуація) до 7 (зневадження).

en: Bypass access checks
uk: Пропускати перевірки доступу

en: Query Tags
uk: Теґи запиту

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
uk: Якщо встановлено, ці теґи будуть додані до запиту та можуть бути застосовані для ідентифікації запиту у модулі. Стане в пригоді для зміни запитів.

en: Log entries
uk: Записи журналу

en: Contains a list of log entries.
uk: Містить перелік записів журналу.

en: The user on which the log entry as written.
uk: Користувач, на якого здійснено запис у журналі.

en: The actual message of the log entry.
uk: Фактичне повідомлення запису в журналі.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
uk: Змінні запису журналу у серіалізованому форматі.

en: Operation links for the event.
uk: Операційні посилання для події.

en: URL of the previous page.
uk: URL-адреса попередньої сторінки

en: Date when the event occurred.
uk: Дата, коли сталася подія.

en: Replace variables
uk: Замінити змінні

en: Confirm delete recent log messages
uk: Підтвердити видалення останніх записів журналу

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити останні записи журналу?

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
uk: Тип запису журналу, наприклад "користувач" чи "сторінку не знайдено".

en: The user ID of the user on which the log entry was written.
uk: Ідентифікатор користувача, від якого написаний цей запис у журналі.

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
uk: Дані журналу пошкоджені і не можуть бути десеріалізовані: @message
