Static Suite (1.1.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (51 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: yes
fr: oui

en: Language
fr: Langue

en: Delete group
fr: Supprimer le groupe

en: Log
fr: Journal

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enabled
fr: Activé

en: Download
fr: Téléchargement

en: view
fr: voir

en: Scheme
fr: Schéma

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Export
fr: Exporter

en: Label
fr: Libellé

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Path
fr: Chemin

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Files
fr: Fichiers

en: no
fr: non

en: Done
fr: Terminé

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Warning
fr: Avertissement

en: Advanced
fr: Avancé

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Not available
fr: Non disponible

en: User name
fr: Nom d'utilisateur

en: File settings
fr: Paramètres des fichiers

en: Storage
fr: Stockage

en: Export format
fr: Format d'export

en: About
fr: À propos

en: Started
fr: Démarré

en: Regular Expression
fr: Expression régulière

en: Uses
fr: Utilisations

en: Edit configuration
fr: Modifier la configuration

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: An error has occurred.
fr: Une erreur s'est produite.

en: String not found.
fr: Terme non trouvé.

en: Last modification date
fr: Date de la dernière modification

en: Dependencies
fr: Dépendances

en: local
fr: locale

en: Aborted
fr: Abandonné

en: Unique ID
fr: Identifiant (ID) unique

en: Is current
fr: Est actuel

en: An error occurred during processing
fr: Une erreur s'est produite lors du traitement

en: URI settings
fr: Paramètres des URI

en: EU - Paris (eu-west-3)
fr: UE - Paris (eu-west-3)
