Station (8.x-2.1-beta1) - en to fr translation catalogue (45 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: On
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Label
fr: Libellé

en: Artist
fr: Artiste

en: Playlist
fr: Liste de lecture

en: View all playlists
fr: Voir toutes les listes de lecture

en: Add new playlist
fr: Ajouter une nouvelle liste de lecture

en: View program
fr: Voir le programme

en: Program
fr: Programme

en: Schedule
fr: Planning

en: Time increment
fr: Incrément de temps

en: 1 Hour
fr: 1 heure

en: Time
fr: Heure

en: View
fr: Voir

en: Off
fr: Désactivé

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Authored by
fr: Écrit par

en: Start
fr: Début

en: Sort by
fr: Trier par

en: Track
fr: Suivi

en: Schedules
fr: Plannings

en: Add schedule
fr: Ajouter une planification

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Apply
fr: Appliquer

en: Offset
fr: Décalage

en: Finish
fr: Finir

en: Nobody
fr: Personne

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Master
fr: Principal

en: The username of the content author.
fr: Le nom d'utilisateur de l'auteur du contenu.

en: @entity using @field_name
fr: @entity utilise @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name field set to the @label.
fr: Associer chaque @entity avec un champ @field_name comme @label.

en: @entity revision using @field_name
fr: Version de @entity utilisant @field_name

en: Relate each @entity revision with a @field_name field set to the @label.
fr: Associer chaque révision de @entity avec un champ @field_name comme @label.
