Sortableviews (8.x-1.2) - en to it translation catalogue (23 entries)

en: Views
it: Viste

en: Separator
it: Separatore

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Align
it: Allinea

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Columns
it: Colonne

en: Default order
it: Ordine predefinito

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: Override normal sorting if click sorting is used
it: Modifica l'ordinamento normale se viene usato l'ordinamento tramite click

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
it: Attiva lo stile di Drupal intestazioni tabelle "fisse in cima" (Javascript)

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Wrapper class
it: Classe wrapper

en: List class
it: Classe dell'elenco

en: Show the empty text in the table
it: Visualizza il testo vuoto nella tabella

en: Hide empty columns
it: Nascondi colonne vuote

en: Caption for the table
it: Didascalia per la tabella

en: Summary title
it: Titolo del sommario

en: Table description
it: Descrizione della tabella

en: Columns name
it: Nome colonne

en: Columns info
it: Informazioni colonne

en: Column info
it: Informazioni colonna
