Apache Solr log (1.0.1) - en to da translation catalogue (34 entries)

en: Operations
da: Handlinger

en: Date
da: Dato

en: Message
da: Meddelelse

en: View
da: Vis

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: User
da: Bruger

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Location
da: Lokation

en: Severity
da: Grad

en: Details
da: Detaljer

en: Referrer
da: Henviser

en: Clear
da: Ryd

en: Variables
da: Variable

en: Backtrace
da: Sporing

en: View events that have recently been logged.
da: Vis seneste hændelser.

en: URL of the origin of the event.
da: URL som startede begivenheden.

en: Referer
da: Henviser

en: Hostname of the user who triggered the event.
da: Værtsnavnet på brugeren som udløste begivenheden.

en: Severity level
da: Alvorlighedsgrad

en: Recent log messages
da: Seneste logmeddelelser

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
da: Angiver hvor alvorlig hændelsen er; går fra 0 (Emergency) til 7 (Debug).

en: Bypass access checks
da: Tilsidesæt adgangskontrol

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
da: Disse tags tilføjes til forespørgslen, og kan bruges til at identificere den i et modul. Dette kan være nyttigt ved modifikation af forespørgsler.

en: Log entries
da: Loglinjer

en: Contains a list of log entries.
da: Indeholder en liste af loglinjer.

en: The user on which the log entry as written.
da: Brugeren som genererede loglinjen.

en: The actual message of the log entry.
da: Loglinjens egentlige meddelelse.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
da: Loglinjens variable i et serialiseret format.

en: Operation links for the event.
da: Handlings-links til hændelsen.

en: URL of the previous page.
da: URL på den forrige side.

en: Date when the event occurred.
da: Dato hvor hændelsen opstod.

en: Replace variables
da: Erstat variable

en: Confirm delete recent log messages
da: Bekræft sletning af loglinjer

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette loglinjerne?
