SShop (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (44 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Description
id: Deskripsi

en: Comments
id: Komentar

en: Tags
id: Tag

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Teaser
id: Ringkasan

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Company
id: Perusahaan / Institusi

en: Recent posts
id: Entri terbaru

en: Navigation
id: Navigasi

en: Tools
id: Alat

en: Recent comments
id: Komentar terakhir

en: Close
id: Tutup

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Products
id: Produk

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Review
id: Periksa

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Permalink
id: Link permanen

en: Offset
id: Letak

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: User menu
id: Menu pengguna

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Taxonomy term page
id: Halaman istilah taksonomi

en: {current} of {total}
id: {current} dari {total}

en: Asc
id: Urutan turun

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna
