Spark (8.x-1.0-alpha4) - en to ja translation catalogue (11 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Article
ja: 記事

en: Tags
ja: タグ

en: Find content
ja: コンテンツを探す

en: Add content
ja: コンテンツを追加

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
ja: 記事をトピックなどに合わせてグループ化するにはタグを使用してください

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
ja: 投稿の要旨となる単語のリストを半角カンマで区切って入力してください。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Upload an image to go with this article.
ja: この記事に関連する画像をアップロードします。
