Splide (2.0.3) - en to fr translation catalogue (63 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Group
fr: Groupe

en: List
fr: Lister

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Top
fr: Haut

en: Main
fr: Principal

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: All
fr: Tout

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Navigation position
fr: Position de la navigation

en: Padding
fr: Remplissage

en: Not installed
fr: Non installé

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Installed
fr: Installé

en: Interval
fr: Intervalle

en: Live
fr: En direct

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Skin
fr: Habillage

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: UI
fr: Interface

en: Pause on hover
fr: Pause au survol

en: Speed
fr: Vitesse

en: Cover
fr: Couverture

en: Available skins
fr: Habillages (skins) disponibles

en: Optimized
fr: Optimisé

en: Per page
fr: Par page

en: Arrows
fr: Flèches

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: override
fr: supplanter

en: Fixed width
fr: Largeur fixe

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Use field template
fr: Utiliser un gabarit de champ

en: Responsive settings
fr: Paramètres d'adaptabilité

en: Media query
fr: Requête de média (media query)

en: Responsive
fr: Adaptatif

en: Use rendered output to group rows
fr: Utiliser le rendu pour grouper les lignes

en: Remove tags from rendered output
fr: Retirer les balises du rendu

en: Hoverable
fr: Survolable

en: Overridable
fr: Supplantatable

en: Breakpoint
fr: Point d'arrêt

en: Show progress bar
fr: Afficher la barre de progression

en: Grouping field number %i
fr: Champ de regroupement numéro %i

en: Use arrow down
fr: Utiliser la flèche vers le bas

en: Responsive display
fr: Affichage réactif (responsive)

en: Initial slide
fr: Diapositive initiale

en: Overridable options
fr: Options surchargeables

en: Mousewheel
fr: Molette de souris

en: Adds dark background color over white caption, only good for slider (single slide visible), not carousel (multiple slides visible), where small captions are placed over images.
fr: Ajoute une couleur d'arrière-plan foncée sur une légende blanche, valable uniquement pour les curseurs (une seule diapositive visible), et non pour les carrousels (plusieurs diapositives visibles), où de petites légendes sont placées au-dessus des images.

en: @curr of @total
fr: @curr sur @total
