Sortableviews (8.x-1.1) - en to uk translation catalogue (24 entries)

en: Views
uk: Види

en: Separator
uk: Розділювач

en: Sortable
uk: Доступне для впорядкування

en: Align
uk: Вирівнювання

en: List type
uk: Тип списку

en: Save changes
uk: Зберегти зміни

en: Changes have been saved.
uk: Зміни збережено.

en: Columns
uk: Колонки

en: Default order
uk: Базова послідовність

en: Default sort
uk: Базове впорядкування

en: Override normal sorting if click sorting is used
uk: Змінити звичайне сортування, якщо можна сортувати клацанням

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
uk: Увімкнути "прикріплені" заголовки таблиц в стилі Drupal (Javascript)

en: Drag to re-order
uk: Перетягнути для перевпорядкування

en: Wrapper class
uk: Клас обгортки

en: List class
uk: Клас списку

en: Show the empty text in the table
uk: Показувати порожній текст в таблиці

en: Hide empty columns
uk: Приховати порожні колонки

en: Responsive
uk: Адаптивне

en: Caption for the table
uk: Заголовок таблиці

en: Summary title
uk: Заголовок резюме

en: Table description
uk: Опис таблиці

en: Columns name
uk: Назва колонок

en: Columns info
uk: Інформація про колонки

en: Column info
uk: Інформація про колонку
