Starlight (8.x-1.0-alpha1) - en to ro translation catalogue (40 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Previous
ro: Anterior

en: Next
ro: Următor

en: new
ro: nou

en: Edit
ro: Editați

en: Search
ro: Căutare

en: Go to previous page
ro: Mergi la pagina anterioară

en: Go to parent page
ro: Mergi la pagina părinte

en: Go to next page
ro: Mergeți la pagina următoare

en: Help
ro: Ajutor

en: no
ro: nu

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Up
ro: Sus

en: By
ro: De

en: Add new comment
ro: Adaugă comentariu nou

en: Tools
ro: Instrumente

en: ago
ro: în urmă

en: profile
ro: profil

en: Link color
ro: Culoare link

en: Tabs
ro: Taburi

en: Reply
ro: Replică

en: Skip to main content
ro: Sari la conținutul principal

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Primary tabs
ro: Filele principale

en: Secondary tabs
ro: Taburi secundare

en: mobile
ro: mobil

en: Pagination
ro: Paginație

en: Powered by Drupal
ro: Construit pe Drupal

en: wide
ro: larg

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: (active tab)
ro: (tab activ)

en: Subscribe to @title
ro: Abonează-te la @title

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Book traversal links for
ro: Legături de parcurgere a cărții pentru

en: Page @items.current
ro: Pagina @items.current

en: narrow
ro: îngust

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator
