Spark (8.x-1.0-alpha2) - en to am translation catalogue (367 entries)

en: Home
am: ቤት

en: Title
am: ዓርእስት

en: Body
am: አካል

en: user
am: ተጠቃሚ

en: Save configuration
am: ውቅረት አስቅምጥ

en: Reset to defaults
am: ወደ ነባሪዎች መልስ

en: delete
am: ሰርዝ

en: Status
am: ሁኔታ

en: Create a new user account.
am: አዲስ የተጠቃሚ መለያ ፍጠር።

en: Request new password via e-mail.
am: በኢ-ሜል አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Delete
am: ሰርዝ

en: Operations
am: ክወናዎች

en: Content
am: ይዞታ

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Type
am: ዓይነት

en: Author
am: ደራሲ

en: List
am: ዝርዝር

en: Subject
am: ዓርእስት

en: Actions
am: ድርጊቶች

en: disabled
am: የቦዘነ

en: Description
am: ማብራሪያ

en: Language
am: ቋንቋ

en: RSS feed
am: አር ኤስ ኤስ መጋቢ

en: Disabled
am: ቦዘኔ

en: Enabled
am: ንቁ

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: error
am: ስህተት

en: Tags
am: መለያዎች

en: Block title
am: የጥምር ዓርስት

en: Taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍል

en: Yes
am: እሺ

en: No
am: እምቢ

en: Content types
am: የይዞታ ዓይነቶች

en: Version
am: ሥሪት

en: view
am: ትይታ

en: Edit
am: አርትእ

en: Date
am: ቀን

en: Search
am: ፈልግ

en: Password
am: የይለፍ ቃል

en: Weight
am: ክብደት

en: The configuration options have been saved.
am: የውቅረቱ አማራጮች ተቀምጠዋል።

en: Help text
am: የእርዳታ ጽሑፍ

en: Required
am: አስፈላጊ

en: none
am: ምንም

en: Settings
am: ቅንብሮች

en: Name
am: ስም

en: edit
am: አስተካክል

en: Go to previous page
am: ወደ ቀድሞ ገጽ ሂድ

en: Go to next page
am: ወደ ሚቀጥለው ገጽ ሂድ

en: Import
am: አስመጣ

en: Export
am: ላክ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Help
am: እርዳታ

en: Default
am: ነባሪ

en: Update
am: አዘምን

en: Tuesday
am: ማክሰኞ

en: Wednesday
am: እሮብ

en: Thursday
am: ሃሙስ

en: Friday
am: ዓርብ

en: Time
am: ሰዓት

en: View
am: ትይታ

en: Path
am: ዱካ

en: Modules
am: ሞዱሎች

en: Region
am: ክልል

en: You are not authorized to access this page.
am: እዚ ገፅ ላይ ለመድረስ ፈቃድ አልተሰጥህም።

en: n/a
am: አይመለከተውም

en: type
am: ዓይነት

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Configure
am: ውቀር

en: status
am: ሁኔታ

en: Error
am: ስህተት

en: Parent item
am: ወላጅ አካል

en: Update options
am: የማዘመኛ አማራጮች

en: Active
am: ገባሪ

en: Access denied
am: መድረስ ክልክል ነው

en: Block
am: ጥምር

en: Add block
am: ጥምር ጨምር

en: Page
am: ገጽ

en: RSS
am: አር ኤስ ኤስ

en: Logo
am: አርማ

en: Site name
am: የድረ ገጽ ስም

en: Site slogan
am: የድረ ገጽ መፈክር

en: php
am: ፒኤችፒ

en: Drupal
am: ድሩፓል

en: PHP
am: ፒኤችፒ

en: Up to date
am: ዘመናዊ

en: Header
am: ራስጌ

en: Left sidebar
am: ግራ ጎን አሞሌ

en: Right sidebar
am: የቀኝ ጎን አሞሌ

en: Footer
am: ግርጌ

en: Selected
am: የተመረጠ

en: Send e-mail
am: ኢ-ሜል ላክ

en: Custom
am: ብጁ

en: Roles
am: ሚናዎች

en: Published
am: የታተመ

en: Filter
am: ማጣሪያ

en: Location
am: ቦታ

en: Source string
am: ምንጩ ሕብረቁምፊ

en: Promoted to front page
am: ወደ ፊተኛው ገጽ የተሸጋገረ

en: Sticky at top of lists
am: የዝርዝሮች አናት ላይ የሚጣበቅ

en: Vocabulary name
am: የመዝገበ ቃላት ስም

en: E-mail address
am: ኢ-ሜል አድራሻ

en: Time zone
am: የሰዓት ሰቅ

en: Global settings
am: አጠቃላይ አቀናባሪዎች

en: blocked
am: የታገደ

en: active
am: ገባሪ

en: configure
am: ውቀር

en: Authored by
am: የተደረሰው በ

en: Performance
am: አፈፃፀም

en: This field is required.
am: ይህ መስክ ተፈላጊ ነው።

en: Medium
am: መካከለኛ

en: Unlimited
am: ያልተወሰነ

en: node
am: አንጓ

en: Tonga
am: ቶንጋ

en: Table
am: ሰንጠረዥ

en: Tue
am: ቲዩ

en: Text color
am: የጽሑፍ ቀለም

en: Navigation
am: መጓጓዛ

en: User login
am: የተጠቃሚ መግቢያ

en: Log in
am: ግባ

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: Default front page
am: ነባሪ የፊትለፊት ገጽ

en: Uninstall
am: አራግፍ

en: Recent comments
am: የቅርብ አስተያየቶች

en: Preformatted
am: ቅድመ ቅርጽት

en: Save settings
am: ቅንብሮቹን አስቀምጥ

en: Nauru
am: ናዑሩ

en: Add user
am: ተጠቃሚ ጨምር

en: Authoring information
am: የድርሰቱ መረጃ

en: Authored on
am: የተደረሰበት ግዜ

en: Leave blank for %anonymous.
am: %anonymous ባዶ ተው።

en: Enable or disable page caching for anonymous users and set CSS and JS bandwidth optimization options.
am: ለማንኛውም ተጠቃሚ የገጽ አሸጓጎጥን አንቃ ወይም አቦዝን እና CSS እና JS አዘጋጅ ...

en: English
am: እግሊዝኛ

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: Add menu
am: ምናሌ ጨምር

en: menu
am: ምናሌ

en: ‹ previous
am: ‹ ቀድሞ

en: next ›
am: ቀጣይ ›

en: View user profile.
am: የተጠቃሚ መገለጫዎችን ተመልከት።

en: Titles only
am: ዓርእስት ብቻ

en: published
am: የታተመ

en: Member for
am: አባልነት ለ

en: @time ago
am: @time በፊት

en: Select all rows in this table
am: ሰንጠረዡ ውስጥ ያሉትን ረድፎች በሙሉ ምረጥ

en: Request new password
am: አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Languages
am: ቋንቋዎች

en: Edit menu
am: ምናሌውን አርትእ

en: Publishing options
am: የህትመት አማራጮች

en: Create new revision
am: አዲስ ክለሳ ፍጠር

en: Locale settings
am: የአካባቢ ቅንብሮች

en: Configure block
am: የጥምረት ውቀርት

en: Configure permissions
am: ፈቃዶች ውቀርት

en: Greater than
am: ይበልጣል

en: Log out
am: ውጣ

en: The settings have not been saved because of the errors.
am: በስህተት የተነሳ ቅንብሮቹ አልተቀመጡም።

en: Autocomplete taxonomy
am: ራሥ-ሙላ ስርዓተ ክፍፍል

en: Create new account
am: አዲስ መለያ ፍጠር

en: warning
am: ማስጠንቀቂያ

en: Last run !time ago
am: !time ግዜ በፊት ነበር የሮጠው

en: Site information
am: ድረ ገጽ መረጃ

en: Blocked
am: የተጣመረ

en: critical
am: አስጊ

en: Syndicate
am: ቦድን

en: Permissions
am: ፈቃዶች

en: permission
am: ፈቃድ

en: Link color
am: የአገናኝ ቀለም

en: Fiji
am: ፊጂ

en: Menu settings
am: የምናሌ ቅንብሮች

en: Color scheme
am: የቀለም ሙሉ ምስርት

en: Manage the actions defined for your site.
am: ለድረ ገጽህ የተመደበውን ድርጊቶች አስተዳድር።

en: Themes
am: ገጽታዎች

en: not published
am: ያልታተመ

en: Published comments
am: አስተያየቶቹን አትም

en: Protected
am: የተጠበቀ

en: Comment settings
am: የአስተያየት ቅንብር

en: not promoted
am: ያልተሸጋገረ

en: promoted
am: የተሸጋገረ

en: Password strength:
am: የይለፍ ቃል ጥንካሬ፡

en: Passwords match:
am: የይለፍ ቃሎቹ ይዛመዳሉ፡

en: Slogan
am: መፈክር

en: The name used to indicate anonymous users.
am: ስም አልባ ተጥቃሚዎችን ለመለየት የምንጥቀመበት ስም።

en: Go to first page
am: ወደ መጀመሪያ ገጽ ሂድ

en: Go to last page
am: ወደ መጨረሻ ገጽ ሂድ

en: Go to page @number
am: ወደ ገጽ @number ሂድ

en: Underlined
am: የተሰመረበት

en: List menus
am: ምናሌዎችን ዘርዝር

en: Block description
am: የጥምር ማብራሪያ

en: Translation
am: ትርጉም

en: Blocks
am: ጥምረቶች

en: Configure what block content appears in your site's sidebars and other regions.
am: በድረ ገጽህ የጎን አሞሌዎች እና ሌሎች ክልሎች ሊታዩ የሚችሉትን ጥምሮች ውቀር።

en: Delete block
am: ጥምረቱን አጥፋ

en: Save blocks
am: ጥምሮችን አስቀምጥ

en: Block body
am: የጥምር አካል

en: Menus
am: ምናሌዎች

en: Add vocabulary
am: መዝገበ ቃላት ጨምር

en: Permission
am: ፈቃድ

en: @module module
am: @module ሞዱል

en: Subtitle
am: ንዑስ ዓርእስት

en: Language code
am: የቋንቋ ኮድ

en: debug
am: አርም

en: file system
am: ሥርዓ ፋይል

en: Menu link title
am: የምናሌ አገናኝ አርእስት

en: info
am: መረጃ

en: « first
am: « መጀምሪያ

en: last »
am: መጨረሻ »

en: Rebuild permissions
am: ፈቃዶችን ዳግም ገንባ

en: Add role
am: ሚና ጨምር

en: Path to custom logo
am: ወደ ብጁ አርማ የሚወስደው ዱካ

en: taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍል

en: Account settings
am: የመለያ ቅንብሮች

en: My account
am: የኔ መለያ

en: Account
am: መለያ

en: authenticated user
am: የተረጋገጠ ተጠቃሚ

en: Hide descriptions
am: ማብራሪያዎችን ደብቅ

en: Compress layout by hiding descriptions.
am: ማብራሪያዎችን በመደበቅ አቀማመጡን አምቅ።

en: Color set
am: የቀለም ስብስብ

en: Reports
am: ሪፖርቶች

en: Default picture
am: ነባሪ ምስል

en: Toggle display
am: ማሳያ ቀይር

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
am: ቀጥተኛ የፋይል መድረሻ ወደ አገልጋዩ ከሌለህ፤ ይህን መስክ በመጠቀም አርማህን መስቀል ትችላለህ።

en: Web server
am: የድር አገልጋይ

en: sort by @s
am: በ@s ደርድር

en: Configure an advanced action
am: የላቀ እምጃ ውቀር

en: Remove orphans
am: ወላጅ የሌላችውን አስወጣ

en: Action type
am: የእርምጃ ዓይነት

en: Unpublish comment
am: ያልታተመ አስተያየት

en: Unpublish comment containing keyword(s)
am: የቁልፍ ቃል(ሎች)ን የያዘ አስተያየት አታሳትም

en: Enables the categorization of content.
am: የይዘትን ክፍፍል አንቃ

en: Path prefix
am: የዱካ ቅድመ ቅጥያ

en: Up to date translation
am: ዘመናዊ ትርጉም

en: Translate
am: ተርጉም

en: Create @name
am: @name ፍጠር

en: Not enabled
am: ያልነቃ

en: anonymous user
am: ስም አልባ ተጠቃሚ

en: @module (<span class="admin-disabled">disabled</span>)
am: @module (<span class="admin-disabled">የቦዘነ</span>)

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
am: @module (<span class="admin-enabled">የነቃ</span>)

en: Save permissions
am: ፍቃዶችን አስቀምጥ

en: edit permissions
am: ፈቃዶችን አርትእ

en: notice
am: ማስታወቂያ

en: User account
am: የተጠቃሚ መለያ

en: File download
am: ፋይል ማውረድ

en: No vocabularies available.
am: ምንም መዝገበ ቃላት የለም።

en: List, edit, or add user roles.
am: ሚናዎችን ዘርዝር፣ ጨምር እንዲሁም አርትእ።

en: Direction
am: አቅጣጫ

en: Confirm password
am: የይለፍ ቃል አረጋግጥ

en: Administration theme
am: የአስተዳደር ገጽታ

en: Run cron
am: ክሮንን አሩጥ

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
am: የይዞታህን ምልክት ማድረግን፣ መከፋፈልን እና ማደራጀትን አስተዳድር።

en: Enable or disable the display of certain page elements.
am: የተወሰኑ የገጽ አባሎችን ማሳየትን አንቃ ወይም አቦዝን

en: Status report
am: የሁኔታ ሪፖርት

en: Not writable
am: የማይጻፍበት

en: Revision information
am: የክለሳ መረጃ

en: Path to custom icon
am: ወደ ብጁ ኣዶ የሚወስደው ዱካ

en: Publish the selected comments
am: የተምረጡትን አስተያየቶች አትም

en: Unpublish the selected comments
am: የተመረጡትን አስተያየቶች አታሳትም

en: File system
am: ፋይል ሥርዓት

en: Posted in
am: የታተመው በ

en: @type %title has been created.
am: @type %title ተፈጥሯል።

en: @type %title has been updated.
am: @type %title ተዘምኗል።

en: One or more problems were detected with your Drupal installation. Check the <a href="@status">status report</a> for more information.
am: ስለተጭነው ድሩፓልህ አንድ ወይም ከዛ በላይ ችግሮች ተገኘተዋል። ለተጨማሪ መረጃ <a href="@status">የሁኔታ ሪፖርቱን</a> ተመልከት።

en: Help topics
am: የእርዳታ አርእስቶች

en: @module administration pages
am: @module የአስተዳደር ገጾች

en: Add language
am: ቋንቋ ጨምር

en: locale
am: አካባቢ

en: User autocomplete
am: ተጠቃሚ ራሥ-ሙላ

en: alert
am: ማስጠንቀቂያ

en: emergency
am: ድንገተኛ

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
am: አሁን ያለውን ተጠቃሚ የይለፍ ቃል ለመለወጥ፤ አዲሱን የይለፍ ቃል በሁለቱም መስኮች ላይ አስገባ።

en: Abbreviation
am: አህፅሮተ ቃል

en: filter
am: አጣራ

en: Language settings
am: የቋንቋ ቅንብሮች

en: Who's new
am: ማን ነው አዲስ

en: Language name
am: የቋንቋ ስም

en: Edit language
am: ቋንቋ አርትእ

en: Update notifications
am: ማሳወቂያዎችን አዘምን

en: Right to left
am: ከቀኝ ወደ ግራ

en: Left to right
am: ከግራ ወደ ቀኝ

en: Add custom language
am: የተበጀ ቋንቋ ጨምር

en: Save language
am: ቋንቋውን አስቀምጥ

en: Direction that text in this language is presented.
am: በዚህ ቋንቋ ውስጥ ጽሑፍ የሚቀርብበት አቅጣጫ።

en: String contains
am: ሕብረቁምፊው የሚያካትተው

en: Search in
am: በዚህ ውስጥ ፈልግ

en: Both translated and untranslated strings
am: የተተረጎሙ እንዲሁም ያልተተረጎሙ ሕብረቁምፊዎች

en: Only translated strings
am: የተተረጎሙ ሕብረቁምፊዎች ብቻ

en: Only untranslated strings
am: ያልተተረጎሙ ሕብረቁምፊዎች ብቻ

en: Languages not yet added
am: ቋንቋው ገና አልተጨመረም

en: sort ascending
am: ሽቅብ ደርድር

en: sort descending
am: ቁልቁል ደርድር

en: Standard PHP
am: መደበኛ ፒኤችፒ

en: PHP Mbstring Extension
am: ፒኤችፒ ኤምቢሕብረቁምፊ ቅጥያ

en: Unicode library
am: ዩኒኮድ ቤተ ፍርግም

en: No blocks in this region
am: በዚህ ክልል ውስጥ ምንም ጥምር የለም

en: View events that have recently been logged.
am: በቅርቡ የተመዘገቡ ክስተቶችን ተመልከት።

en: Top 'page not found' errors
am: አናት ላይ የሚገኙ 'ገልጹ አልተገኘም' ስህተቶች

en: View 'page not found' errors (404s).
am: የ'ገጽ አልተግኘምን' ስህተቶችን ተመልከት።

en: Top 'access denied' errors
am: አናት ላይ የሚገኙ 'መድረስ ክልክል ነው' ስህተቶች

en: View 'access denied' errors (403s).
am: የ'መድረስ ክልክል ነው' ስህተቶችን ተመልከት።

en: Allowed HTML tags: @tags
am: የተፈቀዱ ኤች ቲ ኤም ኤል መለያዎች፡ @tags

en: Strong
am: ጠንካራ

en: <sup>Super</sup>scripted
am: <sub>ራስጌ</sub>አደር

en: <sub>Sub</sub>scripted
am: <sub>ግርጌ</sub>አደር

en: <abbr title="Abbreviation">Abbrev.</abbr>
am: <abbr title="Abbreviation">አህፅሮተ ቃል</abbr>

en: Table header
am: የሰንጠረዥ ራስጌ

en: Table cell
am: የሰንጠረዥ ህዋስ

en: First item
am: የመጀመሪያው ነገር

en: Second item
am: ሁለተኛው ነገር

en: First term
am: የመጀመሪያው መጠሪያ

en: First definition
am: የመጀመሪያ ትርጉም

en: Second term
am: ሁለተኛው መጠሪያ

en: Second definition
am: ሁለተኝው ትርጉም

en: Subtitle three
am: ንዑስ ዓርእስት ሦስት

en: Subtitle four
am: ንዑስ ዓርእስት አራት

en: Subtitle five
am: ንዑስ ዓርእስት አምስት

en: Subtitle six
am: ንዑስ ዓርእስት ስድስት

en: You Type
am: የምትተይበው

en: You Get
am: የምታገኘው

en: Ampersand
am: አያያዥ

en: Lines and paragraphs break automatically.
am: መስመሮች እና አንቀፆች በራሳቸው ወደ አዲስ መስመር ይሰበራሉ።

en: Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
am: የድረ ገጽ አድራሻዎች እና የኢሜል አድራሻዎች በራሳቸው ወደ አገናኞች ይለወጣሉ።

en: Configure how content input by users is filtered, including allowed HTML tags. Also allows enabling of module-provided filters.
am: የተጠቃሚ ይዞታ ግቤት እንዲሁም የተፈቀዱ የኤች ቲ ኤም ኤል መለያዎች እንዴት እንደሚጣሩ ውቀር። በተጨማሪም ሞዱሎች የሚያቀርቧቸውን ማጣሪያዎች ማንቃት ያስችላል።

en: Compose tips
am: ጠቃሚ ምክር ፃፍ

en: Configure languages for content and the user interface.
am: ለይዞታና ለተጠቃሚ በይነገጽ መጠቀም የምትፈልገውን ቋንቋ ውቀር።

en: language
am: ቋንቋ

en: <strong>Configure your website</strong> Once logged in, visit the <a href="@admin">administration section</a>, where you can <a href="@config">customize and configure</a> all aspects of your website.
am: <strong>ዌብሳይትህን ውቀር</strong> አንዴ ከገባህ ቧኃላ ወደ <a href="@admin">ማስተዳደሪያ ክፍል</a> በመሄድ ዌብሳይትህን <a href="@config">ማበጀት እንዲሁም መውቀር</a> ትችላለህ።

en: <strong>Enable additional functionality</strong> Next, visit the <a href="@modules">module list</a> and enable features which suit your specific needs. You can find additional modules in the <a href="@download_modules">Drupal modules download section</a>.
am: <strong>ተጨማሪ ተግባሮችን አንቃ</strong> በመቀጠል ወደ  <a href="@modules">ሞዱል ዝርዝር</a> በመሄድ የሚያስፈልጉህን ተግባሮች አንቅ። <a href="@download_modules">በድሩፓል ሞዱል ማውረጃ ክፍል</a> ውስጥ ተጨማሪ ሞዱሎችን ማግኘት ይቻላል።

en: <strong>Customize your website design</strong> To change the "look and feel" of your website, visit the <a href="@themes">themes section</a>. You may choose from one of the included themes or download additional themes from the <a href="@download_themes">Drupal themes download section</a>.
am: <strong>የድለ ገጽህን ንድፍ አብጅ</strong> የድረ ገጽህን መልክ እንዲሁም የሚፈጥረውን መንፈስ ወደ <a href="@themes">ገጽታዎች ክፍል</a> በመሄድ መለወጥ ይቻላል። ካሉት የገጽታዎች መምረጥ ትችላለህ ወይም <a href="@download_themes">በድሩፓል ገጽታዎች ማውረጃ ክፍል </a> ተጨማሪ ገጽታዎች ማግኘት ትችላለህ።

en: Add content type
am: የይዞታ ዓይነት ጨምር

en: User pictures in posts
am: የተጠቃሚ ምስሎች በተለጣፊዎች

en: User pictures in comments
am: የተጠቃሚ ምስሎች በአስተያየቶች

en: Shortcut icon
am: አማራጭ ኣዶ

en: Logo image settings
am: የአርማ ምስል ቅንብሮች

en: Upload logo image
am: የአርማ ምስል ስቀል

en: Shortcut icon settings
am: የአማራጭ ኣዶ ቅንብሮች

en: Your shortcut icon, or 'favicon', is displayed in the address bar and bookmarks of most browsers.
am: የአማራጭ ኣዶህ ወይም 'ፋቭአይኮን'ህ በአብዛኛዎቹ ማሰሺያዎች የአድራሻ አሞሌ እና እልባት ላይ ይታያል።

en: Upload icon image
am: የአማራጭ ኣዶ ምስል ስቀል

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your shortcut icon.
am: ቀጥተኛ የፋይል መድረሻ ወደ አገልጋዩ ከሌለህ፤ ይህን መስክ በመጠቀም የአማራጭ ኣዶህ መስቀል ትችላለህ።

en: Titles plus teaser
am: አርእስቶች እና ቅንጭብ

en: Cron ran successfully.
am: ክሮን በትክክል ሮጧል።

en: These options control the default display settings for your entire site, across all themes. Unless they have been overridden by a specific theme, these settings will be used.
am: እነዚህ አማራጮች  ለሁሉም ገጽታዎች  ነባራዊውን  የእይታ ቅንብሮችን፤ ለድረ ገጽህ በጠቅላላ ይቆጣጠራሉ።  በሌላ በተወሰነ ገጽታ ምክንያት ካልተሸፈኑ በስተቀር፤ እነዚህ ቅንበሮች ጥቅም ላይ ይውላሉ።

en: Powered by Drupal
am: በድሩፓል የሚንቀሳቀስ

en: Compact mode
am: በአጭር ሁኔታ

en: Tell Drupal where to store uploaded files and how they are accessed.
am: የተጫኑ ፋይሎች የት እንሚቀመጡ እና እንዴት እንደሚደረስባቸው ለድሩፓል ንገረው።

en: Image toolkit
am: የምስል መሳሪያ

en: Choose which image toolkit to use if you have installed optional toolkits.
am: ተጨማሪ  የምስል መሳሪያ ከጫንክ መጠቀም የምትፈልገውን ምረጥ።

en: RSS publishing
am: አር ኤስ ኤስ ሕትመት

en: Date and time
am: ቀን እና ሰዓት

en: Date and time lookup
am: ቀን እና ስዓት መፈለጊያ

en: Get a status report about your site's operation and any detected problems.
am: ስለድረገ ጽህ ክወናዎች እና ስለተገኙ ችግሮች ያሉትን ሪፖርቶች ተመልከት።

en: PHP register globals
am: ፒኤችፒ ሬጅስተር ግሎባልስ

en: PHP memory limit
am: የፒኤችፒ ማህደረ ትውስታ ገደብ

en: Not protected
am: አልተጠበቀም

en: The file %file is not protected from modifications and poses a security risk. You must change the file's permissions to be non-writable.
am: %file ፋይል ከለውጦች አለተጠበቀም እና ይጥበቃ ክፍተት ይፈጥራል። የፋይሉን ፈቃዶች በማስተካከል እንዳይጻፍበት መከልከል አለብህ።

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@cron-handbook">configuring cron jobs</a>.
am: ለተጨማሪ መረጃ፣  መስመር ላይ በሚገኘው የመረጃ መጸሃፍ <a href="@cron-handbook">የክሮን ሥራዎች</a> አወቃቀር  ምዝግብን ተመልከት።

en: Cron has not run recently.
am: ክሮን በቅርቡ አልሮጠም።

en: Cron maintenance tasks
am: የክሮን ጥገና ክንውኖች

en: You can <a href="@cron">run cron manually</a>.
am: <a href="@cron">ክሮንን ማሮጥ</a> ትችላለህ።

en: The directory %directory is not writable.
am: %directory የተስኘው ማውጫ መጻፍ አያስችልም።

en: Writable (<em>public</em> download method)
am: መጻፍ የሚያስችል (<em>የሕዝብ</em> የማውረጃ መንገድ)

en: Database updates
am: የውሂብ ጎታ ዘመኖች

en: Access to update.php
am: ወደ update.php መድረሻ

en: Allows content to be translated into different languages.
am: ይዝትን ወደ ተለያዩ ቋንቋዎች መተርጎም ያስችላል።

en: Picture guidelines
am: የምስል መመሪያዎች

en: Who's online
am: ማን ነው መስመር ላይ

en: Block the selected users
am: የተመረጡትን ተጠቃሚዎች አግድ

en: Determine access to features by selecting permissions for roles.
am: ለሚናዎች ፍቃዶችን በመምረጥ ሊደረስባቸው የሚችሉትን ባህሪዎች ወስን።

en: Edit role
am: ሚና አርትእ
