Starlight (8.x-1.0-alpha1) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: page
id: halaman

en: new
id: baru

en: Search
id: Pencarian

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Font
id: fonta

en: no
id: tidak

en: Page title
id: Judul halaman

en: Up
id: Ke atas

en: By
id: Oleh

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Tools
id: Alat

en: ago
id: yang lalu

en: profile
id: profil

en: Link color
id: Warna tautan

en: Tabs
id: Tab

en: Reply
id: Balas

en: topics
id: topik

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: mobile
id: mobil

en: No replies
id: Tidak ada balasan

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: wide
id: lebar

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Subscribe to @title
id: Berlangganan @title

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna
