Startup Growth Lite (8.x-1.2) - en to de translation catalogue (50 entries)

en: Home
de: Startseite

en: Content
de: Inhalt

en: Search
de: Suche

en: Help
de: Hilfe

en: Submitted by
de: Erstellt von

en: Basic Settings
de: Grundeinstellungen

en: Post
de: Beitrag

en: Breadcrumb
de: Pfadnavigation

en: Footer
de: Fußzeile

en: minute
de: Minute

en: minutes
de: Minuten

en: Breadcrumb separator
de: Pfadnavigation-Trennzeichen

en: Content Top
de: Inhaltsanfang

en: on
de: am

en: Featured
de: Hervorheben

en: Font Settings
de: Schriftarteinstellungen

en: Theme Layout
de: Theme-Layout

en: mobile
de: mobil

en: Powered by Drupal
de: Angetrieben durch Drupal

en: wide
de: breit

en: Region settings
de: Regionen-Einstellungen

en: Slideshow Settings
de: Slideshow-Einstellungen

en: Sidebar First
de: Erste Seitenleiste

en: Search...
de: Suchen...

en: System Messages
de: Systemnachrichten

en: Highlighted
de: Hervorgehoben

en: Sidebar Second
de: Zweite Seitenleiste

en: Header First
de: Erste Kopfzeile

en: Header Second
de: Zweite Kopfzeile

en: Footer First
de: Erste Fußzeile

en: Footer Second
de: Zweite Fußzeile

en: desktop
de: Desktop

en: Scroll to top
de: Zurück nach oben scrollen

en: Footer Third
de: Dritte Fußzeile

en: Footer Fourth
de: Vierte Fußzeile

en: A flexible, recolorable theme with many regions and a responsive, mobile-first layout.
de: Ein flexibles, färbbares Theme mit vielen Regionen sowie einem Responsive, Mobile-First Layout.

en: Google Maps Settings
de: Google-Maps-Einstellungen

en: Look'n'Feel
de: Look-and-feel

en: Use the checkbox to enable or disable scroll-to-top button.
de: Mit dem Kontrollkästchen kann der Button zum Zurück nach oben scrollen aktiviert oder deaktiviert werden.

en: MtT Theme Settings
de: MtT-Theme-Einstellungen

en: tablet
de: Tablet

en: By @author_name
de: Von @author_name

en: Header positioning
de: Kopfzeilenpositionierung

en: Select the remote type
de: Auswählen, wie die Bootstrap-Bibliothek geladen werden soll

en: Local / No remote
de: Lokal / kein CDN

en: Enter the class of the icon you want from the Font Awesome library e.g.: fa-angle-right. A list of the available classes is provided here: <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet" target="_blank">http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet</a>.
de: Die Klasse des Symbols auswählen, das aus der Font-Awesome-Bibliothek geladen werden soll, z. B.: fa-angle-right. Eine Liste der vorhandenen Symbole ist hier verfügbar: <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet" target="_blank">http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet</a>.

en: Fixed Header
de: Fixierte Kopfzeile

en: Enter the class of the icon you want from the Font Awesome library e.g.: fa-long-arrow-up. A list of the available classes is provided here: <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet" target="_blank">http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet</a>.
de: Die Klasse des Symbols auswählen, das aus der Font-Awesome-Bibliothek geladen werden soll, z. B.: fa-long-arrow-up. Eine Liste der vorhandenen Symbole ist hier verfügbar: <a href="http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet" target="_blank">http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/cheatsheet</a>.

en: Isotope Filters
de: Isotope-Filter

en: By @author_name on @date
de: von @author_name am @date
