Apache Solr log (1.0.1) - en to ro translation catalogue (36 entries)

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Type
ro: Tip

en: Date
ro: Data

en: Message
ro: Mesaj

en: View
ro: Afișează

en: Timestamp
ro: Timestamp-ul

en: User
ro: Utilizator

en: Location
ro: Locația

en: Severity
ro: Gravitate

en: Details
ro: Detalii

en: Referrer
ro: Referință

en: Clear
ro: Elimină

en: Variables
ro: Variabile

en: View events that have recently been logged.
ro: Vizualizați evenimentele care au fost înregistrate recent.

en: URL of the origin of the event.
ro: URL-ul originii evenimentului.

en: Referer
ro: Sursa

en: Hostname of the user who triggered the event.
ro: Numele de gazdă al utilizatorului care a declanșat evenimentul.

en: Severity level
ro: Nivel de securitate

en: Recent log messages
ro: Mesaje recente din jurnal

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
ro: Nivelul de severitate al evenimentului; variază de la 0 (Caz de urgență) la 7 (Depanare).

en: Bypass access checks
ro: Evitarea verificărilor de acces

en: Query Tags
ro: Tag-urile Interogării

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
ro: Dacă este setat, aceste taguri vor fi adăugate la interogare și poat fi utilizate pentru a identifica interogarea într-un modul. Această opțiune poate fi utilă pentru interogările de alterare.

en: Log entries
ro: Intrări în log

en: Contains a list of log entries.
ro: Conține o listă a intrărilor în log.

en: The user on which the log entry as written.
ro: Utilizatorul pentru care a fost scrisă intrarea de jurnal.

en: The actual message of the log entry.
ro: Mesajul actual a intrării în log.

en: The variables of the log entry in a serialized format.
ro: Variabilele intrării de jurnal într-un format serializat.

en: Operation links for the event.
ro: Legături de operare pentru eveniment.

en: URL of the previous page.
ro: URL-ul paginii anterioare.

en: Date when the event occurred.
ro: Data la care a avut loc evenimentul.

en: Replace variables
ro: Înlocuire variabile

en: Confirm delete recent log messages
ro: Confirmare ștergere mesaje recente din jurnal

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți intrările recente din jurnal?

en: The type of the log entry, for example "user" or "page not found".
ro: Tipul de intrare în jurnal, de exemplu "utilizator" sau "pagina nu a fost găsită".

en: Log data is corrupted and cannot be unserialized: @message
ro: Datele din jurnal sunt corupte și nu pot fi neseralizate: @message
