State Machine (8.x-1.5) - en to de translation catalogue (22 entries)

en: Value
de: Wert

en: State
de: Status

en: Other
de: Weitere

en: Workflow
de: Arbeitsablauf

en: Default value
de: Standardwert

en: Formatter settings
de: Anzeigeformateinstellungen

en: State Machine
de: Zustandsmaschine

en: Provides code-driven workflow functionality.
de: Stellt eine codebasierte Workflow Funktionalität zur Verfügung.

en: Workflow callback
de: Arbeitsablauf-Callback

en: Stores the current workflow state.
de: Speichert den aktuellen Status des Arbeitsablaufs.

[ctx: Validation]
en: State
de: Zustand

en: The state '@state' is invalid.
de: Der Zustand '@state' ist ungültig.

en: Transition form
de: Übergangsformular

en: Are you sure you want to apply this transition?
de: Möchten Sie diesen Übergang wirklich durchführen?

en: Require confirmation before applying the state transition.
de: Vor der Anwendung des Zustandsübergangs eine Bestätigung verlangen.

en: Require confirmation before applying the state transition
de: Vor der Anwendung des Zustandsübergangs eine Bestätigung verlangen

en: Display confirmation in a modal dialog.
de: Bestätigung in einem modalen Dialog anzeigen.

en: <b>Transition</b>: @transition_label
de: <b>Übergang</b>: @transition_label

en: <b>From</b>: @from_state
de: <b>Von</b>: @from_state

en: <b>To</b>: @to_state
de: <b>Hin zu</b>: @to_state

en: Display confirmation in a modal dialog
de: Bestätigung in einem modalen Dialog anzeigen

en: Do not require confirmation before applying the state transition.
de: Keine Bestätigung vor der Anwendung des Zustandsübergangs verlangen.
