Apache Solr log (1.0.1) - en to cy translation catalogue (16 entries)

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Type
cy: Math

en: Date
cy: Dyddiad

en: Message
cy: Neges

en: View
cy: Gweld

en: Timestamp
cy: Amsernod

en: User
cy: Defnyddiwr

en: Hostname
cy: Enw gwesteiwr

en: Location
cy: Lleoliad

en: Severity
cy: Difrifoldeb

en: Details
cy: Manylion

en: Referrer
cy: Cyfeiriwr

en: Clear
cy: Clir

en: View events that have recently been logged.
cy: Gweld digwyddiadau sydd wedi eu cofnodi'n ddiweddar.

en: URL of the origin of the event.
cy: URl i man cychwyn y digwyddiad.

en: Hostname of the user who triggered the event.
cy: Enw gwesteiwr o'r defnyddiwr a sbardunodd y digwyddiad.
